"Aizejot mūžībā, mamma man neatstāja ne antīkās mēbeles, ne milzīgu bibliotēku, daudz naudas vai greznu muižu, bet gan savus draugus, kontaktus un pieredzi, ko bija auklējusi visu savu mūžu," stāsta muzikoloģes Margaritas Tūnas dēls, Klasiskās mūzikas biedrības valdes priekšsēdētājs Juris Tūns.

3. oktobrī pulksten 19.00 Rīgas Latviešu biedrības namā ar koncertu "Manai skolotājai" tiks atklāts Margaritas Tūnas stipendiju fonds Latvijas muzikologu, mūzikas vēsturnieku un klasiskās mūzikas menedžmenta studentu un pasniedzēju atbalstam. Studenti stipendijas saņems ne tikai par labiem panākumiem studijās, bet arī par aktīvu iesaistīšanos klasiskās mūzikas procesā, praktiski apgūstot koncertu rīkošanas pieredzi. Koncerti, ik reizi veltot tos kādam mūzikas skolotājam, turpmāk tiks rīkoti regulāri.

Pirmais koncerts "Manai skolotājai" tiks veltīts muzikoloģes Margaritas Tūnas piemiņai. Koncertu rīko Klasiskās mūzikas biedrība sadarbībā ar Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas un Latvijas Kultūras akadēmijas studentiem, bet koncerta mākslinieciskais vadītājs ir Margaritas Tūnas audzēknis diriģents Ilmārs Lapiņš.

"Mammas dzīves moto vienā teikumā varētu skanēt tā - klasiskās mūzikas popularizēšana. Taču mamma ne tikai popularizēja, bet arī pamanīja un audzināja jaunos talantus, sniedzot pirmo skatuvisko pieredzi, kas jaunam mūziķim ir pati būtiskākā. Jo viena lieta ir labi nospēlēt žūrijas priekšā, bet pavisam kas cits - spēlēt klausītājam, kas, iespējams, koncertā ieklīdis nejauši. Viņa spēja jaunos pamanīt un iedvesmot," stāsta muzikoloģes dēls.

"Katru gadu mamma teica - viss, pietiek, šis nu būs pēdējais koncerts. Viņas pēdējais koncerts izskanēja 2012. gada 2. oktobrī, un 27. decembrī viņa aizgāja... Jau būdama smagi slima, mamma pati nevarēja iziet uz skatuves, taču koncerts par godu Starptautiskajai mūzikai dienai notika. Viņa bija entuziaste. Viņa dega par to, ko darīja. Un visu, ko darīja, darīja ar milzīgu atdevi," - tā Juris Tūns.

Margarita Tūna (18.04.1930. - 27.12.2012.) visu savu mūžu veltīja klasiskās mūzikas popularizēšanai un bija ilggadēja Klasiskās mūzikas biedrības priekšsēdētāja. Savā bagātajā darba mūžā viņa ir bijusi mūzikas zinātniece, lektore; organizējusi koncertlekcijas; bijusi Latvijas Radio mūzikas redaktore; mācījusi mūzikas vēsturi Jāzepa Vītola Latvijas Valsts konservatorijā; bijusi Valsts Filharmonijas galvenā redaktore un daudzu izcilu mūziķu skolotāja. Pēc Filharmonijas slēgšanas viņa turpināja vadīt mūzikas lektorijus, nodibināja jauniešu mūzikas klubu, Krišjāņa Barona integrācijas biedrību, Sergeja Rahmaņinova Klasiskās mūzikas fondu un vēlāk - Klasiskās mūzikas biedrību, kura savu darbu turpina arī šodien. Koncertu rīkošana bija viņas sirdslieta līdz pat 2012.gada 2.oktobra koncertam par godu starptautiskajai mūzikas dienai.

Margaritai Tūnai piemita īpašs talants - atrast, saklausīt un iedrošināt jaunos talantus, dodot viņiem koncertu pieredzi, iespēju spēlēt publikai blakus jau pazīstamiem māksliniekiem.

Margaritas Tūnas audzēkņu un koncertu dalībnieku pulkā ir tādi ievērojami mākslinieki kā Maija Kovaļevska, Kristīne Opolais, Marina Rebeka, Raimonds Pauls un daudzi citi.

Arī pirmā koncerta "Manai skolotājai" mākslinieku - Andreja Osokina, Petra Laula, Vestarda Šimkus un Katrīnas Gupalo pirmos soļus uz skatuves sekmēja Margarita Tūna. Koncerta programmā - Ludviga van Bēthovena, Ferenca Lista, Sergeja Rahmaņinova, Sergeja Prokofjeva, Morisa Ravēla un Kurta Veila mūzika, dziesmas no Edītes Piafas repertuāra.