24. aprīlī Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris sadarbībā ar diriģentu Andri Vecumnieku piedāvāja programmu ar etniskiem motīviem simfoniskās partitūrās.

Erudītais un starptautiski atzītais ungāru komponists un folkloras pētnieks Zoltāns Kodājs savā daiļradē cieši savijis profesionālo un tautas mūziku. “Galāntas ciema dejas” ir kvēli uzbangojošas un gaiši nostalģiskas Kodāja atmiņas par vienu no pilsētiņām, kur viņš vadīja bērnību. Līdz I pasaules kara beigām Galānta bija Austroungārijas sastāvdaļa, pēc tam ietilpa jaunizveidotajā Čehoslovākijā, un mūsdienās tā ir Slovākijas pilsēta. Kodāja tēvs kādu laiku bija Galāntas stacijas priekšnieks.

Par Pētera Plakida koncertu solistu grupai un orķestrim "Sasaukšanās" Guntars Pupa grāmatā “Jauno mūzika pēc divdesmit gadiem” raksta: “Reakciju, kādu mūsos izsauc soloinstrumentu – pikolo flautas, lielās flautas, obojas, basklarnetes, mežraga – un orķestra “sasaukšanās”, gribētos salīdzināt ar dzīvu, vibrējošu, garīgās enerģijas piepildītu lādiņu “bombardējumiem”. Solisti šīsreizes atskaņojumā - Anete Toča (pikolo flauta), Dita Krenberga (flauta), Guntis Kuzma (klarnete), Egils Upatnieks (oboja), Artūrs Šults (mežrags).

Antonīna Dvoržāka simfonija “No Jaunās pasaules” komponēta Amerikā – laikā, kad Dvoržāks vadīja ASV Nacionālo konservatoriju. Trīs gados, ko komponists pavada ASV, viņš iepazīstas ar afroamerikāņu un indiāņu melodijām, kas viņu spēcīgi radoši iedvesmo. Simfoniju “No Jaunās pasaules” Dvoržāks komponē pusgadu un pabeidz 1893. gada 24. maijā. Pirmatskaņojums notiek 1893. gada 16. decembrī Ņujorkas Kārnegija zālē, un panākumi ir grandiozi. Dvoržāks atceras: “Laikrakstos vēstīja – vēl neviens komponists līdz šim nav piedzīvojis tādu triumfu. Cilvēki aplaudēja tik ilgi, ka man vajadzēja pateikties viņiem kā karalim!”

Andris Vecumnieks ir komponists, diriģents, lektors un pedagogs. JVLMA simfoniskā orķestra klases vadītājs. JVLMA asociētais profesors (kopš 2005. gada). Kamerorķestra Sinfonia concertante mākslinieciskais vadītājs. LNSO bērnu koncertcikla vadītājs sadarbībā ar LeNeSOnu. Emīla Dārziņa mūzikas vidusskolas simfoniskā orķestra diriģents.

Sarunu ar Andri Vecumnieku klausieties šeit