Šodien, 8. februārī, starptautisku Baltijas valstu simtgades tūri uzsāk Apvienotais Baltijas Mūzikas akadēmiju simfoniskais orķestris.

Pirmais koncerts notiks Tallinā, tad – Tartu, bet sestdien un svētdien mūziķi uzstāsies Vidzemes koncertzālē "Cēsis" un Latgales vēstniecībā Gors.

Par jaunā orķestra tapšanu un mūzikas izvēli jubilejas programmām, par tā nākotnes plāniem un darbības vērienu stāsta diriģents Guntis Kuzma, kurš šobrīd atrodas Igaunijā un aktīvi piedalās šī orķestra pirmās starptautiskās turnejas sagatavošanās darbos.

Lai gan orķestra mākslinieciskais vadītājs ir Kristjans Jervi, kā telefonsarunā atklāj Guntis, koncertu sadale izveidojusies tā, ka katram diriģentam ir savi koncerti, bet programma ir vienota. Katrs diriģents var veidot savu skatījumu.

"Pašreiz izskatās, ka visiem viss patīk. Lai gan pirmais koncerts vēl nav izskanējis, izskatās, ka viss noritēs gludi. Šis varētu būt lielais sākums, kam nākotnē varētu sekot turpinājums," atzīmē Guntis Kuzma.

Viņš neslēpj - grūti pateikt, kuram tieši radusies ideja par šādu orķestri. "Tā bijusi mūsu kopīgā ideja, kas sarunu gaitā nonākusi līdz šādas ieceres īstenošanai."

Diriģents arī stāsta, ka Apvienotajā Baltijas Mūzikas akadēmiju simfoniskajā orķestrī lielākoties muzicē triju Baltijas valstu mūzikas akadēmiju studenti, taču tikusi rīkota arī atklāta noklausīšanās: "Jaunajiem mūziķiem bija jāiesūta videopieteikums uz konkrētām pozīcijām. Pieteikumu bija ļoti daudz - ap simt, divsimt pieteikumu no visas Eiropas. Tāpēc līdzās triju Baltijas valstu mūziķiem orķestrī muzicē arī jaunieši no citu Eiropas valstu mūzikas augstskolām un vidusskolām."

Sagatavošanās darbi Tartu noritējuši nedēļas garumā. Šodien sākas tūre, kas noslēgsies 18. februārī. "Tāpēc mūziķiem bija jābūt gataviem atlicināt šo laiku tikai šim projektam," uzsver Guntis Kuzma, izvairoties nosaukt konkrētu latviešu mūziķu skaitu šajā orķestrī - bet noteikti to esot vairāk nekā divdesmit.

Vaicāts, kā veidojusies programma, diriģents stāsta: "Garu diskusiju rezultātā ar Kristjanu Jervi nolēmām, ka Latviju šajā koncertā pārstāvēs Pētera Vaska "Lauda", igauņi izvēlējušies agrīnu Perta darbu - Pirmo simfoniju, savukārt lietuvieši izvēlējušies Čurļoņa simfonisko poēmu "Mežā". Blakus tam - simfoniskās mūzikas pērles, kas jaunajiem mūziķiem noderēs visa mūža garumā: Modesta Musorgska "Nakts Kailajā kalnā" Rimska-Korsakova pārlikumā, fragmeni no Elgāra "Enigmas", kā arī Čaikovska uvertīra-fantāzija "Romeo un Džuljeta"."