No 3. līdz 31. martam norisināsies Latvijas Komponistu savienības rīkotais festivāls “Latvijas Jaunās mūzikas dienas”, kas veltīts Latvijā komponētai mūzikai.

Festivāla atklāšana uzticēta Trio Art-i-Shock, kas to darīs sestdien, 5. martā, Latvijas Nacionālās bibliotēkas Ziedoņa zālē ar programmu, kurā izskanēs īpaši šim ansamblim veltīti skaņdarbi. Būs arī divi jaundarbi, kurus radījuši Kristaps Pētersons ("Ziema") un Platons Buravickis ("Voltāža").

Kristaps Pētersons par savu darbu: "Ziema ir brīnišķīgs gadalaiks. Vērojot to 33 reizes, ir izkristalizējušās diezgan daudzas “lietas”, kas kalpo par avotu muzikāla materiāla izveidei. Piemēram, skats uz egļu mežu sniegputeņa laikā vai arī dedzinošā sajūta, kad pārsalušas rokas saberzē ar sniegu, turklāt šīs sajūtas ir kopīgas daudziem cilvēkiem un izraisa līdzīgas patikas/nepatikas emocijas."

Platons Buravickis: "“Voltāža” stāsta par spriegumu, kas iedarbojas uz cilvēku. To saspringumu, ko izraisa apkārtējie apstākļi, kas itkā "žņaudz" cilvēcību. Cīņas (dzīves) gaitā atklājas, ka šo spriegumu veido pats cilvēks, un tas nebūt nav īsts. Ir tikai cilvēks ar savām jūtam, enerģiju, radošo voltāžu."

Ar Trio Art-i-Shock mūziķēm - pianisti Agnesi Egliņu, čellisti Gunu Šnē, sitaminstrumentālisti Elīnu Endzeli, kā arī ar komponistu Platonu Buravicki tikās Rūta Paula.

"Meitenes ar savu neatlaidību mani tomēr pierunāja izrāpties no ikdienas mājas dzīves un ņemšanās ar bērniem," sirsnīgi stāsta Guna, kura beidzamos mēnešus spēkus lielākoties veltījusi māmiņas pienākumiem. "Tikšanās ar Agnesi un Elīnu mani tik ļoti uzlādē, iedvesmo un sniedz enerģiju! Bet koncerts - jā, tas būs izaicinājums visupirms jau mums pašām, jo divi jaunie komponisti mūs nudien ir pārsteiguši.

Šoku šoreiz piedzīvojam tieši mēs...

Bet gan jau tas tiks arī publikai..."

Elīna Endzele teic, ka šoreiz viņas rīcībā esot vesels bungu komplekts, kas parasti tiek pielietots rokmūzikā. Un runa te par Platona opusu "Voltāža"... "Tā īstenībā arī ir maza rokmūzika - ceram, ka arī klausītāji piesitīs kādu kājiņu koncertā," steidz paskaidrot Agnese Egliņa.

Lai gan arī otrs jaundarbs - Kristapa Pētersona darbs "Z. I. E. M. A." - ir īsts izaicinājums, jo uz skatuves būs gan DJ Monsta, gan arī pats Kristaps Pētersons...

"Kaut kas TĀDS vēl nebūs dzirdēts... Tur būs stāsts par Merilinu Monro un gangsteriem, Holivudu, par filmām no pagājušā gadsimta, kaut kas no Deivida Bovija. Tādu Kristapu vēl nebiju pazinusi... Kaut kas pilnīgi unikāls, kurā autors parādījis savu šarmanto, nebēdnīgo pusi," - tā Agnese.

Koncerta rīkotāji tam devuši pretenciozu virsrakstu - "Māksla un šoks". "Īstenībā jau pārsteigums ir katra no mūsu programmām," uzsver Agnese. "Ļoti skumām pēc Gunas un ilgojāmies - kad izdzirdējām viņu mēģinājumā, kārtējo reizi pārliecinājāmies: jā, viņa ir mūsējā! Tieši mēs, trīs dāmas, vēlamies muzicēt kopā, un kā ansamblis esam ļoti veicinājušas mūsu laikmetīgo komponistu darbību, īpaši kamermūzikas lauciņā - varam lepoties jau ar 20 jaundarbiem, kas sacerēti īpaši mums, plus vēl diviem koncertiem ar orķestri. Šādam sastāvam ir daudz kvalitatīvas mūzikas! Tāpēc, mūsuprāt, ļoti labi iekļaujamies šajā festivālā un priecājamies, ka jaundarbu klāstu atkal papildina divi jauni darbi."

Bet ko labu Platons Buravickis "Klasikai" vēsta par savu jaundarbu? "Mana iecere bija runāt par voltāžu, kas ieskauj cilvēkus. Mēs visi dzīvojam spriedzē, kuru paši radām... Tieši tā arī radās mūzika. Vai tā ir draudīgs brīdinājums? Nu, manā gadījumā viss beidzas ar Happy End: varbūt tā pat ir recepte, kā līdz tām aiztikt. Jātiek tikai līdz pēdējai lappusei - jo meitenes šoreiz pieteica, ka jāraksa tā, lai būtu, ko pamācīties," smej Platons.

Vēl sarunā meitenes īsti pastāsta arī par pārējiem pieciem darbiem, kas iekļauti koncertā un arī savulaik rakstīti īpaši trio sastāvam (to autori - Jānis Lūsēns, Rihards Dubra, Andris Vecumnieks, Agneta Krilova, Linda Leimane), kā arī ieskicē turpmākos plānus, uzsverot, ka savu darbību ar īstu jaudu atsāks rudenī: tur būs gan Marinas Gribinčikas jubileja, gan Eiroradio tiešraide Latvijas Radio 1. studijā 18. decembrī. 

Bet trāpīgu vizītkarti Trio Art-i-Shock sarunas noslēgumā sniedz Platons Buravickis: "Art-i-Shock ir īsts atradums jebkuram komponistam - tik precīzi nespēlē neviens! Kā uzraksti, tā skan!"