Par godu skolas gadiem "LNSO vasarnīcā" gaidāms kāds īpašs notikums - Jāņa Šipkēvica dziesmu izrāde "Zenīts".

Te Šipsi visai tieši atceras savus skolas gadus, kad viņš mācījās Rīgas Doma kora skolā un viņa klases biedrs bija dzejnieks Marts Pujāts, kurš ir arī šo dziesmu vārdu autors... Turklāt dziesmu vārsmās parādās arī citi viņu klasesbiedri - piemēram, Valdis Butāns, kurš šobrīd ir Orķestra "Rīga" galvenais diriģents.

Jaunajā dziesmu izrādē Šipsi un Marts Pujāts atklās savus nedarbus skolā: gan to, kā braukuši ar liftu, ko bērniem darīt bijis aizliegts, kā atskrūvējuši skrūves tāfelei, un, kad skolotāja rakstījusi uz tās, tāfele uzgāzusies viņai uz kājām... Dramatiski, vai ne? Par laimi, skolotājai viss kārtībā!

Būtiski atzīmēt, ka šo dziesmu izrādi "LNSO Vasarnīcā" izdziedās divi Rīgas Doma kora skolas audzēkņi, spēlēs "LNSO Zenītansamblis" Gunta Kuzmas vadībā, režiju veido Viesturs Meikšāns, bet scenogrāfe ir Rūta Briede.

"Atspēriena punkts visai dzīvei zināmā mērā ir bērnība, un jebkurā brīdī, kad gribi kaut pa īstam izdomāt, izrādās, ka tas viss jau ir tur iekšā," prāto Šipsi.

Bet sarunu sākam ar to, ka 20. augusta vakarā īpašu jaunatskaņojumu Piena svētku ietvaros piedzīvoja dziesmu kopa "ImKa. Shipsea. Nepāriet" - Imanta Kalniņa mūzikā balstīta programma, kuras radīšanai Jānis Šipkēvics bija izveidojis 12 mākslinieku ansambli "Nepāriet". Koncerta programmas pamats balstīts 1997. gadā tapušajā Ainara Mielava un Imanta Kalniņa kopdarbā "Par lietām, kuras tā ar nekad nepāriet", un tas tika iecerēts kā atskats uz šī albuma virsotnēm, izceļot neparastās saturiskās vēsmas, kuras 21. gadsmitā ieguvušas jaunu nozīmi.

"Tas ir kā sapnis, kuru vēl grūti aptvert, ka tas īstenojies - ļoti vēlējos doties Imanta Kalniņa kosmosā," saka Jānis. "Nebija šaubu, es zināju, ka tā diena pienāks, jo Imants ir viens no man visbūtiskākajiem autoriem. Cilvēks, kurš, pats nemaz to nezinot, ir ļoti daudz man iemācījis - kompozīcijā, komponēšanā, kompozīcijas izpratnē, teksta attiecībās ar mūziku - daudzi ceļi, viņam nezinot, mums ar viņu krustojušies. Kad mans krusttēvs Ainars Mielavs ierakstīja viņa dziesmas, biju padsmitgadīgs puika un pat nenojautu, cik būtiska šī mūzika man pašam kļūs.

Imka - ar savu raksturu un rokrakstu, kas ir visbūtiskākais jebkuram autoram - viņš man vienmēr bijis kā piemērs, viena no vislielākajām autoritātēm.

(..) Par to, ka albumam jau 20 gadu, biju šokā, negribējās ticēt, bet sapratu, ka tas ir punkts, uz kura varētu atsperties un kas varētu būt labs pamats, lai varētu ķerties pie "lietām, kas nekad nepāriet" un sāku izsapņot savu "sapņu komandu", ko vēlētos redzēt sev blakus, un tā posmu pa posmam tā krāsainā bilde arī izveidojās."

Tikām "Zenīts" ir jauns izaicinājums, kur Šipsi sevi atkal apliecina komponista ampluā, turklāt tā atskaņojumā pats nepiedalīsies. "Tas ir pavisam savādāks izaicinājums, ka zini - viss notiks pats no sevis, neko vairs nevaru ne sabojāt, ne arī izglābt koncerta brīdī. Tas ir mans jaunatklātais ceļš pie klausītāja," atzīst Jānis. "Kad orķestris mani uzrunāja, aicinot padomāt, par ko tas darbs varētu būt, sapratu, ka tā varētu būt manas bērnības un skolas gadu laboratorija, kurā, iespējams, savtīgu nolūku vadīts, vēlējos atgriezties un saprast, kas tur noticis un kā to izjūtu šodien. Noformulēju to domu vispirms sev un tad devos pie klasesbiedra Marta Pujāta. Un viņam viegli tapa dzejoļi - viss notika lielos ātrumos un izdevās lieliski: tos komponēt man bija ļoti viegli, šķita, ka tas jau sen izdomāts manā prātā un vajadzēja tikai pierakstīt..."

Kopumā ciklu veido 10 dziesmas. Par ko tās vēsta? "Sākot ar pavisam konkrētām kaislībām "par to, ko tu ļoti vēlies, bet kā tev nav", un beidzot ar ļoti plašām iekšējām pārdomām par klavierēm "kā veldzi, kā altārīti, pie kā patverties brīdī, kad tev nav kāda, ar ko izrunāt svarīgu lietu. Protams, visplašākā spektra nedarbi..."

Tomēr vienojošais elements, uz kā tiek balstīta cikla tiecība, ir šāds:

"Skolas laikā viens no kritērijiem, vai esi jau lielais puika, vai tomēr vēl mazais, bija tas, vai tu vari aizsniegt klases griestus. Un šī tiekšanās pēc griestu aizsniegšanas arī ir tas zenīts, uz ko mazais puika tiecas. Un netīrie pirksteļi no griestu krīta ir zīme, ka tu jau esi nākamajā līmenī."