Valmieras vasaras teātra festivāla ietvaros īpašs muzikāls ceļojums "Traktopera", kurā izrādes varoņi būs īsti traktori un cita būvniecības tehnika, tapis dramaturga un režisora Andra Kalnozola vadībā. Izrādes notiks 4. augustā plkst. 19:00, 5. augustā plkst. 14:00 un 18:00, kā arī 6. augustā plkst. 13:00.

Vairāk kā mūzikls un mazāk kā opera notikums ļaus skatītājiem caur teātra izteiksmes līdzekļiem būt klāt celtniecības procesā, redzēt tehnikas iespējas, sekot līdzi aizraujošam stāstam un klausīties dziesmas. Andris Kalnozols stāsta par muzikālu ceļojumu ar būvniecības spēkratu iesaisti un paraugdemonstrējumiem - projektu "Traktopera".

Režisors smej, ka nosaukums esot cēlies no traktoriem un trakuma: "Šis ceļojums ir arī sirreāls un mazliet teorētisks - tas ir ceļojums mājas tapšanas gaitā no idejas līdz kapsulas ierakšanai zemē, jo uzcelt māju mums atvēlētajā laikā nepaspēsim. Man vienmēr mulsinošs šķitis tas birokrātiskais ceļš -  ka sākumā jāsaskaņo visi papīri, un mājas būvniecības ceļš ir tik garš... Arī to mazliet apspēlējam, lai bērni ir informēti arī par to, ka māja nav tikai sienu, jumta un durvju ielikšana.

Pasūtījums ir visai sirreāls, jo pasūtītājs liek uzbūvēt māju "bez logiem un bez sienām, un bez durvīm it nevienām", un beigās izrādās, ka runāšana ir vairāk nekā par māju.

Būvniecības tehnika mums ir pavisam īsta, tāpat traktoriski ir pavisam īsti, kas vada savus skumjos robotus."

Vaicāts par idejas tapšanu, Andris atceras: "Kad mani uzrunāja festivāla direktors Reinis Suhanovs, viņš man deva pilnīgu vaļu, radošu brīvību - teica, ka galvenais, lai materiāls būtu pilnībā autentisks. Lai izdomāju ideju no pilnīgas nulles un to realizēju. Ilgi nevarēju neko prātīgu izdomāt.

Vienu vakaru izgāju pastaigāt Kronvalda parkā. Klausījos austiņās mūziku. Bija uzsnidzis pirmais sniegs, un pamanīju, kā mazs, nepiemērots traktoriņš cīnās ar milzīgu sniega kupenu. Mūzika austiņās skanēja tāda mazliet skumja, un tad viss kaut kā saslēdzās.

Domāju - ja desmit minūtes varu skatīties uz maza traktoriņa cīņu ar sniegu un paralēli klausīties attiecīgu mūziku, no tā visa var izveidot arī stāstu!"

Režisors arī stāsta, ka izrādes scenogrāfs Andris Eglītis izgatavojis milzīgu smilšu kalnu: "Tas atgādina brīdi bērnībā, kad sētā smilšu kaste bija "izspēlēta" līdz pēdējam, un kādu rītu pa logu redzēju, ka atvestas jaunas smiltis - vesels kalns, un veselu nedēļu bērni varēja rakties pa tām! Te arī tas kalns ir tāds, kur aktieri var ņemties un būvēt savas sapņu mājas."

Skaņu celiņu veidojis Toms Auniņš. "Ar viņu man laba sadarbība bijusi dažādos teātra projektos, tāpēc nebija šaubu, ka gribu ar viņu sadarboties arī šajā darbā. Pirmā iedvesma nāca no traktoriņa cīņas ar sniegu skumjās mūzikas pavadībā, un Toma kompozīcijas man ļoti patīk, uzrunā, tās labi iet kopā ar maniem tekstiem. Viņš visprecīzāk prot atrast skaņu tai valodai, kurā es domāju," atklāj režisors un uzsver, ka skatītāji šo stāstu varēs baudīt, sēžot izraktās terasēs.

---

Izrādes radošā komanda: režisors un libreta autors Andris Kalnozols, mākslinieks Andris Eglītis, komponists un skaņu režisors Toms Auniņš, horeogrāfe Katrīna Albuže, aktieri - Matīss Budovskis, Rihards Zelezņevs, Rūdolfs Apse, kā arī būvniecības tehnikas operatori no uzņēmuma "Valmieras Namsaimnieks".

Sarunas atšifrējums: Ieviņa Ancena