Pat ja aukstums vaigos kniebs, būs noderīgi mērot ceļu līdz Ķīpsalai. Būs silti ap sirdi un labi dvēselei, jo no 23. līdz 25. februārim lielus un mazus grāmatu mīļotājus gaidīs tradicionālā Latvijas Grāmatu izstāde 2018 no apmeklētāju puses sirsnīgi dēvēta par grāmatu pilsētu.

Izstāde piedāvās gan daudzveidīgu latviešu un ārvalstu grāmatu klāstu, gan virkni saistošu pasākumu: apmeklētāji tiks gaidīti gan rakstnieku viesistabā un Jautrajā lasītavā, gan diskusijās, semināros, Grāmatu maiņas punktā un citos pasākumos.

“Jau daudzus gadus iegājies, ka vienā hallē būs iespējams piemeklēt atbilstošāko izglītības programmu bērniem vai paši sev, bet otrajā hallē pulcēsies autori, izdevēji un tie, kuriem lasīšana ir ļoti svarīga,” intervijā „Klasikai” stāsta Latvijas Grāmatizdevēju asociācijas valdes priekšsēdētāja, Jāņa Rozes apgāda izpilddirektore un viena no izstādes rīkotājām Renāte Punka.

Tiem, kuriem interesē grāmatas, patiks ziņa, ka kultūras programma, kas gadu gaitā augusi daudzveidībā un vērsusies plašumā, šogad būs īpaši aizraujoša. “Pasākumu kļuvis vairāk,” apgalvo Renāte.

“Piemēram, sestdien vienlaicīgi notiks līdz pat pieciem aktīviem pasākumiem – notiks sarunas ar autoriem, diskusijas, tikšanās.”

Der atgādināt, ka grāmatu svētki Rīgā norisinās divas reizes gadā. “Viena izstāde tiek rīkota pavasarī Ķīpsalā, otra – oktobrī, Rīgas Kongresu namā, kur notiek Rīgas Grāmatu svētki. “Tie, kuriem patīk lasīšana un tie, kuriem patīk parunāties ar autoriem, šī ir īstā vieta,” apgalvo Renāte. „Šeit var sastapt konkrētu izdevniecību pārstāvjus, var pateikt viņiem paldies vai dalīties idejās, ķert izdevīgāku piedāvājumu vai atrast kāroto grāmatu, ko nav izdevies nopirkt grāmatnīcās.”

Grāmatu izstādes apmeklētājiem arī šogad būs iespēja satikties ar daudziem latviešu un arī ārvalstu rakstniekiem. "Tie, kuriem iepaticies ne tikai Māras Zālītes romāns “Pieci pirksti”, bet arī tā turpinājums “Paradīzes putni”, noteikti priecāsies sastapt pašu autori: Māra Zālīte uz mūsu izstādes Lielās skatuves kāps sestdien plkst. 13:00. Būs arī rakstnieks Valdis Rūmnieks – tiks atvērta viņa autobiogrāfija “Starp Mežaparku un Murjāņiem”, tāpat viesos būs Aivars Kļavis, un interesants dialogs risinās divu arhitektu vidū: Jānis Lejnieks sarunāsies ar Juri Skalbergu, kurš, kā izrādās, ir Alberta Bela romāna “Būris” prototips. Tikko klajā nākusi viņam veltīta grāmata. Tāpat sastapsim vienu no mūsu eģiptologiem – Valdi Segliņu, kura darbs "Horas valdnieku dievs" nominēts balvai “Zelta ābele”. Darbosies arī Rakstnieku viesistaba, bērniem un jauniešiem jādodas uz Jautro lasītavu, atsevišķas programmas tiks rīkotas semināru zālēs.

Liels prieks, ka jaunā, nesen izveidotā izdevniecība “Droši un koši” klajā laidusi pieredzējušās etiķetes ekspertes Irmas Kalniņas grāmatu "Kā uzvesties pie galda", un svētdien Jautrajā lasītavā notiks tikšanās ar pašu autori un meistarkles.

Būs arī daudz citas radošās darbnīcas, jo, pateicoties tam, ka Latvija beidzamajos gados aktīvi iesaistījusies Latvijas Izdevēju asociācijā, izdevēji, jaunie latviešu mākslinieki un izdevēji brauc uz grāmatu tirgiem gūt iedvesmu, redz kopīgās tendences pasaulē. Redzot jauno mākslinieku paaudzes veikumu, var droši apgalvot – tā aug sprauna un interesanta!”

Starp citu, sestdien ikvienam būs iespēja paskatīties, kā literāti tiek intervēti, jo stundas garumā notiks Latvijas Radio 1 pārraide “Kultūras rondo” tiešraide. “Būs iespēja aiz pogas noķert Zigfrīdu Muktupāvelu,” pasmaida Renāte.

Sestdien simtgadi svinēs Igaunija. Svētku sveicienu sarūpējusi arī Latvijas Grāmatu izstāde. Renāte Punka atzīmē, ka beidzamajos gados, pateicoties vairākiem aktīviem tulkotājiem no igauņu valodas, klajā nācis krietns skaits igauņu rakstnieku darbu.

"Sestdienas pasākumā “Daudz laimes, Igaunija!” varēsim apčamdīt daudzas igauņu autoru grāmatas un paklausīties, ko par tām vēsta tulkotāji,” saka Renāte.

Viņa arī neslēpj gandarījumu, ka piektdien notiks īpaša diskusija par Eiropas balvu literatūrā – līdz ar citiem dalībniekiem viesosies arī Osvalds Zebris, kurš šo balvu saņēma pagājušajā gadā.

Un vēl kāds interesants akcents. Pagājušajā gadā Latvijas Kultūras akadēmija veikusi pabeigusi nopietnu pētījumu: apkopotas ziņas par to, vai latvieši lasa un kā viņi to dara, vai arī – kāpēc viņi nelasa. "Tik apjomīgs pētījums beidzamajos gados nav veikts,” uzsver Renāte Punka. Pētījuma rezultāti plašākai publikai tiks darīti zināmi piektdien plkst. 12:00.