Pirmdien, 30. maijā, plkst. 18:00 Latvijas Radio 1. studijā un Latvijas Radio 3 "Klasika" tiešraidē klausītājus iepriecinās Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas (JVLMA) etnomuzikoloģijas un džeza katedras studentu sarūpētā programma Etno+Jazz.

Pilnā apjomā ar lieliem panākumiem tā izskanēja 19. februārī JVLMA 2. festivālā "deciBels". Sadarbībā ar JVLMA rīkoto tiešraides koncertu vadīs Anete Ašmane, bet par visu plašāk uzzinām "Neatliekamajā sarunā": instrumentālo sastāvu pārstāv Evilena Protektore, savukārt vokālo - Dita Belicka un Laura Arāja.

Nebūs lieki atgādināt, ka koncerta apmeklējumam klātienē var pieteikties, zvanot pa tālruni 67206647 (darbdienās) vai pa e-pastu lr3koncerts@latvijasradio.lv Ierašanās Latvijas Radio (Doma laukumā 8) 30. maijā no plkst. 17.30, uzrādot personu apliecinošu dokumentu. Ieeja koncertā – bez maksas!

Projekta iniciatori ir JVLMA Muzikoloģijas katedras Etnomuzikoloģijas klases vadītāja, profesore Anda Beitāne un JVLMA Džeza mūzikas katedras vadītājs, docents Indriķis Veitners, kuri Latvijas mūzikas ainā saskata līdz galam neaizpildītu nišu, ko tautā dēvē par etnodžezu. Par apzīmējumu "etnodžezs" gan viedokļi dalās, jo galu galā džezam pašam par sevi ir ar tautas mūziku saistīta izcelsme. Nebūs lieki atgādināt, ka līdzās apzīmējumam "etnodžezs" sastopami arī citi, piemēram, folkdžezs un pasaules džezs.

Programmas Etno + Jazz pirmajā daļā dominēs instrumentālā mūzika, kuras tapšanā palīdzējusi gan Anda, gan Indriķis, savukārt otrajā daļā noteicošais būs vokāls, un šeit konsultantes bijušas dziedātājas Zane Šmite un Inga Bērziņa. Interesanti, ka tēmas aizgūtas ne tikai no latviešu tradicionālās mūzikas, bet arī citzemju mūzikas: te latviešu studentiem jaukas idejas ierosinājuši ERASMUS apmaiņas programmas studenti no ārvalstīm.

Instrumentālais sastāvs: Asnate Rancāne, Aiga Sprindža, Staņislavs Judins, Evilena Protektore, Rūta Dūduma, Kilian Sladek, Artūrs Sebris, Roberts Martinovskis, Edgars Cīrulis, Kalvis Sležis, Jānis Ķuņķis

Vokālais sastāvs: Pauls Ķierpe, Dita Belicka, Zanda Loceniece, Zane Aišpure, Jānis Rubiks, Svens Vilsons, Anete Stuce, Katrīna Riekstiņa, Viktorija Prituļjaka, Ilona Dzērve, Laura Arāja

"Mums bija nedēļa, lai sagatavotu programmu. Veidojām to no dažādām tautasdziesmām un paškomponētām dziesmām, kurās iekļāvām dažādus elementus – piemēram, vienā skaņdarbā mums ir irāņu un ebreju tautas dziesmas. Ansamblī piedalās arī apmaiņas students no Vācijas. Viņš sakomponējis skaņdarbu, kurā apvieno divas kultūras – vācu un latviešu," stāsta Evilena Protektore.

Tikām Dita uzsver:"Mēs savukārt tikai un vienīgi balstāmies uz daudzbalsību. Neskatoties uz to, ka esam vairākas vokālistes, visas vienu un to pašu nedziedam, bet gan atrodam savu nišu katrai balstiņai un izmantojam to, ka esam daudz."

"Mūsu kā entomuzikologu mērķis - dziedot tautas mūziku, izbaudīt kopā dziedāšanu, bet nesaplūst, katrai saglabājot savu pozīciju un dziedāšanas manieri," iestarpina Laura.

Evilena uzsver, ka, neskatoties uz lielo sastāvu, rast kopsaucēju un vienoties par programmu problēmu nav bijis. "Īstenībā klājās vieglāk, nekā domāju. Izrādījās, ka visi kolēģi bija ļoti ieinteresēti izzināt citas kultūras. Mūsu ansamblī pārsvarā ir džezisti, tikai divas meitenes no etnomuzikoloģijas fakultātes. Varbūt tas arī nostrādāja tā, ka visi džezisti diezgan maigi uztvēra mazākumu. Mēs apzināmies, ka esam vairākumā un ka vajag mazliet apturēt sevi, jo visiem jau gribas izpausties, bet mēs apzināmies, ka mums ir konkrēts mērķis – pētīt un bīdīt mūzikas robežas."

Savukārt Dita norāda, ka sākumposmā bijis manāms uztraukums. "Pirms šī projekta mazliet uztraucos, kā nu būs – vienā sastāvā tik daudz meiteņu, turklāt dziedātāju, un tas nav viegli. Un visas grib dziedāt... "

Gremdējoties atmiņās par aizvadītā gada programmu, Laura smejoties piebilst: "Mūs gluži vai iemeta etnodžeza ūdenī, un tad nu meklējām, kā izpeldēt. Bet izdevās, manuprāt, ļoti labi. Varbūt džezistiem bija vieglāk, jo viņi pēc profesijas ir skatuves mākslinieki; etnomuzikologi jau būtībā pārstāv mūzikas teorijas nodaļu un mums nav principiālu prasību atrasties uz skatuves. Tāpēc dažiem no mums tas bija labs pārbaudījums."

"Jau pērn šī pieredze bija ārkārtīgi pozitīva, un man likās – nez, kā būs šogad. Ir grūti salīdzināt, jo šoreiz mums bija koncepts, lekcijas, piesaistīti pasniedzēji, kuri mums palīdz, ja redz, ka esam kaut kur nedaudz iesprūduši. Tas bija pilnīgi citādāk, bet ļoti pozitīvi," pārdomās dalās Dita.