Imanta Ziedoņa fonds “Viegli” aicina uz apbalvojuma “Laiks Ziedonim” cildināšanas ceremoniju 3. maijā plkst. 19:00 Vidzemes koncertzālē “Cēsis”, kurā tiks godināti apbalvojuma nominanti un laureāti.

Vienlaikus tā būs iespēja piedzīvot Ziedoņa un Raiņa satikšanos mūzikā, jo ceremonijas mākslinieciskajā daļā skanēs epizodes no Imanta Kalniņa operas “Spēlēju, dancoju”, kurai Imants Ziedonis pēc Raiņa lugas motīviem veidojis libretu. Skaņdarbus kopā ar pavadošo sastāvu izpildīs fonda “Viegli” mūziķi: Renārs Kaupers, Jānis Holšteins-Upmanis, Māra Upmane-Holšteine, Raimonds Gusarevs, Jānis Strapcāns un koris “Balsis” Inta Teterovska vadībā. Pavadošajā sastāvā fonda “Viegli” draugi un atbalstītāji. Ceremonijas muzikālais vadītājs – Juris Vaivods.

Par šo notikumu "Neatliekamajā sarunā" plašāk vēsta fonda "Viegli" valdes loceklis Jānis Holšteins-Upmanis un fonda padomes pārstāve Ināra Kehre.

"Imanta Ziedoņa dzimšanas dienas laiku cenšamies apaudzēt ar vairākiem pasākumiem: ja Tukumā stādīs ķiršus, tad Cēsīs jau no 30. aprīļa notiks minifestivāls, kas noslēgsies 3. maijā,"stāsta Jānis un detalizēti atklāj pasākuma programmu.

Ināra vēsta par sadarbību ar līdzšinējiem lauretātiem, uzsverot, ka ciešākā sadarbība risinās ar pagājušā gada laureātu, zinātnieku Vjačeslavu Kaščejevu un Nīmaņu ģimeni. "Mums ir prieks, ka šie cilvēki sāk veidot saimi jeb kopienu, kuras ietvaros satikties, runāties un nodot savas zināšanas citiem. Katrs no šiem cilvēkiem ne tikai ir cildināms - ikviens no viņiem ir dedzīgs savā nozarē un ir daudz veidu, kā atrast savu nišu un kā stāstīt par savu pieredzi."

Viņa arī atklāj, ka pieteikšanās šī gada balvai sākusies jau janvāra sākumā, un kopumā saņemti 170 pieteikumi. "Šogad tie ir pārdomātāki un kvalitatīvāki," saka Ināra un stāsta par to, kā veicies ar tīrradņu atrašanu. "Jūtam, ka pakāpeniski veidojas interesantu cilvēku kopums, kuri piešķiļ jaunu enerģiju visai sabiedrībai, ar savu piemēru un sūtību iedvesmojot citus. Novēlu katram iepazīties ar viņiem, kā tas izdevies mums," - tā Ināra Kehre.

Tikām Jānis Holšteins-Upmanis vēsta par 3. maija cermonijas koncepciju: "Zinot, ka šis ir Raiņa jubilejas gads, domājām, kā abus dižgarus - Raini un Ziedoni - meistarīgi savīt un pārcelt vienā laikā. Kopā ar režisori Lauru Grozu-Ķiberi un Juri Vaivodu nonācām pie Imanta Kalniņa operas "Spēlēju, dancoju". Atcerējāmies arī Ziedoņa grāmatu "Mūžības temperaments", kurā viņš runā par Raini un "Spēlēju, dancoju" simbolu un tēlu sistēmu.

Izrādās, ka Raiņa Totam piemīt visas Imantam Ziedonim raksturīgās īpašības, kuras mēs šobrīd meklējam cilvēkos! Tāpēc visus laureātus tikpat labi varētu saukt arī par Totiem!

Atradām arvien jaunus saskares punktus, kuros satiekas ne tikai Imants un Rainis, bet arī laureāti. Beigās šis audekls uzausts tā, ka "ņemsim rokā savu kokli" un parādīsim Jura Vaivoda veidoto operas pārlikumu, kas iznācis pārsteigumiem bagāts. Protams, operu rādīsim saīsinātā variantā, akcentējot tieši Tota tēlu, turklāt katrā no laureātiem esam atraduši vienu konkrētu Tota īpašību. Katrā ziņā, tas bijis liels un sarežģīts režijas darbs."

Vaicāti, vai Tota tēls ir saprotams arī mūsdienās, Jānis un Ināra sliecas domāt, ka līdzības atrast ir iespējams.

"Šodien viss notiek viegli un vienkārši. Taču viegli nebūt nenozīmē paviegli. Stāsts jau ir par to, ka mēs paši izvēlamies, kā šo laiku un dzīvi nodzīvot. Muzikālā daļa būs mūsu laureātu atspoguļojums - atspulgs tām vērtībām, kuras viņi izstaro."

Vēlreiz atgādinot, pēc kādiem principiem tiek izvēlēti balvai "Laiks Ziedonim" nominanti, Ināra uzsver: "Meklējam cilvēkus, kuru devums vērtējams nevis darbu kvantitātē, bet tieši personības kvalitātē, tās lielumā un devumā līdzcilvēkiem. Jo svarīgākais aiz papīru kalniem ir pats cilvēks. Tā ir degsme par lietu, ko dari, sūtība. Arī savdabība, veiksme, degsme, izcilība."

"Pats Imants Ziedonis teica, ka tautai jārada savas leģendas, jo caur stiprajiem cilvēkiem tauta pati savu spēku jūt. Ļoti ceram, ka pēc 3. maija ceremonijas pamostoties 4. maija rītā, katrs varētu sev pajautāt - ko es darīšu savā dzīvē, lai kultivētu sevī izcilību, degsmi un stāju? Nav svarīgi, KO tu dari, bet KĀ tu dari. Ja katrs darītu to, kas tuvs, kur sirsniņa iekšā, dzīve būtu skaistāka. Tad pats būsi laimīgs un viss būs viegli. Viegli būs arī savas zināšanas citiem nodot," rezumē Jānis Holšteins-Upmanis.