"Mūzikas skolotāja profesijas pieprasījums šobrīd ir vienkārši milzīgs. Tas ir gigantisks," neslēpj diriģents, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas Mūzikas pedagoģijas katedras vadītājs Edgars Vītols.

Svinot JVLMA Mūzikas pedagoģijas katedras 60. jubileju, diriģents aicina visus interesentus 5. maijā pulksten 15.00 pievienoties īpašā tiešsaistes pasākumā “Rītdiena sākas vakar jeb Mūzikas pedagoģijas tradīcijas ilgtspēja šodienas docētājos un studentos" satiksies studenti, absolventi, pedagogi un citi interesenti. Notikums tiks tiešraidīts JVLMA "Youtube" kanālā.

JVLMA Mūzikas pedagoģijas katedra dibināta 1961. gadā, un tās vadītāji bijuši ievērojami diriģenti, pedagogi un muzikologi – Ludvigs Kārkliņš, Imants Cepītis, Pauls Kvelde, Jānis Zirnis, Laima Lasmane, Arvīds Platpers, Ilma Grauzdiņa, Liene Batņa un Edgars Vītols. 60 gadu laikā sagatavots teju tūkstotis mūzikas pedagogu, kuri īsteno mūzikas vispārējo, profesionālo un interešu izglītību visā Latvijā.

5. maijā attālinātās tikšanās laikā tiks aplūkota katedras vēsture, tās darbība šobrīd un ieceres nākotnē. Savu redzējumu par studiju procesu un inovācijām saturā sniegs katedras docētāji jautājumu kaleidoskopā, savukārt studenti prezentēs attālinātā studiju laika muzikāli-ritmisko kolāžu un dalīsies pieredzē par studijām šodienas mūzikas skolotāju programmā. Kopīgi tiks pāršķirstītas katedras vēstures lappuses un iezīmēti būtiskākie sasniegumi. Tiks iepazīti mūzikas skolotāja profesijas daudzpusība, nozīme un aktualitāte mūsdienās.

Liene Jakovļeva: Ne tik sen visi kopā svinējām Mūzikas akadēmijas simtgadi. Toreiz "Klasika" rūpīgi izsekoja akadēmijas struktūrai, tikās ar esošajiem un bijušajiem pedagogiem, un jūs priecīgi iezīmējāt faktu, ka drīz būs arī Mūzikas pedagoģijas katedras 60. dzimšanas diena. Dzimšanas diena nu ir pienākusi, liela svinēšana diemžēl atkritīs, bet kaut kas skaists taču tomēr notiks, kaut diemžēl attālināti.

Edgars Vītols: Diemžēl vai par laimi, Mūzikas pedagoģijas katedra savā darbībā vienmēr ļoti labi apvienojusi tradīcijas un inovācijas, un tas, ko mēs saviem studentiem arī mācām un aicinām apgūt, ir dažādas tehnoloģijas, un šoreiz mums ir iespējas tās izmantot. Protams, mums bija daudz un dažādu citu ieceru, kuras neatmetam – tās turpināsim nākamajā gadā pēc visu ierobežojumu atcelšanas. Bet brīnišķīgs ir fakts, ka pirms 60 gadiem tieši šajā laikā – maijā – pēc dažādiem lēmumiem un strukturālajām pārmaiņām, pēc jau notikušajiem Skolēnu Dziesmu svētkiem un Vispārējiem dziesmu svētkiem pēc tautas pieprasījuma tika dibināta Mūzikas pedagoģijas katedra, kuras tapšanu iniciēja toreizējais akadēmijas rektors Jānis Ozoliņš. Sekoja visas tālākās darbības, un te nu mēs esam.

Arī jums pašam, Edgar, jau krietns laika sprīdis katedras vadītāja amatā pavadīts.

Jā, šobrīd pagājuši jau teju septiņi gadi – šis bijis ļoti aizraujošs laiks. Jo viena lieta ir pašam studēt un redzēt, kā tas notiek no studenta skatpunkta, tad – būt docētājam, kurš strādā un saprot, ka ir dažādi rīkojumi, pavēles un kopējas darbošanās. Katedras vadītājam jāsāk domāt vēl no citas puses, pārredzot visu lielo laukumu.

Nemaz vēl nav tik tālu jūsu paša studiju gadi – tas ir pluss vai mīnuss?

Gan pluss, gan mīnuss. Mīnuss tādēļ, ka jaunība – mēs vienmēr sakām, ka pieredzei arī ir zināms spēks. No otras puses, kamēr vēl enerģija ir, tikmēr var atrotīt piedurknes un darboties.

Visu interviju lasiet Sabiedrisko mediju portālā lsm.lv!