27. novembrī Londonā tika svinīgi atzīmēta Eiroradio 50. gadskārta, kopš BBC raidorganizācija pārraidīja pirmo koncertu Eiropai.

Tieši pirms 50 gadiem - 1967. gada 27. novembrī - jaunuzceltajā Karalienes Elizabetes zālē (Queen Elizabeth Hall) tika inaugurēta Eiropas raidorganizāciju starptautiskā koncertu sezona un dalībvalstu mūzikas ierakstu apmaiņa, kas turpinās līdz pat šodienai.

Atzīmējot šo vēsturisko brīdi, 44 Eiroradio raidorganizācijas no 36 valstīm, toskait arī Latvijas Radio 3 "Klasika", tiešraidē pārraidīja īpašu koncertu no Londonas Sv. Lūkas koncertzāles.

Tā pirmajā daļā BBC koncertorķestris diriģenta Johanesa Vildnera vadībā pirmatskaņoja bulgāru komponistes Dobrinkas Tabakovas jaundarbu "Orfeja komēta, svinības orķestrim" (Orpheus' Comet, celebration for orchestra), ko speciāli pasūtījis Eiroradio. Sniedzot reveransu komponistam Bendžaminam Britenam, kurš diriģēja pirmo Eiroradio tiešraides koncertu pirms 50 gadiem, programmā iekļauta viņa "Angļu tautas meldodiju svīta" op. 90.

Bendžamins Britens 1967. gadā

Tāpat kā vēsturiskajā 1967. gada koncertā, skanēja arī Volfganga Amadeja Mocarta Sinfonia Concertante Mibemolmažorā KV 364 (solisti būs Estere Jū (vijole) un Eivinns Holtsmarks Ringstads (alts).

Savukārt koncerta otrajā daļā Ludviga van Bēthovena Piekto koncertu klavierēm un orķestrim Mibemolmažorā op. 73 atskaņoja Rīgas klausītājiem jau labi pazīstamais pianists Pāvels Koļesņikovs.

Tiešraidi no Londonas vadīja Gunda Vaivode, bet "Klasikas" studijā bija Inta Zēgnere. Koncerta starpbrīdī - Gundas reportāža no 24. novembra īpašās ceremonijas Bārbikena centrā, kur diriģentam Marisam Jansonam tika pasniegta viena no mūzikas pasaules augstākajām godalgām - Lielbritānijas Karaliskās filharmonijas biedrības zelta medaļa, kā arī saruna ar mecosoprānu Elīnu Garanču un pianistu Reini Zariņu, kurš 2018. gadā būs Latvijas Radio rezidences mākslinieks.

Piecu gadu desmitu laikā Eiroradio mūzikas apmaiņas tīkls ir pamatīgi audzis, no klasiskās mūzikas apmaiņas sadarbības starp 13 dalīborganizācijām paplašinoties līdz ļoti vērienīgai sadarbībai opermūzikas, popmūzikas, folkmūzikas, džeza un pasaules mūzikas žanros. Šo sadarbības tīklu izmanto jau 73 Eiroradio dalīborganizācijas no 56 valstīm pasaulē. Šobrīd Eiroradio ir arī 33 asociētie partneri 21 valstī.

Eiroradio Mūzikas daļas vadītāja Paskāla Labrī: "Piecdesmit gadu laikā Eiroradio ar savu dalībvalstu palīdzību izveidojis pasaules prestižāko virtuālo koncertzāli.

Katru nedēļu miljoniem klausītāju bauda unikālus mūzikas priekšnesumus dažādās koncertzālēs, dzirdot žanrisko amplitūdu no hiphopa un folkmūzikas līdz operai un simfoniskajai mūzikai.

Esam ļoti lepni par mūzikas apmaiņas programmu panākumiem, kas tik ļoti palīdz sabiedriskajiem medijiem piedāvāt daudzveidīgu un augstvērtīgu saturu."

BBC raidorganizācijas pārstāvis Grems Eliss: "Šis ir brīdis svinībām.

Mūsu raidorganizācija vadīja pirmo koncertu Londonā pirms 50 gadiem, un visu šo laiku mūsu mūzikas un kultūras raidstacija BBC Radio 3 ir bijusi Eiroradio mūzikas apmaiņas procesa sirdī.

Neskaitāmiem miljoniem klausītāju esam varējuši sniegt prieku un saviļņojumu gan mūsu zemē, gan ārvalstīs."

Nesen veiktā aptauja liecina, ka Eiroradio dalīborganizācijās mūzikai ir sevišķa loma - 45% no raidorganizāciju kanālu satura atvēlēta tieši mūzikai.

Eiroradio mūzikas apmaiņas programma nodrošina 3000 koncertu apriti ik gadu, divas trešdaļas no tā veido klasiskā mūzika, sasniedzot visplašāko auditoriju Eiropā un aiz tās robežām. Katru starptautiskajai apritei piedāvāto koncertu dzird vismaz 2 miljoni klausītāju un sevišķu mūzikas notikumu gadījumā – pat 7 miljoni klausītāju.