No 2. līdz 6. septembrim notiks Nacionālā Kino centra organizētais 19. Baltijas jūras dokumentālo filmu forums – starptautisks pasākums kino profesionāļiem un skatītājiem. Tā ietvaros kino cienītājiem būs iespēja noskatīties pēdējo gadu atzītākās pasaules dokumentālās filmas, turklāt programma "Būt vai Būt" tiks demonstrēta ne tikai Rīgā, kinoteātrī "K.Suns", bet arī Latvijas reģionos. Plašāk par forumu stāsta filmu programmas koordinatore Elīna Cire.

Viņa atklāj, ka forums šogad piedāvās deviņas dažādas dokumentālās filmas, kas izraudzītas no tādiem pazīstamiem festivāliem kā "Berlināle", Sandensas kino festivāls un citiem.

"Esam mēģinājuši aptvert aktuālākās tēmas, kas būtiskas arī Latvijas sabiedrībai: būs filmas gan par vārda brīvību un mediju atbildību mūsdienu sabiedrībā, gan lielvaru cīņām trešās pasaules valstīs un citām problēmām. Tas ir viens no mērķiem - censties rosināt skatītājus gan domāt, gan diskutēt," uzsver Elīna Cire.

Deviņu filmu izlasē iekļauta austriešu režisora Hūberta Zaupera Eiropas Kinoakadēmijas balvai nominētā filma "Kā draugi atnākam" (We Come as Friends), kas nesaudzīgi atklāj šī brīža lielvaru cīņu par ietekmi Āfrikā. Trillera spriedzes atmosfērā filma "Krievu dzenis" (The Russian Woodpecker) un režisors Čeds Garsija pēta līdz šim nedzirdētu teoriju par Černobiļas AES katastrofas iemesliem. "Sīrijas mīlasstāsts" (A Syrian Love Story) ir skaudri aizkustinošs divu politisko bēgļu ģimenes tuvplāns, ko piecu gadu garumā veidojis Šons Makalisters. "Redakcijas aizkulises" (The News Room: Off The Record, rež. Mikala Kroga) veltītas mediju atbildības un informatīvās vides transformācijas jautājumiem, bet "Mīlestības ceļamaize" (All of Me / Llévate mis amores, rež. Arturo Gonsaless Vijasenjors) seko kāda neliela Meksikas ciema sieviešu iniciatīvai nesavtīgi ēdināt ekonomiskos bēgļus, kas izmisuma dzīti ceļo uz ASV. Vienlīdz iedvesmojošs ir sirsnīgais stāsts par pensionāriem – Ginesa rekordu grāmatā iekļauto hiphopa grupu ("Hiphoperācija" (Hip Hop-eration), rež. Brins Evanss) un filma par harismātisko Brendu un viņas atbalstu sievietēm, kas cietušas no seksuālās vardarbības un prostitūcijas ("Sapņu ķērāja" (Dreamcatcher), rež. Kima Londžinoto). Apbrīnas vērta ir arī maskavietes Jūlijas dzīve, kas aizsākusies izgāztuvē un radikāli mainījusies, pateicoties godalgotās režisores Hannas Polakas pūlēm ("Nāks labāki laiki" (Something Better to Come)). Toties detektīvfilmas cienīgu izklaidi sagādās "Čaks Noriss pret komunismu" (Chuck Norris vs Communism, rež. Ilinka Kelugerjanu), atgādinot skatītājiem par laikiem, kad cenzūras žņaugtā Austrumeiropa iepazinās ar nelegālajām videofilmām.

Filmas tiks demonstrētas oriģinālvalodā, ar subtitriem angļu valodā, nodrošinot tulkojumu arī latviski. Plašāka informācija par filmu seansiem atrodama Nacionālā kino centra mājas lapā.