Dodamies muzikālā ceļojumā un izjūtam pasaules mūzikas daudzveidīgās stilu vēsmas!

Kopā ar Ingu Saksoni no "Klasikas" raidījumu vada perkusionists Nils Īle, un uz plašāku sarunu studijā nākusi Ilze Lasmane-Brože. Sarunas tēma - protams, ka pasaules mūzikas festivāls "Porta", kas tiks atklāts jau 8. novembrī. Ilze ir viena no tā veidotājām...

"Šogad festivāla programmu veidojām tā, lai pavasaris sasaucas ar rudeni - pavasarī ar fantastisku koncertu viesojās Tuvas nacionālais orķestris - pirmās minūtes pagāja klausoties, un tad jau tu biji stepē, pārvērties par vēju un lidoji līdzi putniem," smejas Ilze. "Bet Kristiāns Cēnders, kas viesosies tagad, ir citāds - viņš uzsver, ka pārstāv Rietumu skolu virstoņu dziedāšanā, kas jau ir savdabīgi, un paralēli tai viņš arī jodelē - avangardiski, protams. Un viņš uz skatuves ir viens, tā ka būtiskas atšķirības būs. Tuvieši jau ievadīja virzienu, kuru mēs gribējām paturpināt, parādot, kā tas viss attīstās, jo pasaules mūzika jau ir saistīta ar trasformāciju."

Festivāls "Porta" ir zelta sijātāji, jo aizvien grūtāk ir atrast pirmatnējo skanējumu. "Jā, turklāt nāk klāt elektronika - ja tā nobrūk, tad visis nobrūk," piekrīt Ilze. "Bet mēs

ņemam vērā tendences, ka patiešām ir mainība, viss pārvēršas par kaut ko vienu, tāpēc mūsu festivālā būs ļoti plašs spektrs - no tīras etnomūzikas līdz pat folkpopam, lai klausītāji jūt šo ceļu un attīstību, un var paņemt to, kas katram šķiet būtiskākais."

Kur īsti atrast to tīro avotu - vai patiesi jādodas uz Āfrikas džungļiem? Nils Īle zina stāstīt: "Ja skatāmeis Gambiju, Senegālu, tuvāk okeānam - arī šīs tautas ir tik mobilizējušās: visiem patīk Eiropā, neviens vairs nestaigā nacionālajos tērpos, bet gan džinsos, un priecājas, ka arī līdz viņiem nokļuvis 'second hand'. Gvinejā un vēl dažās valstīs, kur tūrisms vēl nav tik aktuāls, it kā vēl palikuši iedīgļi. Bet arī šī etniskā vide, tāpat kā pie mums, daudzas lietas tiek sagrozītas, lai kaut kā izceltos ar kaut ko svaigu.

kas var būt svaigāks par tīru skaņu?! Elektronika ir tik izsmelta..."

Vairāk un plašāk šeit!