"Gaidīsim sauli līdz rītam - šoreiz iecerēts pa īstam atzīmēt," saka pianists, JVLMA profesors Aldis Liepiņš, stāstot par Šūbertiādi, kurai Latvijā šogad svinam jau 20. gadskārtu.

"Labi atceros, ka 1997. gadā visi ļoti cītīgi svinēja Šūberta divsimtgadi, un arī mēs Latvijā centāmies," atceras mūsu Šūbertiādes pamatlicējs Aldis Liepiņš. "Toreiz vēl bija aktuāls Cēsu mūzikas festivāls, ko rīkoja Andris Veismanis, Nata Livonska un Lelde Krastiņa. Šūberta jubilejai tā ietvaros tika veltīta vesela notikumu virkne. Iepriekšējā vakarā uzstājāmies ar Jāņa Bulava trio, un pirmo reizi publikas priekšā kā kamerdziedātāja iznāca Ieva Parša. Tad notika intensīva gatavošanās nākošās dienas Šūbertiādei...

Pils dārzā tika "izvests" pats Šūberts - tas bija neviens cits kā Eduards Liniņš. Parks bija pilns ar cilvēkiem, jo tas viss bija kas jauns.

Bija koristi, orķestrītis, visi tērpušies 19. gadsimta drānās. Ļoti pūlējāmies, un izrādījās, ka tas viss ir kaut kas tik labs, ka bez tā nevar iztikt."    

No 2006. gada Šūbertiāde pārcēlusies uz Ungurmuižu, kur tā notiks arī šogad (5. augustā no plkst. 18:00 līdz 21:00). "Tā ir tik skaista vieta, tas ir trāpījums nevis desmitniekā, bet simtniekā! Kā tas parks uzņem mūziku, kā ozoli un putni rezonē ar skaņām," sajūsmu neslēpj Aldis un spriež, ka šogad ar programmu būs apmierināti visi Šūberta pazinēji, jo ietverti visi viņa nozīmīgākie skaņdarbi - gan dziesmas "Meža ķēniņš", "Liepa" un "Serenāde", gan "Foreļu kvintets", gan citi ļoti populāri darbi.

Šūbertiādē atkal sastapsim visus šajā projektā iepazītos mūziķus - Ievu Paršu, Viesturu Jansonu, Krišjāni Norveli. "Un prieks par jaunajiem! Būs dziedātāja Vizma Zvaigzne - kā es saku, ja arī būs apmācies, mums pašiem sava zvaigžņu vizma vienalga būs," pasmaida Aldis.

No instrumentālistiem atkal tiksimies ar Agnesi Kanniņu-Liepiņu, Arigo Štrālu, Jāni Stafecki un vēl citiem. "Un vēl absolūti šarmants veids, kā atklāt Šūbertu, ir klausīties viņu ģitāras pavadībā! Tad intriga ir vēl lielāka, parks apklust... Par to mums gādās dziedātāja Evita Zālīte un ģitārists Ivars Hermanis."

Vaicāts, vai pats Šūberts būtu apmierināts ar šādu savas dzimšanas dienas svinēšanu, Aldis atbild apstiprinoši: "Zinot, ka visā pasaulē ik gadu notiek vismaz 100 Šūbertiādes, domāju, tas viņu dara svētlaimīgu Tur, augšā! Es pats domāju, ka mūsu Šūbertiāde ir viena no vissmaržīgākajām pasaulē - ar pilnīgi brīvo formātu, kur līdz pēdējam brīdim nav zināms, kā īsti sakārtosies programma, jo viss notiek uz vietas, zināmā mērā improvizējot."

Starp citu, Šūbertiādē piedalīsies arī aktieris Gundars Āboliņš. "Nu jau pāris gadus Gundars ir mūsu draugs - ar lielisko spēju sarunāties viņš verbālo saskarsmi ar publiku pacels augstākā līmenī. Ļoti ceru, ka dzirdēsim arī, kā Gundars runā vāciski."