Kultūrpētnieks Deniss Hanovs – par romantisma kultūru Eiropā, par tās rašanos un spilgto attīstību 19. gadsimta pirmajā pusē, runājot arī par pirmsākumiem, kas saistās jau ar 18.gadsimta septiņdesmitajiem un astoņdesmitajiem gadiem, ar Žana Žaka Ruso filozofiskajiem un literārajiem darbiem, jo īpaši romānu „Jūlija jeb jaunā Eloīza”.

Romantisma kultūras estētikā daba ir cilvēka dvēseles pārdzīvojumu formula. Dabā atrodam to, ko sajūtam savā dvēselē. Melanholija, jaunu un nelaimīgi cilvēku vēlme aizbēgt un paslēpties, nesaprasts ģēnijs. Grāmatu, mākslas un dabas pasaule kā mūžības valstība, labākas pasaules katedrāle. Aizraušanās ar tālu senatni, kur nevar vairs saskatīt sociālās pretrunas, vientuļa bruņinieka tēls, vecas un brūkošas abatijas, kalnos vai mežos pamesti klosteri, angļu parki ar tumšām alejām,  miglainās Vāczemes kultūras mantojums,  meža un ūdens gari. Mūzika ir kā brīvība, kā iespēja atbrīvot cilvēka garu.

1951. gada ierakstā izskanēs Alberta Lotrcinga opera „Undīne”. Solisti - Trūde Eiperle, Krista Ludviga, Karls Frīdrihs, Ferdinands Francs u. c., Frankfurtes operas kori un orķestri vada diriģents Karls Aleksandrs Hefners.