"Klasikas" viešņa - vijolniece Magdalēna Geka, un saruna raisās gan par Trio Sōra koncertiem Latvijā (īpaši - par viesošanos Mazajā Mežotnes pilī ikgadējā Pētera Vaska fonda rīkotajā koncertā 29. jūlijā), gan par Saulkrastos gaidāmo festivālu "Jaunie Latvijas kamermūziķi - Saulkrastiem 2017", kurā saulkrastiete Magdalēna Geka aicinājusi piedalīties jaunus un talantīgus jauniešus, kuri studē un studējuši gan Latvijā, gan daudzās Eiropas valstīs. Koncertcikls tiks atklāts jau 28. jūlijā.

"Prieks būt mājās pēc septiņu mēnešu prombūtnes," teic Magdalēna un taujāta, kā aizvadīts gads, atklāj, ka pats galvenais - pabeigta maģistrantūra Parīzes konservatorijā: "Bija saspringts periods, jo bija jāstrādā arī pie maģistra darba, ko rakstīju par Maksa Rēgera darbiem vijolei solo - bija gan rakstiskā daļa, gan albums, kurā ieskaņoju četrus no 27 Rēgera solo darbiem - tie ir tehniski ļoti grūti, kas "klausītājam parastajam" nav tik viegli saprotami. Nospēlēju beigšanas eksāmenu, taču, neskatoties uz to, ar Trio Sōra aktīvi koncertējām, ta ka joprojām esmu viegli pārstrādājusies, " pasmaida Magdalēna un atklāj, ka ar trio turklāt uzvarēts arī atbildīgā konkursā Londonā, muzicēts kopā ar izciliem un pasaulslaveniem mūziķiem. "Gads ir ļoti darbīgs un tāds arī turpināsies."

Trio Sōra Magdalēna ved uz Mazo Mežotnes pili. "Kaut arī koncertu Latvijā sniedzam pirmoreiz, pērn meitenes bija uz dažām dienām Saulkrastos.

Latviešu mūzika viņām pagaidām gan vēl nav mentāli tuva, bet ceru, ka pienāks diena, kad tā būs tuvāka. Ar Pētera Vaska mūziku esmu uzaugusi; frāzējums, nianses - tas ir uz jušanu.

Bet viņas man saka - paskaties notīs, tur rakstīts citādi, varbūt spēlēsim tā, kā rakstīts notīs?" skaļi smej Magdalēna.

Divi darbi īpaši tapuši šim koncertam pēc Pētera Vaska fonda pasūtījuma. "Indras Rišes Trio šķiet tuvs Stravinskim, Indra nupat atsūtīja anotāciju - tur ir putni un oratorija, kopā sanāk "Putnatorija", taču darba, ir dziļāka nozīme - par putniem, kas aizbraukuši pasaulē meklēt laimi. Interesants, spēcīgs darbs. Savukārt Platons Buravickis savā opusā ir pilnīgs minimālists, bet skan skaisti!"

Trio Sōra dzimis 2015. gadā, un tā kontā - jau daudz panākumu: ansamblis jau kļuvis par piecu starptautisku konkursu un balvu laureātu. Par uzvaru vienā no konkursiem trio ieguva iespēju ierakstīt debijas albumu, kas iznāca 2016.gada novembrī (Haidna, Bēthovena un Mendelszona trio) un jau saņēmis vairāku ekspertu atzinību. Tāpat Trio Sōra ieguvis prestižā Kuhmo kamermūzikas festivāla Oļega Kagana piemiņas balvu par labāko kameransambļa atskaņojumu.

Visas dalībnieces - Magdalēna, itāļu pianiste Polīne Šenē un franču čelliste Anžela Legaza - satikušās, studējot Parīzes Nacionālajā konservatorijā: "Mūs vienoja doma un vēlme radīt pastāvīgu kameransambli. Pretēji muzicēšanai draugu lokā, satikāmies ar domu veidot nopietnu ansambli, kas daudz strādā un kuram tā ir prioritāte. Īpaši kopš septembra mums šis trio ir pilna laika ansamblis, bet studijas vairāk tam, lai dotu karjeras sākuma grūdienu. Parīzes Nacionālajā konservatorijā ir kameransambļa stundas reizi nedēļā, daži semināri, Konservatorija piemeklē mums arī koncertus."

Tikām festivālā "Jaunie Latvijas kamermūziķi Saulkrastiem" gaidāmi jau deviņi koncerti, bet Magdalēna ir šī notikuma namamāte. "Viss sākās ar to, ka pirms četriem gadiem piedalījos vairākās meistarklasēs, kurās sabrauca vairāki jauni mūziķi, nedēļu vingrinājās, un spēlēja koncertus. Šādām meistarklasēm vajadzīgs pats vienkāršākais:  kur dzīvot, kur vingrināties, ko ēst. Aizgāju pie Saulkrastu domes vadības ar ierosinājumu, ka varētu ko līdzīgu radīt arī šeit. Vienlaikus tas bija saistīts arī ar ideju, ka uz ārzemēm aizbraukušie latviešu mūziķi Latvijā spēlē ļoti maz, un tas ir liels zaudējums. Bet tiem, kuri labprāt šeit atgrieztos, šādas iespējas īsti nav, tāpēc bija interesanti šo iespēju radīt. Tā nu 90 procenu no mūziķiem, kas piedalās šajā festivālā, gājuši cauri ārzemēm - ir daži, kas vēl studē, daži, kas jau atgriezušies, daži, kas palikuši strādāt ārvalstīs, taču itin visi esam mācības sākuši šeit, Latvijā. Un festivāls ir lieliska iespēja apmainīties ar to, ko esam dažādajās zemēs ieguvuši," stāsta Magdalēna un atklāj festivāla dalībnieku vārdus programmu.

Sarunas atšifrējums: Ieviņa Ancena