25. janvārī koncertzālē "Rīga" diriģents Jānis Liepiņš kopā ar savu DD Orchestra jeb "Draugu un domubiedru orķestri" pirmatskaņos septiņu jauno latviešu komponistu jaundarbus. Par līdzīgu koncertu orķestris bija parūpējies jau pērn, tāpēc nu to varam saukt par jauku tradīciju.

Atbalstīt jaunos komponistus, rosinot viņus sacerēt arvien jaunus darbus ar apziņu, ka tie noteikti tiks atskaņoti, ir Jāņa Liepiņa izauklēta ideja: "Šādi koncerti jaunajiem autoriem ir labs stimuls: ikvienam komponistam ir labi rakstīt ar apziņu, ka savu darbu dzirdēsi reālajā dzīvē - simfoniskā orķestra izpildījumā, nevis tikai savā galvā un datorā."

Jānis pārliecinājies, ka jauno autoru darbu atskaņošanas iespējas Latvijā ir krietni ierobežotas un ar gandarījumu atzīmē, ka DD Orchestra centienus šajā jomā ļoti atzinīgi vērtē JVLMA Kompozīcijas katedra:

"Šādiem koncertiem ir vairāki plusi: tie attīsta orķestri, ar karstākajiem jaunumiem iepazīstina publiku, turklāt pašiem jaunajiem skaņražiem tā ir lieliska pieredze darbā ar orķestri - viņi uzzina, kā tad īsti ir piedalīties sava darba iestudēšanas procesā! Tā nudien ir tāda laba radošā laboratorija!"

Tāpat Jānis no sirds slavē orķestra mūziķus un uzsver, ka itin viss projekts balstīts nesavtīgā entuziasmā: par čaklu darbu jāpateicas vismaz astoņdesmit cilvēkiem.

Vaicāts, cik prasmīgi un atjautīgi jaunie autori mēdz izmantot orķestra sastāvu, rakstot savas kompozīcijas, diriģents, garšīgi smejoties, dalās novērojumos: "Mēdz būt visādi, bet ir viena instrumentu grupa, kuru jaunie autori izmanto pēc pilnas programmas, īsti nerēķinoties ar mūsu reālajām iespējām - tā, protams, ir sitaminstrumentu grupa..."

"Šoreiz jaunajiem komponistiem teicu: jums ir pieejams orķestris, varat darīt visu, ko vēlaties," teic Jānis un prognozē, ka, salīdzinot ar pagājušo reizi, eksperimentu un dažādu skaņas meklējumu šoreiz būs vairāk. Tāpēc klausītājiem der ielāgot: mūzikas, kurai varēs līdzi dziedāt, šoreiz nebūs...

25 janvāra koncertā skanēs Platona Buravicka, Kristīnes Baltruševičas, Evijas Skuķes, Ievas Kristapsones, Armanda Aleksandravičus, Džeikina Pousana un Sergeja Istratija jaundarbi, savukārt kopā ar DD Orchestra uz skatuves kāps gan īpaši šim vakaram izveidots koris, gan vijolnieks Armands Zvagulis, kurš šoreiz spēlēs elektronisko vijoli Armanda Aleksandravičus skaņdarbā.

Bet nu - tuvāk par komponistiem un viņu jaundarbinm, kas skanēs koncertā.

Platons Buravickis ir akadēmiskās mūzikas komponists, pianists un improvizators. Īpašu vietu vina daiļrade ieņem elektroakustiskā mūzika. Pašlaik viņš turpina mācības Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas (JVLMA) maģistrantūrā kompozīcijas nodaļā pie profesores Selgas Mences. Koncertā skanēs viņa darbs "Temps". Jānis Liepiņš atklāj, ka šoreiz Platons gājis minimālisma ceļu, viņa mūzika ir patīkami džeziska, motoriska un ļoti precīzi atbilst nosaukumam.

"Vispār jau tas ir neraksturīgi jaunajiem komponistiem, kuriem kustīgāki skaņdarbi īpaši nepatīk, jo tur jāraksta divreiz vairāk nošu," labsirdīgi joko Jānis Liepiņš...

Kristīne Baltruševiča studē JVLMA 4. kursā kompozīcijas klasē, raksta mūziku dažādiem solo instrumentiem, balsij, korim un kameransambļiem. Koncertā skanēs viņas darbs "Marks Rotko. Izstāde. Gleznas" stīgu orķestrim, par kuru Jānis Liepinš intervijā saka tā: "Laikam jau visromantiskākais skaņdarbs visā programmā - tāds laikmetīgais melodisms."

