"Klasika" devās tepat netālu uz mākslas muzeju "Rīgas birža", kur līdz pat 7. javārim būs skatāma izstāde "Ar septiņjūdžu zābakiem. Pietura – Somija. Darbi no Kiasma muzeja kolekcijas".

Ceļā uz Latvijas Laikmetīgās mākslas muzeju – "Rīgas Birža" sadarbībā ar Borisa un Ināras Teterevu fondu turpina iepazīstināt ar Baltijas jūras reģiona mākslu. Vēl pirms oficiālās daļas Maruta Rubeze uzrunāja Mākslas muzeja "Rīgas birža" vadītāju Daigu Upenieci. Vēl ieskanēsies arī Somijas Republikas vēstnieka Latvijā Olli Kantanena sacītais, paužot prieku par iespēju Somijas simtgadi atzīmēt Latvijā un būt klāt norisēs, kas atklāj Somiju no dažādiem, tostarp Somijas kultūras dzīves skatapunktiem. Olli Kantanens arī atminējās, kādu lielu pavērsienu savulaik, nu jau pirms vairākiem gadu desmitiem radīja Somijas Laikmetīgās mākslas muzejs Kiasma. Somijas vēstnieks Latvijā arī pasvītroja, ka pilnībā atbalsta Latvijas Laikmetīgās mākslas muzeja tapšanu.

Laikmetīgās mākslas muzeju Kiasma preses konferencē pārstāvēja tā direktors Lēvi Hāpala (Leevi Haapala), kurš Marutai Rubezei pastāstīja par šobrīd aktuālajām muzeja izstādēm – to vidū Bangladešā dzimušā un Ņojorkā dzīvojošā Korakrit Arunanondchai darbu ekspozīcija, - vēstījums par globālo pasauli, kurā mēs dzīvojam, kur ir gan skulptūras, gan video un dažādas performances; vēl tiek esponēti piecu nozīmīgākās balvas Ars Fennica finālistu darbi (skatītājiem tiek piedāvāts balsojums par savu izvēli, taču laureātu noteiks un 40.000 eiro apmērā to uzvarētājam 2018. gada februārī pasniegs Amsterdamas Stedelijk muzeja vadītāja Beatrix Ruf) un vēl arī izstāde ARS17 Hello, World!, kas demonstrē, kā mūsu dzīvē ir ienākusi digitalizācija, tātad – muzeja profils ir ļoti internacionāls, taču līdzsvaru veido jau pieminētā 5 Somijas mākslinieku – Ars Fennica balvas pretendentu māksla.

Jautāts par to, kā laikmetīgās mākslas paraugi viņaprāt iederas Mākslas muzejā "Rīgas Birža", Lēvi Hāpala izsakās atzinīgi, uzsverot, ka par to gādā arī attiecīga un mērķtiecīga eksponātu izvēle, atsakoties no iespējami trausliem vai īpaši konceptuāliem eksponātiem, kas varbūt arī neiederētos šajā brīnišķīgajā namā un dekoratīvajā vidē.

Tā kā piektdienas vakarā Mākslas muzejā Rīgas birža tika gaidīts arī koncerts – Starptautiskā Baha kamermūzikas festivāla viesu – Les Voix Humaines uzstāšanās, tika ziņkārots, vai arī Kiasma notiek muzikāli pasākumi, uzzinot, ka muzikāli pasākumi tiek sajūgti ar ekspozīcijām, galvenokārt tā ir laikmetīgā, elektroniskā mūzika. Bet ir muzicējis arī koris, tas noticis kā sava veida zibakcija, jo koristi sākotnēji atradušies skatītāju rindās un tad negaidot sākuši savu priekšnesumu.

Pats Lēvi Hāpala galvenokārt klausoties populāro mūziku, bet svētku brīvdienās viņam tīk dzirdēt arī oratorijas.

Jau pēc preses konferences Maruta Rubeze uzrunāja arī kuratori Vitu Birzaku, lai jau konkrētāk uzzinātu par dažiem izstādes virzieniem un konkrētiem darbiem, kas skaitā 50 no kopumā 8 tūkstošiem Kiasma laikmetīgās mākslas muzeja eksponātiem būs skatāmi līdz pat janvāra sākumam, ietverot arī plašu ar izstādi saistītu pasākumu programmu. Tostarp, sākot ar 8. decembri, ik piektdienu bez pieteikšanās var izstādi apskatīt gida pavadībā.