Pirms 500 gadiem visu Eiropu satricināja Mārtiņa Lutera baznīcu reforma, kas skāra ne tikai baznīcas, bet arī mākslu un mūziku.

Reformas 500. gadadienu vēlas atzīmēt arī mūziķi, un diriģents Pēteris Vaickovskis un biedrība Musica Humana rīko koncertciklu "Reformācijai 500". Tā ietvaros no 2. septembra līdz 31. oktobrim notiks četri koncerti, kuros skanēs gan Mārtiņa Lutera un viņa laikabiedru, gan arī viņa ideju sekotāju mūzika.

Vairāk par gaidāmajiem koncertiem un vēsturisko notikumu Pēteris stāsta "Neatliekamajā sarunā".

Kas mudina atzīmēt šo notikumu mūzikā? "Te ir dauzi nozīmīgi aspekti," atklāj Pēteris. "Pirmkārt, reformācija mainīja visu Eiropu un pasauli, tas ir ļoti nozīmīgs punkts kultūrvēsturē, kas ietekmēja visas mākslas jomas. Līdz ar Lutera reformām mūzika attīstījusies ļoti strauji - piemēram, Johans Sebastiāns Bahs savus opusus saturiski balstījis tieši Mārtiņa Lutera tēzēs."

Vaicāts, kas tieši tik nozīmīgs mūzikā ienācis līdz ar Lutera idejām, diriģents atbild nevilcinoties: "Pirmkārt jau tas ir korālis - luteriskais korālis, jo Mārtiņš Luters pats bija spiests radīt jaunu repertuāru. Viņš pats dzejoja un komponēja, un to pašu darīja arī viņa līdzgaitnieki, kuri, vajadzības mudināti, ātri radīja jaunu repertuāru, un daudzi korāļi - baznīcas himnas - ir ļoti nozīmīgi muzikālie materiāli, uz kuriem veidojies lielisks un ārkārīgi skaists repertuārs."

Koncertcikla pirmais koncerts notiks jau 2. septembrī plkst. 19:00 Rīgas Vecajā Svētas Ģertrūdes baznīcā. Tajā uzstāsies senās mūzikas vokālā grupa Ars Antiqua Riga un Lenards Gotlubs (lauta), un ieeja tajā - bez maksas!

"Koncertā esmu iekļāvis paša Mārtiņa Lutera korāļus, arī viņa laikabiedra un uzticamā cīņubiedra Johana Valtera, kā arī studenta Kaspara Otmaira, vēlākā mācītāja, kompozīcijas. Tā ir ļoti skaista, muzikāli veiksmīga, profesionāli rakstīta mūzika. Mums pievienosies arī stāstnieks Varis Piņķis.

Pats Mārtiņš Luters meistarīgi spēlēja lautu, dziedāja, mūzika bija nozīmīga viņa dzīves sastāvdaļa.

Kā interlūdijas skanēs fragmenti no Lutera galda runām - arī Lutera vēstule Rīgai, kas sakārtos kontekstu un papildinās muzikālo audumu."