"Klasikas" studijā tiekamies ar sitaminstrumentu virtuozu Ivo Krūskopu un Siguldas koncertzāles "Baltais flīģelis" direktori Jolantu Bimberi. Viņi plašāk vēsta par koncertzāles sezonas atklāšanas koncertu "Sitaminstrumentu zvaigznes operā" 23. septembrī plkst. 19:00, kurā debitēs jauns ansamblis - Opercussion.

Programmas “Sitaminstrumentu zvaigznes operā” idejas un aranžiju autors ir Valsts kamerorķestra Sinfonietta Rīga sitaminstrumentu grupas koncertmeistars, arī Latvijas Nacionālās operas un baleta orķestra galvenais sitaminstrumentālists Ivo Krūskops, kurš pulcējis kolēģus un domubiedrus – Edgaru Saksonu, savu brāli Uģi Krūskopu, Ivaru Kalniņu, Miku Bāliņu un Elviju Endeli.

"Ideja par šādu projektu manī sēž jau sen – kopš manā rīcībā bija pirmais dators un kopš pirmo reizi iepazinu semplus. Sapratu, ka tā ir tik interesanta lieta – mājās spēlējos ar marimbām, vibrofoniem, un ar laiku radās doma par aranžējumiem,” stāsta Ivo.

Kāpēc programmā iekļauta tieši opermūzika? "Varbūt tas saistīts ar to, ka strādāju Operas orķestrī - vienmēr esmu sēdējis bedrē un klausījies ārijas, korus, uvertīras. Tad nu domāju, kāpēc gan to nevarētu uztaisīt arī sitaminstrumentiem? Mūsu ansamblī nebūs tikai Āfrikas bungu, bet būs visi pārējie instrumenti, kas skan orķestrī."

Ivo prāto – sitaminstrumentu, kuri varētu nospēlēt melodiju, nav nemaz tik daudz: tie ir lielie zvani, marimba, vibrofons, ksilofons, zvaniņi. "Dabūt visu kopā, lai daudzmaz labi skan un būtu interesanti gan publikai, gan pašiem, bija diezgan komplicēti. Bija jāpiedomā. Bet – ja stīgu kvartets var kopā spēlēt, kāpēc nevarētu spēlēt pieci vai seši sitaminstrumentālisti? Liela nozīme būs arī bungu komplektam, kas to visu lietu tur kopā."

Jolanta smej: "Atceros to brīdi, kad Ivo atsūtīja notis – sākumā domāju, vai to vispār iespējams nospēlēt. Izrādījās, ka var gan, un skan izcili!”

Visus skaņdarbus, kas iekļauti programmā, būs dzirdējuši visi – pat tie, kuri nav izteikti opermīļi.

"Esmu gan atļāvies pamainīt autoru idejas, pieliekot klāt aeī kaut ko no sevis. Piemēram, kam ļoti dramatiskam esmu piegājis no otras puses, atvieglojot ciešanas. Taču domāju, ka autori mani saprastu, sevišķi jau Volfgangs Amadejs Mocarts būtu sajūsmā... Protams, būs arī nopietnas lietas.”

Vai ir cerības, ka Opercussion vārdu afišās dzirdēsim arī vēl citos projektos? "Redzēs, kā mums ies – taču domāju, ka šis patiesi Latvijai ir vienreizējs pasākums. Neesmu dzirdējis, ka vēl kas tāds te būtu skanējis.”

Tikām Jolanta Bimbere atklāj "Baltā flīģeļa” sezonas jaunumus, un te der atzīmēt, ka Jolantas pārraudzībā koncertzāle darbojas jau pusotru gadu.

"Pagājušā sezona bija tāds kā ieskriešanās periods, ļoti veiksmīgs – esmu apmierināta gan ar to, kā izdevies izaudzēt auditorijas apmērus, gan ar to, kā atsaukušies paši siguldieši. Šogad redzēsim, kā tas turpināsies. Ieplānots diezgan intensīvs koncertkalendārs, koncertu ir vairāk – lielāks svars likts uz pavasari.

Bet arī rudenī būs pilnīgi jauni projekti. Viens no tiem – eksperiments veidot izrādi bērniem, ko paši vēlamies iestudēt un esam sapulcējuši visu siguldiešu plejādi rakstīt jaunu mūziku.

Būs viesi no citām valstīm, sagaidīsim arī Vinetu Sareiku. Jauka sadarbība izveidojusies ar Rīgas pianistu konkursu – esam uzsākuši ilgtermiņa sadarbību ar žūriju."

Vaicāta, vai pluss vai mīnuss tas, ka Rīga Siguldai tik tuvu, Jolanta uzsver: "Smejos, ka mums ir divvirzienu šoseja, jo ļoti veiksmīgi izdevies izveidot savu auditoriju - mums ir viesi no visurienes – gan Rīgas, Cēsīm, Valmieras, gan citām vietām.”