Viss sākās ar e-pastu, kas "Klasikas" redakciju sasniedza pagājušā gada rudenī…

"Esmu patiess "Orfeja auss" un Post factum fans. Neesmu mūzikā izglītots, bet pats sarunas princips ir tik līdzsvarots, ka nonāku šai pasaulē kā "zinātājs un sapratējs". Tas ir diži, nepārspīlējot! Tad nu, lūk – kāpēc gan lai LR3 nebūtu līdzīgas diskusijas par teātri, kādas vienkārši nav?"

"Klasikas” veidotājiem rakstītajam bija jāpiekrīt. Patiešām, šāda raidījuma nav! Un paldies par šo mudinājumu vēstules autoram – dramaturgam Laurim Gundaram. Tā nu no 14. janvāra ik otro sestdienu plkst. 14:07 (ar atkārtojumu svētdien plkst. 22:30 un otrdien plkst. 18:00), kopā ar redaktori Sandru Ņedzvecku veidots, "Klasikā" skanēs jauns raidījums par teātri ar amizantu un vienlaikus provocējošu nosaukumu – "Šņorbēniņi".

"Kad tapa vēstule, sapratu, ka ar šo domu esmu staigājis visai ilgi," intervijā Latvijas Radio 3 "Klasika" direktorei Gundai Vaivodei atzīst Lauris Gundars.

"It kā jau nevar sūdzēties – teātra kritikas mums ir gana, aprakstu – arī gana, taču nepamet sajūta, ka tomēr kaut kā pietrūkst. Tāpēc mans piedāvājums – aplūkot teātri no skatītāja pozīcijas. Līdz ar to mūsu studijā būs gan profesionāls kritiķis, gan "kvalificēts" skatītājs – tāds, kurš bieži apmeklē teātri un kurš varētu pateikt savas domas par noteiktu tēmu. Būtiski ir arī tas, ka "Šņorbēniņos" runāsim ne tikai par pirmizrādēm – vairāk akcentēsim kādu noteiktu tēmu, problēmu."

"Šņorbēniņu" pirmā raidījuma tēma - politika teātrī.

"Kopā ar teātra zinātnieci Edīti Tišheizeri un žurnālisti Sanitu Jembergu spriežam par to, kā teātris redz mūsu valsts dzīvi. Analizējam divas izrādes, kuras visai tieši runā par politiku – "Kārkli" Jaunajā Rīgas teātrī un "Veiksmes stāsts" Latvijas Nacionālajā teātrī,” atklāj Lauris Gundars.

Nākamo raidījumu tēmas:

28. janvārī – teātra režija: par un pret. "Pērs Gints" Latvijas Nacionālajā teātrī un "Laulības dzīves ainas" Dailes teātrī. Saruna ar teātra kritiķi Silviju Radzobi un TV un radio raidījumu vadītāju Baibu Sipenieci-Gavari.

11. februārī – skatītājs uz skatuves. "Blēņas un pasakas" Dirty Deal Teatro un "Taņas dzimšanas diena" Ģertrūdes ielas teātrī. Saruna ar teātra kritiķi Līgu Ulberti un politiķi Lolitu Čigāni.

25. februārī – vēsture teātrī. "Svina garša" Latvijas Nacionālajā teātrī un "Tēvs varonis’69" Dirty Deal Teatro. Saruna ar teātra kritiķi Zani Radzobi un vēsturnieku Kasparu Zelli.

Visus raidījumus vienos Laura vārdos liktais moto: ""Šņorbēniņos" mērām teātri ar dzīves mērauklu, kā arī atgādinām, ka teātris nav vien formāls rituāls. Un apzināmies – ikviens un ik reizi vēlas iestudēt savu vislabāko izrādi."