1. janvāris pavisam oficiāli uzskatāms par Latvijas Radio 3 "Klasika" dzimšanas dienu, turklāt šogad mēs svinam jau divdesmit pirmo! Tāpēc šis ir ideāls brīdis, lai uztaktētu jauno gadu, kas sola skaistus un radošus plānus...

Gunda Vaivode: "Mīļie kolēģi, dārgie klausītāji, lai aizrautīgs darbā un mierpilns mājās šis jaunais gads! Lai ir daudz atradumu un labu pārsteigumu, kāds man atgadījās pirms pāris dienām Leipcigas Gewandhaus, kur Andris Nelsons interpretēja Bēthovena Devīto simfoniju. Tās Oda priekam ir tik daudzkārt trafareti piegriezta un savtīgi izmantota, ka man bija zudusi ticība šīs mūzikas lielumam un unikalitātei. Reabilitācija ir notikusi koncertzālē, kur jau 99.reizi gadumijā tiek sniegts Šillera – Bēthovena skūpsts pasaulei. Zālē, kuras skatuves prospektu rotā vārdi Res severa verum gaudium – "Patiess prieks ir nopietna lieta". Mēs esam nopietni domājuši, kā sagādāt prieku klausītājiem 2017.gadā – gan atjaunojot saturu, gan darot to pieejamu."

Savukārt Latvijas Radio Raidījumu un ierakstu daļas vadītājs Guntars Plūcis informē par jaunumiem, kas "Klasiku" ļaus uztvert plašāk un kvalitatīvāk: "Šobrīd Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs uzsācis digitālās apraides testu - visas radio programmas dzirdamas arī eksperimentālajā DAB+ apraidē. Raidītājs pagaidām ir viens, un tas ir Rīgā, taču tas darbojas 50 km rādiusā. Skaņas kvalitāte ciparu apraidē neapšaubāmi ir ir augstāka. 2017. gadu "Klasika" kļuvusi bagātāka arī savā apraidē - pateicoties frekvencei Dundagā (104,2 Mhz), "Klasika" nu ir dzirdama arī šajā reģionā. Visbeidzot, palielināta jauda arī Daugavpils raidītājam."

Tiktāl par "Klasikas" pieejamību radio frekvencēs, bet tagad par satura jaunumiem. Gunda Vaivode atklāj: "Esam ļoti priecīgi par iespēju, Latvijas simtgadi gaidot, atkal veidot ievērojamu personību portretējumus un procesu pētījumus ciklā "Mūsu leģendas", kā arī sekot mākslinieku gaitām raidījumā "Latviešu mūziķi pasaulē".

Jau 11. janvārī būsim klāt gadsimta notikumā - Elbas filharmonijas atklāšanas koncertā Hamburgā, kur pasaules zvaigžņu vidū muzicēs titulērģelniece Iveta Apkalna.

Janvāra beigās tiešraidē tiksimies ar Marisu Jansonu Minhenē, 25. februārī ar Kristīnes Opolais "Nāru" Metropoles operā Ņujorkā, turpat 18.martā ar Marinas Rebekas Matildi operā „Vilhelms Tells” un 13. maijā ar Elīnas Garančas Oktaviānu "Rožu kavalierī", ko viņa dziedās pēdējo reizi. Vēl daudz tiešraižu no pašu koncertzālēm, tostarp Radio pirmās studijas, uz kuru aicinām jau 16. janvārī, kad šeit uzstāsies Rīga Jazz Quartet un konkursa Riga Jazz stage laureāti.

Pilnīgi iespējams, ka savveida džezs, vismaz sākumā, būs arī jaunais "Klasikas" raidījums "Šņorbēniņi"...

"Un te maza atkāpe: kādudien "Klasikā" saņēmām e-pastu ar šādu atzīšanos," intriģē Gunda.

