"Klasikas" viesis - Itas Kozakēvičas Rīgas poļu vidusskolas direktors Kšištofs Širšeņs. Viņš vēsta par Polijas Neatkarības dienu, kas tiek svinēta 11. novembrī, kā arī sveic Latviju un latviešus mūsu Valsts svētkos.

"Atcerēsimies, ka abu valstu neatkarības tika pasludinātas viena pēc otras. Polijā neatkarības dienu svin 11. novembrī - dienā, kad Latvijā tiek atzīmēta Lāčplēša diena. Polijā ir divi galvenie valsts svētki - tā ir neatkarības diena un Valsts Konstitūcijas diena, kuru poļi svin 3. maijā. Tā tiek uzskatīta pat par svarīgāku svētku dienu, nekā 11. novembris, un Polijas diplomātiskās pārstāvniecības rīko ikgadējās pieņemšanas tieši 3. maijā, nevis 11. novembrī.

Bet mēs, Latvijā dzīvojošie poļi, svinam Neatkarības dienu kaut vai tāpēc, ka svinību datumi ir tik pietuvināti. Arī mūsu vidusskolā katru gadu rīkojam pasākumu par godu Latvijas un Polijas neatkarības dienai, kā arī Lāčplēša dienai. Tā ir tāda skaista svētku pārklāšanās.

1918. gads vispār bija brīnišķīgs Eiropas reģiona vēsturē - vairākas valstis ieguva vai atguva savu neatkarību. Polija to atguva pēc 123 gadiem, kas tika nodzīvoti okupācijas režīmā. Tātad četras vai piecas paaudzes dzīvoja nebrīvē un sapņoja par to, ka reiz varētu dzīvot savā neatkarīgā valstī. Šīs alkas varam dzirdēt Friderika Šopēna mūzikā - nekad savā mūžā viņš nav dzīvojis brīvajā Polijā, bet par to sapņoja. Brīvības alkas var dzirdēt poļu dzejā, tās deva lielu iedvesmu 19. gadsimta māksliniekiem. Nedrīkstam aizmirst arī par to, ka jau pēc mūsu valstu neatkarības pasludināšanas mūsu abu valstu karaspēki kopīgiem spēkiem atbrīvoja Latgali un pievienoja to neatkarīgajai Latvijai - tas radīja ļoti veselīgu pamatu tālākajām labajām attiecībām starp abām valstīm - Poliju un Latviju, kas vienmēr bijušas draudzīgas un ir draudzīgas arī šodien.

Nevaram aizmirst arī par Itas Kozakevičas pienesumu neatkarīgās Latvijas atdzimšanā - viņa, būdama Latvijas poliete, bija viena no Latvijas neatkarības deklarācijas parakstītājām, un viņas personību mēs visi labi atceramies. Mūsu vidusskolas jauniešiem Ita ir ideāls, pēc kura tiekties."