Šoreiz "Atsperes" vadītājai Ilzei Mednei no "Klasikas" talkā nāk diriģents, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas jauktā kora mākslinieciskais vadītājs Jānis Ozols, turklāt arī Rīta intervijas viešņa būs diriģente - Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas kordiriģēšanas profesore un Dziesmu svētku virsdiriģente Aira Birziņa, jo sarunas epicentrā ir JVLMA Kordiriģēšanas katedras rīkotais Jāzepa Vītola 6. starptautiskais kordiriģentu konkurss, kas risināsies no 22. līdz 26. oktobrim. Aira ir šī konkursa mākslinieciskā vadītāja.

Konkursa finālu, kas 26. oktobrī no plkst. 17:00 norisināsies Latvijas Universitātes Lielajā aulā un kurā startēs četri veiksmīgākie konkursa dalībnieki, "Klasika" piedāvās klausīties tiešraidē.

"Kā rīkotāja esmu bijusi klāt pašam pirmajam konkursam, kas notika 1997. gadā - toreiz vēl strādāju Latvijas Nacionālajā kultūras centrā. Un tad atkal biju saistīta ar diviem iepriekšējiem – 2009. un 2014. gadā," atklāj Aira Birziņa.

Tikām Jānis Ozols 2009. gadā konkursā piedalījies kā dalībnieks un ieguvis trešo vietu. "Biju priecīgs un apmierināts – konkurss man ļoti patika. Šobrīd atkal esmu tajā iesaistīts, jo Mūzikas akadēmijas studentu koris dziedās pilnīgi visās kārtās: mums ir ļoti, ļoti daudz muzikālā materiāla, kas jāapgūst, un centīsimies palīdzēt jaunajiem diriģentiem pēc iespējas labāk visu interpretēt."

Aira Birziņa arī atgādina, ka šis konkurss ir turpinājums tai tradīcijai, kas padomju gados risinājās Baltijas valstīs un Pēterburgā. "Šī konkursa atjaunotājs deviņdesmitajos gados bija Jānis Lindenbergs – šī konkursa rosinātājs, idejiskais tēvs un veidotājs; līdz pat savai aiziešanai viņš ļoti, ļoti tajā visā darbojās un dzīvoja," atceras konkursa mākslinieciskā vadītāja.

Interesanti, ka līdz šim latviešu diriģenti pirmo vietu šajā konkursā nav ieguvuši. Toties 1997. gadā otro vietu ieguva šobrīd viens no vadošajiem Lietuvas diriģentiem Modests Pitrens, bet Berlīnes Komiskās operas muzikālais vadītājs Ainārs Rubiķis, kurš šogad būs konkursa žūrijas priekšsēdētājs, otro vietu ieguvis pat divas reizes.

"Līdz ar to, ka žūrija ir starptautiska, nevarētu teikt, ka pirmo vietu savējiem neesam piešķīruši," piebilst Birziņa. "Toties esam ļoti priecīgi, ka daudzi no mūsu jaunajiem diriģentiem vēlas šajā konkursā piedalīties, un arī

šogad bija pieteikušies daudzi – priekšatlasē tika izvēlēti pieci no Latvijas jauniešiem, bet bija pieteikušies krietni vairāk."

Kas ir tas, ko šis konkurss prasa no jaunā diriģenta? "Viņam jāatsūta videoieraksts ar koncertprogrammu, sava radošā biogrāfija. Katrs izvēlas sevi parādīt tā, kā vislabāk šķiet viņam pašam, tāpēc dažkārt gluži objektīvu iemeslu dēļ nevaram ieraudzīt kāda pretendenta vislabāko veikumu – piemēram, varbūt ieraksts nav no labākajiem. Priekšnesums arī nosaka vērtējuma daļu," stāsta Aira Birziņa un atzīmē:

"Vēl dalībniekam jābūt ļoti stabilai nervu sistēmai, jo ir daudz izložu.

