"Rīta retro" laikā - nu jau galēji rudenīgas emocijas. Piekritīsiet taču, ka Ilonija pilnīgi noteikti nav populārākais sievietes vārds Latvijā, taču šīsdienas dzimšanas dienas gaviļnieka Aleksandra Kublinska teksta un mūzikas varonis Viktors Lapčenoks tālajā 1972.gadā pāri pasaulei kliedz tieši šo vārdu monumentālajā kompozīcijā "Ilonija". Kopā ar Viktoru Lapčenoku - koris un Latvijas radio estrādes un vieglās mūzikas orķestris.

 

 

Ilonija - Aleksandra Kublinska veltījums sievai Ilonai!
Daiga Mazvērsīte

Komponists un pianists Aleksandrs Kublinskis ne bez lepnuma man ir stāstījis, ka daudzas no viņa dziesmām ir veltījumi, piemēram, dziesma "Lillā" veltīta krodziņam "Lillā", un to iedziedāja Andris Daņiļenko. Veltījumu kafejnīcai "Saldumiņš" Āgenskalnā iedziedājis komponists pats.

Arī savām sievām Kublinskis veltījis dziesmas, un sievas, kā zināms, viņam bijušas vairākas un lielākoties muzikālas.

Ar pirmo sievu Ritu Kublinskis kopā muzicēja Filharmonijas ansamblī "Rīga", un faktiski grupu viņš izveidoja tieši Ritas dēļ – lai sievai būtu, kur dziedāt. Kad Rīgas vokālā ansambļa meitenes koncertturnejā Maskavā sadumpojās un nometa Kublinski no ansambļa vadības, pajuka arī viņa un Ritas kopdzīve. Viņi izšķīrās gan tikai 1972. gadā, kad Aleksandrs jau bija iepazinies ar nākamo – Ilonu, kas bija jūrmalniece, strādāja zvejnieku kolhozā "Uzvara" par mākslinieciskās daļas vadītāju.

Trešo sievu Jolantu Aleksandrs satika 80. gadā, Jolanta bija beigusi Mediņskolas kordiriģentus un tolaik dziedāja Radio korī – komponists viņu sastapa, nākdams uz savas dziesmas ierakstu.

Kopā viņi nodzīvoja līdz 1992. gadam, un katrai no savām sievām Aleksandrs Kublinskis veltījis pa dziesmai, izņemot Ritu, jo tad vēl neesot mācējis īsti komponēt. Jolantai tā bija Ingus Feldmaņa dziedātā dziesma "Jola", bet Ilonai – Viktora Lapčenoka dziedātais veltījums "Ilonija".

Nora Bumbiere pat jutusi greizsirdību – par kādu Ilonu viņš dzied. Starp citu, šī dziesma vienaldzīgu neatstāja arī slaveno čehu dziedoni Karelu Gotu – kad viņš viesojās Jūrmalas zvejnieku kolhoza "Uzvara" klubā, Aleksandrs Kublinskis Gotam atskaņoja savu "Iloniju" un dziedātājs to aizveda līdzi uz Čehoslovakiju.