Jau šo piektdien, 6. novembrī, ar grandiozu koncertu tiks atklāta Liepājas koncertzāles "Lielais dzintars" Lielā zāle, un šo skaisto notikumu tiešraidē piedāvās arī "Klasika".

"Lielā dzintara" mākslinieciskās koncepcijas veidotājs, klarnetists Ints Dālderis intervijas gaitā pārstaigā to garo un šķēršļu pilno ceļu, kas ar koncertzāles tapšanu saistīts teju desmit gadu garumā. Viņš atminas arī, kā pirms trim gadiem viņu uzrunājusi Silva Golde un Liepājas mērs ar lūgumu kļūt par galveno virzītājspēku daudzsološās ēkas tapšanā. "Toreiz atjokoju: jā, varētu gan to uzņemties, tikai tad gribētos pašam spēlēt koncertzāles atklāšanas koncertā. Un tā nu šonedēļ būs jāspēlē," ar smaidu atceras Ints.

"Jautājums par jaunas koncertzāles tapšanu tika sildīts jau sen, un Liepājas domei un pašvaldībai šī doma nebija sveša.

Imants Resnis iesāka šo ideju virzīt, cik vien viņam tobrīd bija iespējams, taču pirmie deviņi gadi pagāja, uz priekšu neizkustoties - nebija skaidrs, kas un kā varētu šo jauno koncertzāli uzturēt.

Tas bija viens  no pamatjautājumiem, kas visos sīkumos nebija izdomāts. Jo idejas jau ir labas, bet ja tām līdzās nav pārdomāta biznesa plāna..."

Šodien ir skaidrs, ka jauno koncerzāli apdzīvos gan Liepājas Simfoniskais orķestris, gan Emiļa Melngaiļa mūzikas vidusskolas audzēkņi, te ir gan mēģinājumu telpas un vingrināšanās klases. Šonedēļ zāle atgādina lielu bišu stropu - tiek veikti pēdējie labiekārošanas darbi, notiek mēģinājumi, ieskandināta Kamerzāle un Eksperimentālā skatuve. 

"Es pats muzicējot nevaru būt objektīvs - ir brīnišķīga sajūta, jo muzikāli emocionālajām izjūtām nāk klāt viss pārējais: ir liels saviļņojums atrasties tur, kur esmu bijis klāt no paša pirmā brīža, kad koncertzālei paredzētajā vietā stāvēja mikroautobuss ar papīru vīšķiem," klāsta Ints Dālderis.

Vēl sarunā par koncertzāles lielisko akustiku, ko iespējams mainīt ar speciāliem knifiem - piemēram, speciāliem aizkariem. "Jebkurā gadījumā pirmie eksperimenti ar popmūziku rāda, ka apskaņošanas vīriem vajadzēs krietni pielāgoties, jo pamatā zāle veidota simfoniskajam orķestrim."

Tad arī par kora balkonu, kas paredzēts 160 koristiem (tieši tik dziedātāju piedalīsies arī koncertā!) un grandiozajiem atklāšanas koncertiem 6. un 7. novembrī, kuru programma būs identiska. "Vēlējāmies veidot nevis tradicionāli raibo Gala koncertu, bet gan klasisku simfoniskās mūzikas koncertu, uzsverot, kādiem nolūkiem šī zāle būvēta. Programmā skanēs arī Agra Engelmaņa pirmā kompozīcija orķestrim - šis darbs, izrādās, ir tikpat vecs, kā es," smejas Ints. "Programmas koncepciju uztveru kā saikni ar Liepājas mūzikas tradīcijām, kas ir tik bagāta."

Visbeidzot, Ints Dālderis dalās iespaidos par kopējiem ieguvumiem pilsētā, ko sniegusi koncertzāle, vedina ielāgot, ka tikai sākumā biļešu cenas ir šķietami augstas - ar laiku tās kļūs demokrātiskākas, kā arī ielūkojas nākotnē, paužot cerību, ka "Lielais dzintars" kļūs par starptautisku mūzikas centru: "Tas nozīmētu, ka izaicinājumam bijusi jēga..."