"Esmu patiess "Orfeja auss" fans. Nē, mūzikā "čaiņiks", bet pats sarunas princips ir tik līdzsvarots, ka nonāku šai pasaulē kā “zinātājs un sapratējs”. Tas ir diži, nepārspīlējot. Tad nu, lūk – kāpēc gan lai LR3 nebūtu līdzīgas diskusijas par teātri, kādu vienkārši nav. Nav."

Mums bija jāpiekrīt augstāk rakstītajam. Paldies par šo pagrūdienu vēstules autoram, dramaturgam Laurim Gundaram, jo no 14. janvāra "Klasikā" sāks skanēt jauns raidījums par teātri "Šņorbēniņi".

Stāsta Lauris Gundars: "Kad tapa vēstule, sapratu, ka patiesi esmu ilgi nēsājies ar to. Ar laiku mani, ka kaut kā pietrūkst. It kā jau nevar sūdzēties - teātra kritikas mums ir gana, aprakstu ir gana, taču šis ir gadījums, kad ir vēlme kaut ko piebilst no skatītāju pozīcijām par teātri.

Tāpēc mans piedāvājums - aplūkot teātri no skatītāja pozīcijas. Tāpēc studijā būs gan profesionāls kritiķis, gan "kvalificēts" skatītājs - tāds, kurš bieži apmeklē teātri un kurš varētu pateikt savas domas par noteiktu tēmu.

Būtiski, ka "Šņorbēniņos" runāsim par izrādēm, kuras ir repertuārā - ne tikai pirmizrādēm. Turklāt runāsim par noteiktu tēmu. Piemēram, pirmajā raidījumā, kas ēterā būs 14. janvārī plkst. 14:07, runāsim par to, kā teātris redz mūsu dzīvi. Analizēsim divas izrādes, kas runā tieši par politiku - Jaunā Rīgas teātra "Kārkli" un Nacionālā teātra "Veiksmes stāsts.""

Savukārt Latvijas simtgadei veltītā cikla "Rupjmaizes kārtojums" pirmie piecpadsmit pirmatskaņojumi "Klasikā" skanēs no 9. janvāra katru darbdienu plkst. 10.07, kā arī vakarā plkst. 20.07.

Un nu gods pieteikt titulu, kāds pasaules radio un koncertzāļu praksē nav vairs nekas jauns, bet mūsu Latvijas Radio dzīvē gan – šogad mums ir pašiem savs rezidences mākslinieks. Proti, pat trīs mākslinieces jeb ansamblis Art-i-Shock: Agnese Egliņa, Guna Šnē un Elīna Endzele. Gunda uzrunājusi Agnesi Egliņu...

"Visi darbi, kurus "Rupjmaizes kārtojumam" ieskaņoju kopā ar kolēģiem, bija atklājums - jo tā ir mūzika, kas nav skanējusi vai arī nav ieskaņota Radio, kas neskan koncertos kā ikdienas kamermūzika, lai gan tā ir mūsu klasiķu mūzika! It kā zelta repertuārs, bet - nezināms. Pateicoties ierakstiem, daudzi skaņdarbi noteikti ieies jauno mūziķu repertuāra ēdienkartē un sāks dzīvot savu dzīvi mūzikas skolās un Mūzikas akadēmijā," teic Agnese.

Turpina Gunda Vaivode: "Trio Art-i-Shock, protams, nebūs vienīgās mūziķes, ko aicināsim uz ierakstiem 1. studijā. Pārsteigumi būs, un viens no tiem tapis speciāli šim raidījumam. Notis iz arhīva putekļiem izceltas jeb atrastas pagājušā gadsimta 20. gados izdotajā humora un satīras žurnālā "Ho – ho", kura redakcijā darbojās Kārlis Skalbe, Romans Suta, Sigismunds Vidbergs un citi tālaika dižvīri. Jānis Mediņš izdevumam uzrakstījis "Ziemassvētku lūgšanu", dziedamu Ziemassvētkos, kad ne par kādu naudu nevar valdību sastādīt. Vārdi – Dr. Orientācija. Dzied Vizma Zvaigzne, pie klavierēm Aldis Liepiņš. "Klasikā" izskan pirmatskaņojums!"