Jāzina viss repertuārs, jo otrajā un trešajā kārtā vari izlozēt jebkuru no visiem skaņdarbiem, turklāt trešajā kārtā ir skaņdarbi simfoniskajam orķestrim un solistiem, tā ka jaunajam diriģentam konkurss var izrādīties pirmā prakse ar orķestri..."

Vairāk un plašāk klausieties ierakstā!

***

Šogad konkursā piedalīsies 18 dalībnieki, kuri pārstāv 15 valstis. Konkursa mērķi ir popularizēt latviešu kordziedāšanas kultūru pasaulē, stiprināt Latvijas un Eiropas kordiriģēšanas tradīciju pēctecību, kā arī turpināt jau pagājušā gadsimta 70. gados aizsākto Baltijas valstu kordiriģentu konkursu norisi.

JVLMA Kordiriģēšanas katedra šogad svin savu 75. jubileju. Kopš katedras dibināšanas 1944. gadā Latvijā notikusi liela profesionālas kordiriģēšanas skolas izaugsme, to absolvējuši vairāk kā 700 kordiriģentu. Latvijas kora māksla un diriģēšanas skola guvusi plašu starptautisku atzinību visā pasaulē. Izcilas profesionālu kordiriģentu paaudzes veidojušas Latvijas Dziesmu svētku tradīcijas pēctecību un attīstību.

Jāzepa Vītola 6. starptautiskais kordiriģentu konkurss norisināsies trīs kārtās, tajā piedalīsies 18 kordiriģenti no Latvijas, Lietuvas, Vācijas, Ukrainas, Taivānas, Austrijas, Itālijas, Dienvidkorejas, Krievijas, Slovēnijas, Baltkrievijas, Apvienotās Karalistes, Ungārijas, Šveices un Zviedrijas.

Konkursa norisē ietvertas dažādas kordiriģenta profesijas šķautnes – diriģēšana pie klavierēm, darbs ar kori, koncertizpildījums, kas tiks vērtētas to visu summējot.

Konkursa repertuārā īpaši nozīmīga vieta ierādīta latviešu komponistu mūzikai, iekļaujot to visās trīs konkursa kārtās. Skanēs gan Jāzepa Vītola  dziesmas „Saules svētki” un „Dievozolu trijotne”, kas ir I un II kārtas obligātās dziesmas, gan spilgti mūsdienu latviešu komponistu skaņdarbi korim a cappella un ar simfonisko orķestri. Viens no Jāzepa Vītola starptautiskā kordiriģentu konkursa mērķiem ir popularizēt latviešu diriģēšanas skolas tradīcijas visā pasaulē, tādēļ līdzās JVLMA jauktajam korim un simfoniskajam orķestrim, tajā piedalīsies gan Valsts Akadēmiskais koris Latvija, gan Rīgas kamerkoris Ave sol.

Jauno kordiriģentu veikumu vērtēs starptautiska žūrija: Norvēģijas Mūzikas akadēmijas profesore un Oslo Katedrāles mūzikas direktore Vivianne Sīdnēse (Vivianne Sydnes, Norvēģija), JVLMA rektors profesors Guntars Prānis (Latvija), Tbilisi Valsts konservatorijas asociētā profesore, Gruzijas Kora biedrības prezidente Liāna Čonišvili (Liana Chonishvili, Gruzija) un Zviedrijas Radio kora kormeistars, Jeune Chœur de Paris galvenais diriģents un Parīzes Reģionālās konservatorijas pedagogs Marks Korovičs (Marc Korovitch, Francija), kā arī konkursa mākslinieciskā vadītāja, JVLMA kordiriģēšanas profesore, Dziesmu svētku virsdiriģente Aira Birziņa.

Žūrijas darbu vadīs kādreizējais šī konkursa laureāts, tagad pasaulē pazīstamais latviešu diriģents, Berlīnes Komiskās operas muzikālais vadītājs Ainārs Rubiķis.

Vairāk par konkursu šeit!