"Ei, jūs tur!" - ar šiem vārdiem sākas un tie nosaukumā likti pirmajai latviešu rokoperai - 1971. gadā sacerētajam Imanta Kalniņa darbam ar komponista brāļa, dzejnieka Viktora Kalniņa (Vika) libretu, kas veidots pēc armēņu izcelsmes amerikāņu rakstnieka Viljama Sarojana viencēliena motīviem.

Tas ir stāsts par mīlestību un alkām pēc brīvības, pie kuras var nokļūt, saliekot muguras kopā un stājoties pasaulei pretī.

Viņš ir jauns dumpinieks, kurš ieradies mazā pilsētiņā un par nekārtību izraisīšanu nokļuvis apcietinājumā. Tur viņš satiek Viņu - Keitiju, deviņpadsmitgadīgu meiteni, kura uzkopj telpas. Abi sapņo par nākotni un došanos uz Sanfrancisko, tomēr viņu sapņiem nav lemts piepildīties: saniknotie pilsētiņas iedzīvotāji spriež jauneklim linča tiesu.

"Ideja rakstīt mūziku šai lugai nāca no mūzikas kritiķa Solomona Volkova. Bijām pazīstami, un viņš ieteica izlasīt lugu - lai paskatos, jo tur varētu iznākt dramaturģisks darbs. Izlasīju - patiesi! Pie rokas bija Viks, mans brālis, kuru uzaicināju uzrakstīt to, kas būtu vajadzīgs tieši šādam darbam," atceras Imants Kalniņš.

Pagāja daži gadi, rokopera sāku ceļu uz skatuvi ar oficiālo pirmizrādi 1977. gada 22. aprīlī Liepājas teātra Mazajā zālē un par to jāpateicas tolaik teātrī strādājošai Austrai Pumpurei. 70. gadu vidū viņas pirmie Austrasbērni bija Liepājas teātra studijas aktieri Juris Bartkevičs, Indra Briķe, Māris Putniņš un Ieva Akuratere.

"Austra ļoti drauzējās ar Imantu Kalniņu un zināja visas viņa dziesmas, un bija lietas kursā arī par rokoperas esamību," atceras Ieva Akuratere. "Ideja par iestudējumu radās visiem kopā. Pirmajā variantā - ar Ēriku Ceļdomu. Māris Putniņš izdomāja režiju.

Bet to visu nepieņēma, jo uzskatīja, ka visa tēma - gan Sarojana luga, gan Vika librets, asociējas ar padomju ieslodzījumu, dzelzs priekškaru, vēlmi iziet pasaulē. Libretā bija atstāts arī Sanfrancisko - tolaik skaļi dziedāt par to, ka vēlies nokļūt Sanfrancisko - tas taču pats par sevi bija pretvalstsiks žests!

Klausītāju labad jāatkārto, ka dzelzs priekškara dēļ taču nekur nedrīkstējām braukt, ja vien fiktīvi neapprecējies, vai arī drīkstēji braukt komandējumos un arī tikai grupās, kurām līdzi brauca čekisti. Bet, tā kā iestudējums bija brīnišķīgs un doma laba, Oļģerts Kroders nāca palīgā, sakot, ka it kā pārņems režiju, kaut patiesībā jau reāli viņš neko daudz tur nepārveidoja - Māris jau visu bija izveidojis. Bet, tā kā Māris arī skaitījās pretvalstiskais elements, jo viņam bija daudz skaistu dziesmu par Latviju, Oļģerts režiju šķietami paņēma savā paspārnē.

Tika piesaistīta tolaik jaunā, brīnišķīgā grupa "Līvi" ar Juri Pavītolu, un rezultātā komisija šo iestudējumu pieņēma! Kaut tas skaitījās traki, visiem ļoti patika.

Nedomāju, ka vērtētāji būtu noķēruši to pretvalstisko kontekstu - drīzāk uztvēra atbrīvošanās sajūtu. Vispretvalstiskāk "Ei, jūs tur!" izskanēja tieši "Pērkona" izpildījumos, jo mēs tos dziļumus likām iekšā bez žēlastības, un Valdis Lūriņš ar savu režiju arī pasvītroja ilgas pēc atbrīvošanās."

80. gadu sākumā Latvijas Universitātes Lielajā aulā rokoperas "Ei, jūs tur!" koncertuzvedumu režisora Valda Lūriņa vadībā īstenoja Gido Kokara vadītais koris "Daile" un grupa "Pērkons", bet galvenajās lomās bija Ieva Akuratere un Raimonds Bartaševics.

1986. gadā Latvijas Televīzijas režisore Laimdota Kalniņa uzņēma videofilmu, kur galvenajās lomās bija Ieva Akuratere un Igors Siliņš. Pavadījumu toreiz aranžēja Niks Matvejevs, instrumentācijā iekļaujot arī vijoli, čellu un oboju un piedaloties Normundam Šnē, Raimondam Macatam un Raimondam Ozolam.

