Latvijas valsts simtās jubilejas kultūras programma tiks atklāta ar multimediālo izrādi "Gaismas raksti" Latvijas Nacionālajā bibliotēkā.

Tas būs laikmetīgs stāsts par to, kur savu spēku smelties mūsdienīgam latvietim, par mūsu valsti, kuru ar katru nodzīvoto brīdi radām mēs paši, un par kultūras elpu, kuru saņemam no iepriekšējām paaudzēm un, tulkotu sava laika toņkārtā, iepūšam savos bērnos. Stāstu mūzikā, dejā un gaismu spēlēs izstāstīs Latvijas Radio koris, Jānis Šipkēvics, Miķelis Putniņš, Asnate Rancāne, Guntars Prānis, Ieva Nīmane, Anda Eglīte, kā arī aktieri un dejotāji.

Ierakstos no izrādei "Gaismas raksti" veltītās preses konferences - Kultūras ministre Dace Melbārde, "Latvijas Koncertu" valdes loceklis Guntars Ķirsis, izrādes muzikālais vadītājs diriģents Kaspars Putniņš, mūzikas autori Jānis Šipkēvics un Mārtiņš Viļums, tekstu autors Ilmārs Šlāpins, režisors Viesturs Meikšāns un scenogrāfs Voldemārs Johansons.

Par to, kā pagātne satiekas ar tagadni un nākotni, Kaspars Putniņš: “Darbā ir divi teksta avoti un divi komponisti. Tas norāda, ka darbā ir divu līniju vai divu pasauļu mijiedarbe. Ar dainu tekstiem strādā komponists Mārtiņš Viļums, kuru mēs zinām kā brīnišķīgu avangarda mūzikas meistaru, bet viņš ir ļoti zinošs etnomuzikoloģijā. Man šķiet, šī ir pirmā reize, kad viņš šīs zināšanas realizē savā orģinālmūzikā. Mārtiņš raksta mūziku, kas ir saistīta ar dainām par kāpšanu garajā pupā. Jāņa Šipkēvica mūzika ir saistīta ar Ilmāra Šlāpina tekstiem, kas ir par to, kādi mēs esam šeit un tagad. Šīs divas jomas kā DNS spirālē savijas kopā tā, kā tas, mūsuprāt, ir arī dzīvē.

Mums ir tas, kas mums ir dots no mūsu vecākiem, no mūsu pagātnes, mūsu pieredze. Un ir šis brīdis šeit un tagad, kurā mēs paši, balstoties uz savām zināšanām, pieredzi, mantojumu, veidojam savu dzīvi, valsti tādu, kā spējam un kā gribam.”

Scenogrāfs Voldemārs Johansons: “Izstādes telpu veido viss Gaismaspils pirmais stāvs, tāpēc iestudējuma noformējumu veido objekti dažādos telpas punktos. Vides veidošanā iesaistīti kinetiski, pārvietojami objekti, gaismas stari, attēlu projekcijas un aktieru kustība. Tāpat arī skatītājiem izrādes laikā ir brīvība izvēlēties individuālu skatupunktu.”

Režisors Viesturs Meikšāns: ""Gaismas raksti" ir veltījums Latvijas nākošajai simtgadei. Tam, kādu mēs vēlētos redzēt Latviju un tās iedzīvotājus nākošajos 100 gados. Cilvēkus, kas dzīvo multikulturālā vidē, kurā apvienojas gan latviskā dzīves ziņa, tradicionālā un folkloras gaismā, gan atvērtā pasaules kultūras telpa, ar mākslu visplašākajā tās izpausmē.

"Gaismas raksti" būs laikmetīgs skatuves darbs par spēju saprasties ar savām saknēm, tautu un sevi. Gan muzikāli, gan telpiski, gan sižetiski mēs centīsimies radīt spilgtu pasauli, kurā galvenā loma ir atvelēta Latvijas dabai un tam, kā cilvēki to uztver un sadzīvo ar to. Cilvēki ir gaismas raksti, kurus veido daba. Mēs vēlētos, lai šie raksti būtu skaidri, daudzveidīgi un spilgti."

Tekstu autors Ilmārs Šlāpins: “Izrādes tapšanā ir līdzdarbojušies tik daudz dažādu cilvēku, ka tas ir vesels ideju konglomerāts. Viens no svarīgākajiem motīviem, man šķiet, garās pupas motīvs, kas parādās tautasdziesmu tekstos M. Viļuma mūzikā. Izrāde būs ļoti dinamiska un kustībā esoša. Tas būs ceļojums kopā ar māksliniekiem.

Runājot par mūsdienu vai nākotnes Latviju, arī bieži vien runājam par tiem cilvēkiem, kas aizceļo projām. Runājam par viņiem demogrāfiskā, socioloģiskā, politiskā, ekonomiskā izpratnē. Mēs neesam par to padomājuši metafiziskā nozīmē. Ko nozīmē atrast sevi kaut kur citur?

Arī par to ir šī izrāde un to var skatīties arī šādā veidā”.