Evija Skuķe pērn Itālijā ieguvusi pirmo vietu starp 392 komponistiem no 50 valstīm kamermūzikas darbu konkursā Itālijā Città di Udine, bet šogad ieguvusi JVLMA un Swedbank Gada balvu. Koncertā skanēs viņas darbs Ainulindalë, kas tapis, iedvesmojoties no J. R. R. Tolkīna grāmatas The Silmarillion pirmās nodaļas Ainulindalë par pasaules rašanos. "Monumentāls darbs, kur izmantots ne tikai orķestris, bet arī koris. Šķiet, apjomīgākā no Evijas līdzšinējām kompozīcijām. Parasti viņai tipiska arī rokmūzikas ietekme, bet šoreiz valdošais ir spektrālisms, dažādi plāni, virstoņi," komponistes jaundarbu īsi raksturo diriģents.

Ieva Kristapsone studē JVLMA kompozīcijas katedrā pie profesores Selgas Mences. Koncertā skanēs viņas darbs "Šeravana" stīgu orķestrim un sitaminstrumentiem. "Ieva šajā darbā meklējusi zvaigžņu dzinkstoņu, vairākus plānus un to pārklāšanos un krustošanos; šis ir viens no trim darbiem, kur izteikti pielietota ceturtdaļtoņu tehnika," stāsta diriģents.

Amands Aleksandravičus ir JVLMA 4. kursa students Andra Vecumnieka kompozīcijas klasē, rakstījis mūziku festivālam "Dominante", teātrim. Koncertā skanēs viņa darbs "Migla...", kurā autors citē latviešu tautasdziesmu "Migla, migla, liela rasa, Man pazuda kumeliņš".

Džekins Pousons (Jachin Pousson) ir amerikāņu mūziķis, kurš pašlaik dzīvo Rīgā. Viņš bijis hārdroka bundzinieks Singapūrā, taču kopš viesošanās Kopenhāgenā 2010. gadā mainījis mūzikas prioritātes. Pašlaik studē JVLMA un ir regulāts Latvijas akadēmiksās un elektroniskās mūzikas pasākumu dalībnieks. Koncertā izskanēs viņa darbs "Atspīdumi dzintarā".

"Džekins no visiem autoriem gājis viseksperimentālāko ceļu - te ir gan ceturtdaļtoņi, gan spektrālisms. Tā, šķiet, šogad ir valdošā tendence, jo pērn aktuāls bija minimālisms. Izmantojot pilnu simfoniskā orķestra sastāvu, komponists te meklējis gaismas ceļu," uzsver diriģents.

Sergejs Istratijs ir pianists un komponists, kurš mācījies Pāvila Jurjāna mūzikas skolā, pēc tam turpinājis mācības Lielbritānijā, Līdsā (Leeds College of Music), kur ieguvis džeza pianista diplomu. Pašlaik viņš mācās komponistu kursā Karaliskajā Mūzikas koledžā Londonā. Istratijs raksta mūziku dažādos žanros - mūsdienu akadēmisko, filmu u džeza mūziku. Koncertā skanēs viņa darbs "Zolitūde", kas sacerēts pēc traģēdijas tirdzniecības centrā Maxima Zolitūdē, kur komponists dzīvojis pirms došanās uz Lielbritāniju.

"Man šķita ļoti vērtīgi parādīt šo darbu - tas vēl aizvien ir aktuāls un ļoti patiesi, dziļi un neslēpjoties atspoguļo tās šausmas, kuras pērn pārdzīvojām saistībā ar lielveikala Maxima traģēdiju," domīgi stāsta Jānis Liepiņš.

DD Orchestra veido topošie profesionālie mūziķi: lielākā daļa ir Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas studenti. Simfoniskā orķestra diriģents, Lielās mūzikas balvas 2013 ieguvējs Jānis Liepiņš sabiedrībā plašāk pazīstams kā jauniešu kora "Kamēr..." galvenais diriģents. Jānis ieguvis bakalaura grādu kordiriģēšanas specialitātē Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā, kur šobrīd studijas turpina simfoniskā orķestra diriģēšanā. Diriģēšanas prasmju pamatus Jānim Rīgas Doma kora skolas diriģēšanas nodaļā ielikuši Valdis Bernhofs un Māris Sirmais. Jaunā meistara vadībā "Kamēr… 2012. gadā Bēlas Bartoka koru konkursā Debrecenā, Ungārijā, izcīnīja divas uzvaras un Grand Prix, kā arī tiesības piedalīties Eiropas labāko koru sacīkstēs Areco, Itālijā, 2013. gadā, kur koris ieguva Eiropas Grand Prix titulu. Novērtējot šos panākumus, kā arī veiksmīgos debijas koncertus ar Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri, Liepājas simfonisko orķestri un Sinfonietta Rīga, Jānis Liepiņš saņēmis Lielo mūzikas balvu 2013 kategorijā “Gada jaunais mākslinieks".