Kā atceras kinozinātniece Anita Uzulniece, Igors Siliņš, kurš bijis Puiša lomā arī Valmieras teātrī iestudētajā lugas dramatizējumā, Kalniņa rokoperu atskaņojis arī kopā ar Ilzi Tenisoni un viņas kori "Vecrīga" Anglikāņu baznīcā. Iestudējuma režisors - Modris Tenisons.

"Tas ir unikāls gadījums, ka vienam skaņdarbam, ko autors turklāt sacerējis agrā jaunībā, ir tik ilgs mūžs! Protams, arī sižets ir aktuāls, mūžīgs, arī mūzikas valoda, kādā viņš to izsaka - katra izpildītāju paaudze tajā var ielikt ko savu," - tā Anita Uzulniece.

1992. gadā opusu Liepājas teātrī iestudēja Ivars Lūsis, lomās bija Vita Vārpiņa un Egons Dombrovskis, bet 2011. gadā – Imanta Kalniņa 70. dzimšanas dienu svinot režisora Roberta Rubīna vadībā atkal iestudēta rokopera, šoreiz par aranžējumu gādājot grupai "Autobuss debesīs", galvenajā lomās – Dita Lūriņa un Marts Kristians Kalniņš (attēlā).

Izrādes režisors bija Valdis Lūriņš, kurš pēc šī iestudējuma intervijā uzsvēris: "Imanta Kalniņa mūzikas dramaturģija ir tā, kas šajā darbā spēj uzdzīt milzīgu emocionālo pārdzīvojumu, cilvēcisko un dvēselisko smeldzi, radot katarsi. Darbs vēl joprojām ir aktuāls - jo te runa par mīlestību kā vienīgo iespējamo izeju gan no dzīves eksistenciālā, gan sava personiskā cietuma."

Komponists Imants Kalniņš, vaicāts par simpātiskāko rokoperas "Ei, jūs tur!" iestudējumu, atzīst: "Man nav bijušas pretenzijas ne pret vienu no iestudējumiem, jo lielā mērā katrs no tiem bijis citādāks. Tie nav salīdzināmi! Katrs - interesants un labs, ieskaitot koncertvariantu ar "Menuetu" jeb "Pērkonu",  Ievu un Raimondu, kas vairākkārt spēlēts."

Visbeidzot, sajūtas par ilgām pēc brīvības "Ei, jūs tur!" kontekstā tālajos 80. gados pauž Ieva Akuratere: "1989. gadā, kad Latvija vēl nebija brīva, braucām uz Ameriku savā pirmajā brīvajā, turklāt oficiālajā misijā - Imants Ziedonis, viņa dēls Rimants Ziedonis, fotogrāfs Gunārs Janaitis un es. Viesojāmies pie ASV latviešiem. Bijām pirmā oficiālā delegācija no Latvijas.

Aizbraucām arī uz Sanfrancisko... Nopirku pastkartīti, uzrakstīju, un no turienes aizsūtīju Raimondam Bartaševicam uz Latviju. Rakstīju, ka esmu nokļuvusi Sanfrancisko, un parakstījos kā Keitija. Mums "Pērkonā" nebija raksturīga emocionāla jūtu izpausme, bijām kautrīgi, taču viņam tas nozīmēja ļoti daudz. Līdz pat šim brīdim Raimonds to glabā!

Skudriņas skrien vēl šodien, atceroties to notikumu. Lūk, sapnis kļuva reāls! Samijās gan mūsu ilgas, māksla un radītais ar pasaules apziņu..."

Iestudējumi

* 1977 - Liepājas teātrī. Režisors - Māris Putniņš. Viņš - Juris Bartkevičs, Viņa - Ieva Akuratere. Pavadījums - grupa "Līvi" un Liepājas teātra aktieri.

* 1984 - Koncertuzvedums LU Lielajā aulā. Viņš - Raimonds Bartaševičs, Viņa - Ieva Akuratere. Pavadījums - grupa "Pērkons" un koris "Daile" Gido Kokara vadībā.

* 1986 - TV iestudējums. Režisore - Laimdota Kalniņa. Viņš - Igors Siliņš, Viņa - Ieva Akuratere. Pavadījums - grupa Nika Matvejeva vadībā un koris "Daile" Gido Kokara vadībā.[1]

* 1992 - Liepājas teātrī. Režisors - Ivars Lūsis. Viņš - Egons Dombrovskis, Viņa - Vita Vārpiņa.

* 2011 - Spīķeru koncertzālē. Režisors - Roberts Rubīns. Viņš - Marts Kristiāns Kalniņš, Viņa - Dita Lūriņa. Pavadījums - grupa "Autobuss debesīs" un vokālā grupa Framest.

Ieraksti

* Grupas "Pērkons" versija ierakstīta 1985. gadā. Tā izdota kasetē "Ordālijas" 1995. gadā.

* TV iestudējuma versija ierakstīta 1986. gadā, tā oficiāli nav izdota.