11. septembra vakarā Latvijas Radio 1. studijā un Latvijas Radio 3 "Klasika" tiešraidē skanēja muzikālā pastičo Re:FRICS koncertversija – veltījums šveiciešu vijoļvirtuoza un komponista Gaspara Frica 300. dzimšanas dienas atcerei.

Koncertu rīkoja LR3 "Klasika" sadarbībā ar Rēzeknes baroka mūzikas dienām; tajā piedalās virstoņu dziedāšanas meistars Kristiāns Cēnders (Christian Zehnder), Vincents Flikigers (Vincent Fluckiger, sempli), Lenka Torgersena (Lenka Torgersen, baroka vijole) un Kesselberg Ensemble čellistes Ilzes Grudules vadībā.

Programma, kurā iekļauti Gaspara Frica skaņdarbi, Vincenta Flikigera sempli un Kristiāna Cēndera solokompozīcijas, ir vēstījums par Šveicē un citur pasaulē nepelnīti mazpazīstamā vijoļvirtuoza un komponista Gaspara Frica jaunradi. "Viņš bijis vijolnieks un komponists, darbojies Ženēvā, ticies ar Voltēru un kādā kritikā nosaukts pat par šveiciešu Mocartu," intervijā "Klasikai" stāsta Baroka mūzikas dienu mākslinieciskā vadītāja un čelliste Ilze Grudule, kura jau vairākus gadus dzīvo un strādā Šveicē.

Gaspars Frics (Gaspard Fritz, 1716-1783) savas radošās dzīves laikā sarakstījis sešas simfonijas, 24 solosonātes, sešas kamersonātes un vēl citus darbus, no kuriem daudzi līdz pat mūsdienām nav atrasti. Studējis vijoļspēli Turīnā (Itālija) pie itāļu vijoļspēles lielmeistara Džovanni Batistas Somisa (Giovanni Battista Somis), dzīvojis un strādājis arī Londonā un Parīzē, taču lielāko dzīves daļu pavadījis Ženēvā. Komponējis pirmo šveiciešu vijoļkoncertu, sacerējis solo skaņdarbus vijolei, flautai.

Baroka mūzikas dienas Rēzeknē, kas šogad notiek jau divpadsmito reizi, ir unikāls notikums. Festivāla misija vienmēr bijusi sniegt klausītājiem iespēju dzirdēt skaņdarbus, kas rokrakstu formā gadsimtiem ilgi gulējuši bibliotēku plauktos. Te skan mūzika, kas klusējusi vairāk nekā divsimt un trīssimt gadu.

"Atšķirīgais šoreiz ir tas, ka mēs pārbīdām robežas," uzsver Ilze Grudule. "Šogad mums ir gan tango, gan jodelēšana. Varētu jau domāt, ka tam visam nav nekāda sakara ar baroka mūziku. Jā, it kā jau nav... Bet no otras puses – viss jau ir par vienu un to pašu: tie esam mēs paši, kas tās robežas nospraužam."

Ilzes Mednes sarunu ar Ilzi Gruduli, kas "Klasikas" ēterā izskanēja 4. septembrī, aicinām klausīties šeit!

Fotogrāfiju galerija no izrādes Latgales vēstniecībā GORS apskatāma šeit.