Ak, laimīgā Rīga, kurā nākamnedēļ notiks jau piektais starptautiskais laikmetīgā cirka un ielu mākslas festivāls "Re Rīga!"

Par pārsteigumiem, ko uz festivālu atveduši dažādu valstu maģijas, teātra, kustību un vizuālās mākslas pārstāvji,  stāsta festivāla mākslinieciskais vadītājs Mārtiņš Ķibers un producente Māra Pāvula.

Ko varētu teikt tiem, kuriem vārdkopa "laikmetīgais cirks" vēl ir neapgūta? Kas aiz tās slēpjas? "Aiz jēdzieniem "laikmetīgais cirks" un "ielu māksla" slēpjas liels pārsteigums," uzsver Mārtiņš Ķibers. "Cirks ir senatnē cēlusies mākslas forma, kas jaunas aprises ieguvusi 70. gados Francijā, kad ētisku un ekonomisku iemeslu dēļ cirks izkāpa ārpus arēnas un sākās jauna mākslas forma, kas dzīvelīgi attīstās vēl joprojām. Un ir liels prieks, ka šādu mākslu varam atvest arī uz Rīgu."

"Es teiktu, ka laikmetīgais cirks ir šodienas cirka attīstības fāze," papildina Māra.

"Kā jebkurš mākslas virziens, arī cirks aug un attīstās. Laikmetīgais cirks, tāpat kā tradicionālais cirks, nepārtraukti mainās. Tajā stāsts jeb koncepts, ko mākslnieks vēlas pavēstīt, tiek pasniegts caur cirka valodu. Uzsvars tiek likts vairāk uz stāstu jeb ideju, nevis tikai izpildījumu, kas, protams, joprojām ir augstā līmenī. Taču tam visam nāk klāt intelektuālais baudījums un mūsdienīgāka estētika. Un - iztikšana bez dzīvniekiem."

Vaicāts, kā īsti notikusi "uzķeršanās" uz laikmetīgā cirka nepieciešamības āķa, Mārtiņš atminas: "Man bija lieliskas atmiņas par izrādēm, ko biju redzējis Latvijā un ārzemēs.

Sākot šo ideju iedzīvināt Rīgā, sākumā domājām par ielas formātu - lai uzmundrinātu ne tik sociāli aktīvās Rīgas ielas. Baucot uz festivāliem, skatoties, kā tas notiek pasaulē, žanrs pavēra jaunu pasauli, tieši skatītāju atsaucība un prieks par izrādēm bija iemesls, kas deva impulsu to turpināt arī pēc "Rīga 2014" pasākumiem.

Katra vecuma grupa te iegūst savu prieku, pārdzīvojumu un piedzīvojumu."

Un kas īpašs skatītājus sagaida šī gada festivālā? "Pirmkārt, esam atveduši izrādes, lai parādītu, cik daudzpusīgs un daudzšķautnains ir laikmetīgais cirks," skaidro Mārtiņš. Viņš atklāj, ka šogad ir vairākas jaunas lietas, kas tiek aizsāktas: "Viena no svarīgākajām lietām ir tā, ka esam sākuši sadarbību ar Rīgas Cirku, jo arī tas šobrīd nostājies uz laikmetīgā cirka attīstības ceļa. Otrkārt, mums ir 35 meistarklašu stundas profesionāļiem, un pēc mūsu izrādēm būs aptuveni pusstundu garas skatītāju sarunas ar autoriem, kā mākslinieki nonākuši pie saviem trikiem. Un vēl šis ir pirmais gads, kad producējam izrādi, kas vēlāk tiks izrādīta Latvijas skolās, lai popularizētu jauno cirka izglītības sistēmu."

Māra paskaidro, ka Valsts SIA "Rīgas Cirks" jau septembrī aizsāks izglītības programmu "Rīgs Cirka skola", kas notiks ik sestdienu. "Festivālā "Re Rīga!" un Piena svētkos būs iespēja pierakstīties uz to un uzzināt ko vairāk."