No 26. maija līdz 28. maijam Latvijas Kultūras akadēmijas Teātra mājā “Zirgu pasts” notiks izcilajam Kustību teātra režisoram un pedagogam Ansim Rūtentālam veltīta notikumu sērija, lai atzīmētu viņa 70. dzimšanas dienu. Šajās dienās tiks atklāta fotogrāfa Laimoņa Stīpnieka izstāde “Rituāls ar 12 RŪTīm”, izrādīta horeogrāfu Ramonas Galkinas, Ivara Broniča un Ilzes Zīriņas laikmetīgās dejas izrāde “Rezonanse. Trīs”, kas tapusi, iedvesmojoties no Anša Rūtentāla kustību izrādēm, un tiks demonstrēta Anša Rūtentāla video filmu un izrāžu ierakstu programma, kas tiks papildināta ar sarunu par viņa nozīmi un pēdām Latvijas kultūras kontekstā.

Par gaidāmajiem notikumiem "Atsperes" vadītājiem režisorei, zīmola #iamintrovert idejas autore Unai Rozenbaumai un Orestam Silabriedim stāsta Anša Rūtentāla Kustību teātra aktrise un projektu vadītāja Guna Bīriņa.

Guna Bīriņa: “Ansis Rūtentāls, veidojot izrādes, saviem audzēkņiem, “kustoņiem” mācīja to, ko pats īsti nesaprata, kas tas ir. Tā bija nojausma par to, kā viņš gribēja ieraudzīt kustību, kā to izprata. Bija daži klasiski pantonīmas elementi, ko apguvām, bet tie bija meklējumi caur mūziku.

Ja definē Rūtentāla skolu un principu, tad tā ir iedziļināšanās mūzikā, kas savstarpēji savijas ar pasaules pētīšanu, ko viņš prasīja no aktiera. Būt atvērtam pret pasauli un uzdot jautājumus. Savienojumā ar mūziku tu vari pietuvināties pasaulei un iet ar savu jautājumu."

Režisoram un kustību pedagogam Ansim Rūtentālam šī gada 28. maijā apritētu 70 . Viņa dzīves ceļš pārtrūka 2000. gadā, bet atstātais radošais mantojums līdz šim nav pilnībā apzināts un aktualizēts. Anša Rūtentāla kustību teātris sadarbībā ar Latvijas Kultūras akadēmiju (LKA), kurā Rūtentāls pasniedza skatuves kustību aktieriem un režisoriem 90. gados, aicina svinēt Anša piemiņu un izzināt viņa radošās darbības rezonansi šodien.

Pasākumu programma atrodama šeit.