8. septembrī 90. gadskārtā atceramies komponistu, pedagogu, Latvijas Radio un Latvijas Televīzijas skaņu režisoru Ģedertu Ramanu (1927-1999).

Pirmkārt, Ģederts Ramans ir viens no tiem, ko mēs varam saukt par latviešu simfoniķiem (kopskaitā viņam ir deviņas simfonijas), taču vēl krietni pirms tam, būdams students un strādādams Latvijas Radio par skaņu režisoru, viņš kļuva par vienu no mūsu estrādes mūzikas pionieriem.

Raidījumā "Radioteātra intermeco" 1997. gada 21. maijā Ramans atceras, ka radio strādājis plecu pie pleca ar komponistu un estrādes orķestra vadītāju Ringoldu Ori. Darbus pie radiolugām šķirojuši pēc vienošanās un, tā kā domāšana abiem bijusi radniecīga, virkni iestudējumu "apkomponējuši" arīdzan kopīgi. Tas bijis brīnišķīgs laiks, turklāt "radio jomā mūzikai bieži ir lielākas funkcijas nekā teātrī, mūzikas iedarbība, iespējams, ir emocionālāka". 

Vienlaikus, pakļaudamies varenajai džeza straumei, kas pārpludināja Latvijas jauniešu prātus, Ramans  bijis arī džeza orķestra diriģents un sacerējis pašas pirmās latviešu estrādes dziesmiņas jau 50. gadu otrajā pusē.

"Rīta retro" laikā vīru vokālā trio ierakstā klausāmies Ģederta Ramana dziesmu ar Alfrēda Krūkļa vārdiem "Esam trīs" - par kaislību uz makšķerēšanu!

Savukārt šeit - Gitas Lanceres īpaši veidota Ģederta Ramana mūzikas izlase.