"Skats uz aizejošo sezonu, kas Latvijas Nacionālajam simfoniskajam orķestrim bijis jubilejas cēliens, ir ļoti pozitīvs - taču ir arī skaidrs, ka spraigā un intensīvā šodiena uzliek lielas ekspektācijas nākotnei, tāpēc arī nākamā sezona ir jau saplānota," atklāj LNSO galvenais diriģents Andris Poga.

Viņa vadībā 26. maijā Lielajā ģildē izskanēs ziemas sezonas noslēguma koncerts - ar Riharda Vāgnera "Nirnbergas meistardziedoņu" līksmo uvertīru un ilgpilnajām Matildes Vēzendonkas dziesmām, kurās soliste būs Aga Mikolaja, un Jāņa Ivanova Piekto simfoniju. "Klasika" šo koncertu piedāvās baudīt tiešraidē. Kamēr koncertu vēl tikai gaidām, intervijā ar Andri runājam par mūziku un atskatāmies uz šosezon paveikto...

Vaicāts, kā tapusi šī programma, diriģents atzīst: "Kā jau daudzas programmas - intuitīvi. Jo parasti jau ir skaidrs, ka ir prioritātes, ko gribas diriģēt, prioritātes, kas būtu jāspēlē orķestrim, un, protams, vienlaikus domājot par cilvēkiem, kuri to visu klausīsies... Ivanovs programmā iekļauts vairāku iemeslu dēļ. Kaut arī no sezonas ierāmējuma - atklāšanas vai noslēguma koncerta - publika parasti gaida hitus: Čaikovski, Brāmsu, Bēthovenu.

Šoreiz izvēlējos iet savrupāku ceļu, piedāvājot ko jaunu programmas veidošanā - to daudzkārt esmu uzsvēris, ka Jānis Ivanovs ir par maz spēlēts mūsu simfoniskajās programmās, un kur nu vēl cienīgāk kā sezonas noslēguma koncertā piedāvāt šai mūzikai veselu daļu.

Viņa Piektā simfonija nav bieža viešņa uz koncertzāļu skatuvēm, turklāt mums ir plāns to ieskaņot arī diskā. Jau nākamnedēļ ar orķestri satiksimies Lielajā ģildē un strādāsim pie jauna tvarta, kurā pamatskaņdarbs būs tieši Ivanova Piektā simfonija."

Andris, gluži tāpat kā daudzi klausītāji, nepieder paaudzei, kura pārzina šīs simfonijas tapšanas laika kontekstu. "Šo darbu uzlūkoju no tāda skatu punkta, ka mani interesē, kas tapis mūzikā tajā laika periodā. Studējot Ivanova Piektās simfonijas partitūru, atmosfēras ziņā gribētu vilkt paralēles ar kādu citu Piekto, kas sarakstīta tikai gadu pirms Ivanova - tā ir Sergeja Prokofjeva Piektā simfonija, kuru pirms neilga laika iestudēju un diriģēju. Mēs zinām mūzikas bloku, kas tapa PSRS valstīs, kas tapa vāciski runājošajās zemēs; tāpat ir daudz izcilu mūzikas paraugu, kas tapa Polijā.

Tāpēc arī Ivanova Piekto nevar skatīt atrauti - komponists jebkurā gadījumā ir hronists, kurš laikmeta sajūtu un atmosfēru mēģina ielikt savā partitūrā un pasaules izjūtā.

Četrdesmito gadu dramatisko notikumu kontekstā radās ļoti daudz vērtīgas, dramatiskas un interesantas mūzikas. Taču arī koncerta otrajā daļā klausītājus gaida jaudīgi, vareni posmi ar Rihardu Vāgneru, kas otrajā daļā būs pārstāvēts," saka diriģents un ar interesi gaida, kā Matildes Vēzendonkas dziesmas skanēs kopā ar dziedātāju Agu Mikolaju, kura aizvadītā gada laikā šo opusu dziedājusi ar citiem orķestriem.

Kā Andris Poga kopumā vērtē sezonu?

"Skats uz aizejošo sezonu ir ļoti pozitīvs - taču ir arī skaidrs, ka intensīvā šodiena, intensīvais darbs aizvadītajā sezonā uzliek lielas ekspektācijas nākotnei, tāpēc arī nākamā sezona ir jau saplānota," stāsta Andris Poga.

"Orķestra jubilejas gads patiesi bijis īpašs ar notikumiem, koncertiem. Taču arī nākotnē koncertus, idejas un sadarbības veidosim ne mazāk īpašas. Septembra beigās jauno sezonu atklāsim ar Olivjē Mesiāna simfoniju "Turangalila", bet kā uztakts jaunajai sezonai būs mūsu "LNSO Vasarnīcas" festivāls Cēsīs."

Taču pirms tam, augusta vidū, LNSO dosies uz festivālu Dienvidfrancijā, tad - uz nelielu festivālu Šveicē.

"Tas nozīmē, ka orķestris pēc jūlijā gaidāmās atpūtas aktīvā koncertapritē atgriezīsies jau augustā, un gan Eiropas, gan Latvijas klausītājiem varēs piedāvāt jaunus varoņdarbus," - tā Andris Poga.

Līdztekus darbam ar LNSO arī paša Andra koncertplāni šosezon bijuši spriegi, intensīvi, daudzveidīgi. "Īpaši jau sezonas otrā puse, sākot no janvāra," skaidro diriģents, kurš aizejošajā sezonā muzicējis gan Latvijā, gan Francijā un citviet pasaulē ar daudziem jo daudziem kolektīviem. Ielēcis arī divos projektos kopā ar Parīzes orķestri un Romas St. Cecilia orķestri. Diriģējis Štutgartes Radio simfonisko orķestri, Bratislavas simfonisko orķestri, atgriezies Lionā, koncertējis Novosibirskā. Nupat, maija sākumā, Sidnejas opernamā kopā ar Baibu Skridi atskaņojis Prokofjeva Pirmo vijolkoncertu. Ir ļoti daudz plānu vasarā: Andri gaida gan piedalīšanās Rīgas festivāla noslēgumā Dzintaros kopā ar LNSO, gan atgriešanās Monpeljē vasaras festivālā pēc septiņiem gadiem, gan došanās uz Itāliju, lai sadarbotos ar Tulūzas Kapitolija simfonisko orķestri.

"Ir ļoti daudz darba un ieceru - būtu nepieklājīgi žēloties, ka kaut kā ir par daudz vai par maz... Taču vairs necenšos darīt visu, cik iespējams - drīzāk mēģinu savu darbību virzīt konkrētā specializācijā, programmas kombinējot lielākos blokos ar konkrētu repertuāru un uzmanīgu pieeju," neslēpj diriģents Andris Poga.