Aicinot apmeklēt un klausīties šīs sezonas pirmo kamermūzikas koncertu Latvijas Radio studijā, "Klasikā" tiekamies ar Sinfonietta Rīga solistu ansambļa fagotistu Jāni Semjonovu un klavesīnisti Ievu Salieti.

Plašāk par 25. septembra tiešraides koncertu skatiet šeit!

Kāpēc gan Sinfonietta Rīga mūziķiem gribas spēlēt seno mūziku?

"Sākumā bijām Sinfonietta Rīga baroka ansamblis. Tā bija Normunda Šnē ideja - orķestra ietvaros izveidot kamermūzikas vienību," stāsta Jānis. "Pagāja laiks, bija skaisti koncerti, bet Normunds izdomāja, ka oboju vairs nespēlēs, un viņa vietā nāca flautiste Ilona Meija. Skatījāmies, ko varētu spēlēt, atradām skaistus skaņdarbus un dažus pārlikumus šādam sastāvam. Ar lieliem panākumiem esam spēlējuši šo programmu daudzviet Latvijā, esam baudījuši stāvovācijas, un gribējām to nospēlēt arī Rīgā - tāpēc arī radās ideja to nospēlēt arī Latvijas Radio studijā. (..) Ar Ievu Salieti mums liels prieks un bauda spēlēt - sadarbojamies jau no pirmajiem koncertiem."

"Labi atceros - toreiz vēl dzīvoju Freiburgā, kad saņēmu zvanu no Latvijas - vai es varētu nospēlēt koncertu ar Sinfonietta Rīga mūziķiem... Hm, sākumā domāju - spēlēt seno mūziku ar klasiski izglītotiem mūziķiem? Jāpadomā, vai savu reputāciju nelieku uz spēles," smej Ieva. "Ierodoties Rīgā un iepazīstoties ar mūziķiem, man ļoti iepatikās viņu spēles un mēģinājumu veids - tagad esam brīnišķīgi draugi."

Kā īsti ir spēlēt kopā ar tiem, kuriem senā mūzika nav specialitāte? "Tas, ka esi izglītojies senajā mūzikā, nenozīmē, ka visu dzīvi spēlēsi tikai seno mūziku vai sadarbosies tikai ar tiem mūziķiem, kuri ir tikpat izglītoti šajā nozarē. Mūzika ir mūzika - tāpat atrodam kopīgus vārdus un kopīgu muzicēšanas valodu. Tas nav būtiskākais. Šajos koncertos jau nespēlējām 16. gadsimta skaņdarbus, kur tiešām būtiskas senās mūzikas padziļinātas zināšanas. 18. gadsimts nav tik sarežģīts mūsdienu cilvēkam ar tik plašu repertuāru, kāds tas ir Sinfonietta Rīga mūziķiem" teic Ieva Saliete.

Tikām Jānis neskopojas ar patiesiem komplimentiem: "No Ievas daudz mācāmies - katru viņas teikumu un domu uztveram ar lielu cieņu, bijību un respektu. Jo Ieva ar šo mūziku bijusi kopā daudz vairāk - tāpēc arī no viņas mācāmies."

Jānis un Ieva neslēpj - programmas veidošanā bijis kopīgs mērķis: "Atskaņojot baroku, izvēlējāmies iet raibāku un demokrātiskāku ceļu,  lai klausītājiem būtu interesanti. Būs dažādu autoru skaņdarbi, būs dažādi sastāvi. Galvenais - lai ir skaisti un interesanti!"