Sagaidot Latvijas valsts simtgadi, Nacionālo bruņoto spēku orķestris sagatavojis dāvanu valstij nozīmīgajā jubilejā - orķestra skaņu ierakstu studijā pirmo reizi ierakstīts un izdots Latvijas kara orķestru maršu albums ar kompozīcijām, kuras tapušas laika periodā no 1918. līdz 1940. gadam.

Albumā iekļautie skaņdarbi starpkaru periodā Latvijā skanējuši Latvijas armijas parādēs, ceremonijās, koncertos, kā arī citos kultūras un sabiedriskos pasākumos. Katram garnizonam un pulkam bijis savs orķestris un īpaši sagatavots repertuārs, kas Padomju okupācijas laikā ticis gan iznīcināts, gan rūpīgi slēpts.

Nacionālo bruņoto spēku orķestra galvenais diriģents, pulkvežleitnants Dainis Vuškāns neslēpj, ka albuma tapšana sākusies ar pamatīgu pētniecības darbu.

"Paralēli šo maršu aranžēšanai un ierakstam veicām arī vēsturisku izpēti, meklējot materiālus par kara kapelmeistaru daiļradi, biogrāfijām, dienesta gaitu, dzīves ceļu, mēģinot visas iegūtās ziņas akopot jaunizdotajā diskā," stāsta Dainis Vuškāns.

Diriģents ir gandarīts: "Prieks, ka mūsu dāvana Latvijai ir izdevusies, jo šis muzikālais materiāls līdz šim nekad nav ticis apkopots un izdots; arī informācija par skaņdarbu autoriem ir pilnībā svaiga, burtiski salasīta pa mazām, mazām drumstaliņām, pa mozaīkas gabaliņiem salikta kopā - mūsuprāt, tapis kas patiešām origināls un interesants!"

Šķiet, tā ir mūzika, kas ilgu laiku glabājusies bibliotēkās un arhīvos, un ikdienā nav skanējusi - lai atceramies okupācijas gadus... "Pat vairāk!

1940. gada septembrī, kad padomju sarkanā armija bija okupējusi Latviju, tika izdota okupācijas karaspēka komandiera pavēle, ar kuru visas armijas kara orķestru bibliotēka bija jānogādā vienā noliktavā Rīgā, kur pēc tam šīs notis tika centralizēti iznīcinātas.

Paldies Dievam, ka šī pavēle netika izpildīta pilnībā, jo daudzi mūziķi notis noslēpa pie sevis, tālu laukos, pie radiniekiem, viensētās. Daudzus gadus šis nošu materiāls ir glabāts, pat ar šķērēm izgriezti nosaukumi, komponistu vārdi, lai nevarētu atšifrēt, kad šī mūzika rakstīta. Šīs notis atrastas pa visfantastiskākajiem ceļiem!

Pēdējais mūsu lielais guvums bija jau 25 gadus kā likvidētā Valmieras gaļas kombināta pūtēju orķestra singnāls nošu bibliotēkā, kur kartona kastēs stāvēja sapakoti papīri, kam neviens nepievērsa uzmanību. Kad informācija nonāca pie mums, sapratām, ka tur varētu būt kas interesants.

Atradām ļoti interesantu, jaunu repertuāru, kas veido jaunieskaņotā diska trešo daļu!"

Tāpat diriģents atklāj, ka darbs pie latvju maršu aranžēšanas aizsākās 1992. gada maijā, kad tapa pirmais aranžējums - Jāņa Palkavnieka "Latvju karavīru maršs", bet noslēdzies tieši pirms gada - 2017. gada janvārī, kad pēdējā šī jaunizdotā albuma marša partitūra tika pabeigta un nolikta uz štāba orķestra diriģenta pults...

Kopumā no jaunatklātajiem 50 latvju maršiem albumā iekļuvuši 20 labākie un spēcīgākie skaņdarbi. Tajā pašā laikā darbs neapstāsies - Dainis Vuškāns uzsver, ka vēl ļoti daudz jāpēta kara kapelmeistaru gaitas.

Jaunā albuma prezentācija notiks 2. februārī plkst. 18.00 Austrumlatvijas koncertzālē “Gors”, kurā Nacionālo bruņoto spēku orķestris un bigbends ar divdaļīgu koncertu atzīmēs Latvijas armijas 1. kara orķestra 99. gadskārtu.