Ir svarīgi saprast, ka mūzika ir ļoti nopietns enerģijas avots. Mūzika nav kaut kas, ko vienkārši baudīt, tā nav arī fons – mūzikai ir noteikts uzdevums.

Protams, tas nepiemīt gluži visai mūzikai, tāpat kā ne visi mūziķi ir spējīgi ar savām interpretācijām uztvert un pārraidīt komponista idejas. Pārāk daudz jauno mūziķu velta laiku un uzmanību, lai kļūtu populāri, veiksmīgi. Vairums – protams, ir arī izņēmumi – aizmirst, ka viņu uzdevums ir kalpot mūzikai, nevis izmantot mūziku saviem nolūkiem.

Mūzika ir kaut kas, ko nevar atrast citur. Mūzika ir kas vairāk, nekā vārdi. Tā spēj mainīt mūsu dvēseli. Diemžēl beidzamajā laikā kritusies mūzikas izglītības kvalitāte, un ne tikai Latvijā. Tamdēļ daudziem šķiet, ka klasiskajai mūzikai jābūt kaut kā īpaši saprastai, ka laikmetīgā mūzika ir pārāk sarežģīta, par to jālasa, tā ir jāzina. Tā īsti nav patiesība. Ja jūs atverat savu sirdi, prātu un ausis, mūzika var ienākt pa saviem kanāliem, jums tai vienkārši jāļaujas.

Vēlos darīt kaut ko, kas palīdzētu cilvēkiem augt. Mani interesē mūzika, kuras reklāmai netiek izmantoti „kara zirgi”. Esmu spēlējis Bahu, Mocartu, Bēthovenu, Šūbertu – viņu mūzika ir enerģijas avots man pašam. Taču man svarīgi, lai tiktu sadzirdēti arī citi skaņdarbi – piemēram, komponista Mečislava Veinberga kompozīcijas, kas tika ignorētas vairākus gadu desmitus. Domāju, ka daru pareizi – ka varu būt palīgs klausītājiem, komponistiem un saviem kolēģiem.

Gidons Krēmers

"Mīļie "Tīrkultūras" draugi! Esmu ļoti priecīgs par iespēju turpmāk ar saviem kolēģiem Rolandu Pēterkopu un Reini Semēvicu uzrunāt jūs "Klasikas" vilnī. Mēs ar prieku atklāsim, mūsuprāt, skaistākās šīs pasaules skaņas un centīsimies kopīgi tapt ārpasaules iedvesmoti. Skaņa arī ir pārtika," saka Jānis Šipkēvics, alias Shipsea.

No 12. oktobra trešdienu vakaros "Klasikā" valda "Tīrkultūras" laiks!

Viss sākās 2015. gada janvārī, faktiski - jau 2014. gada decembra beigās, ka Radio SWH sevi ieteica jauns raidījums - "Tīrkultūra". "Mūsu galvenais uzdevums un vēlme – nejaušajam klausītājam pavēstīt, ka ārpus selektētās mūzikas, ko atskaņo komercmediji, tās pasaule ir daudz plašāka," intervijā Gitai Lancerei stāsta viens no idejas aizsācējiem - Rolands Pēterkops. "Ja padomju laikos mūs ierobežoja padomija ar saviem "globālajiem" stereotipiem, tad tagad tā ir kapitālisma galējība – ka komercidejas pārņem vēlmi kādu izglītot. Šādas nišas, kādu piedāvājam mēs, trūkst.

Sapratām, ka vēlamies par to stāstīt nevis kā rūdīti profesionāļi vai žurnālisti, kuri veic intensīvu izpēti, bet gan kā mākslinieki, kuri dalās ar to, kas pašiem šķiet svarīgs, jo mūzika jau ir pirmais pavediens nākotnei – gan mākslā, gan modē.

Mūzika ir pieblīvēta ar informāciju, kas daudz ko var pateikt par nākotni. Tīrkultūra - mūzika kā tīra manta, kā pārtikas produkts, jo mūzika ir mūsu radītais produkts, kas mūs pabaro ikdienā."

Vaicāti, kā visi trīs sastapušies, Rolands atkāj: "Sākām abi ar Jāni Šipkēvicu, bet ātri vien sapratām, ka nevaram pavilkt – katram ir arī sava privātā dzīve, sava nozare, kurā darboties. Tad bija interesanta saruna ar Reini Semēvicu, kurš mums tagad ļoti palīdz, satur kopā tehniskās lietas un papildina mūs ar savu intelektu, muzikālo gaumi un spējām gan mūzikas, gan mākslas pasaulē."

Laikā, kad "Tīrkultūra" vēl skanēja Radio SWH, uz raidījumiem tika aicināti interesanti cilvēki. "Sākām ar Daci Melbārdi, jo mums bija svarīgas divas lietas: pateikt, ka mūzikā eksistē daudzas skaistas lietas, kā arī cilvēki, kurus vēlamies izcelt citā rakursā, nekā ikdienā ierasts. Svarīgi vizuālā telpā nosēdināt vērtību ar jaunu, tālredzīgu inovāciju," viens otru papildinot, stāsta Rolands un Reinis.

Puiši atklāj, ka laika gaitā esot raženi strādājuši: "Esam ierakstījuši daudz interviju, kuras nepaguvām atskaņot, un labi, ka tā. Mūs gaida saruna gan ar Alvi Hermani, gan Gidonu Krēmeru. Tie būs cilvēki no kultūras, mākslas un mūzikas pasaules, viņu domas par mūsdienu telpu, mūzikas un skaņas svarīgumu. Jānis no mums ir visatpazīstamākais, kurš labi zina šos cilvēkus, tāpēc intervijas, kas nāk no Jāņa, ir "Klasikai" vispiemērotākās.

"Tīrkultūras" mūzikas izlases – tā ir mūsu gaume. Mums svarīgi vēstīt arī to, ko pasaules prestižākie mūzikas apskatnieki atzīst par svarīgāko dominanti augstvērtīgākās mūzikas pasaulē.

Mūziķus redzam vienotā mūzikas pasaulē, tāpēc žanrus nenodalām. Diemžēl komercmediju ietekmē prevalē nenozīmīgi vārdi, kas dominē hitos, un paaudze notrulinās. Pretarguments varētu būt plašais tīmeklis, bet, ja nav konkrētas saites uz pareizo tīmekļa vidi, kur to vari sasniegt, tā ir problēma. Nav āķīša, kur un kā uzķerties. 

"Klasika" mums šķiet ideāls medijs, kam piemīt vēlme izglītot sabiedrību. Vēstījumam ir vajadzīga laba platforma – tad cilvēks to ciena.

Žēl, ka daudzas inovatīvas lietas cieš no tā, ka tiek nepareizi pasniegtas."