Šorīt "Klasikas" studijā pie Signe Lagzdiņa viesojas komponists Vilnis Šmīdbergs - Latvijas rokmūzikas pionieris un simforoka kompozīcijas "Katedrāle" līdzautors!

Kopīgi risinām rokmūzikas mīklas un baudām muzikālo kafiju Viļņa Šmīdberga gaumē, 115. gadskārtā atceramies komponistu Jāni Ivanovu un noskaņojamies Orķestra "Rīga" koncertam "Katedrāle un roks", kas rītvakar Lielajā ģildē un "Klasikas" tiešraidē izskanēs kā veltījums Latvijas un pasaules rokmūzikai, vienlaikus noslēdzot šī gada festivālu Windstream.

Runājam arī par "Katedrāles" pastāvēšanas laiku – par to, kā šī rokgrupa radās, kā tapa mūzika, kāpēc tik maz saglabājies un kāpēc tas ir tik būtisks pagrieziens Latvijas rokmūzikas vēsturē...

***

10. oktobra koncertā "Katedrāle un roks" solisti būs Atis Zviedris un Atis Ieviņš, diriģents – Valdis Butāns, un kopā ar Orķestri "Rīga" par instrumentālo partitūru gādās rokgrupa - Mārcis Auziņš (ģitāra), Toms Poišs (basģitāra), Jānis Miltiņš (taustiņinstrumenti), un Mārtiņš Miļevskis (sitaminstrumenti).

Ar VKKF atbalstu šai programmai tapis Viļņa Šmīdberga un Gunāra Šimkus jaundarbs "Katedrāle" lielformas vairākdaļu simforoka kompozīcija rokgrupai un pūšaminstrumentiem. Skaņdarbs veidos simbolisku tiltu uz Latvijas rokmūzikas žanra pirmsākumiem pērnā gadsimta 60., 70. gadu mijā, kad Vilnis Šmīdbergs (taustiņinstrumenti) kopā ar Gunāru Šimku (ģitāra), Aļģirdu Utiru (Algirdas Utyra, basģitāra) un vēlāk arī Ingvaru Leiti (basģitāra), Eināru Raibo (bungas) un Vladimiru Smirnovu (bungas) izveidoja muzikālo apvienību "Katedrāle".

Kā tematiskais materiāls kompozīcijā tiek izmantotas Gunāra Šimkus privātajā arhīvā līdz mūsdienām saglabātās rokgrupas "Katedrāle" oriģinālkompozīciju skices un piezīmes.

Koncerts būs unikāla iespēja iepazīt rokgrupas "Katedrāle" savdabīgo muzikālo stilistiku, kā arī dzirdēt pūtēju orķestri neparastā sastāvā un skanējumā.

Turpinot Valda Butāna māksliniecisko ieceri, kā otrs rokmūzikas pīlārs programmā iekļauts veltījums leģendārajai britu rokgrupai Deep Purple – Džona Lorda (Jon Lord) "Koncerts grupai ar orķestri" (1969). Klausītājiem būs iespēja dzirdēt šī opusa pūtēju orķestra versijas pirmatskaņojumu Latvijā.