No 25. līdz 28. septembrim Latvijā jau piekto reizi tiks īstenots starptautiskais zinātniski mākslinieciskais projekts MetaMind.

Eiropas kultūras galvaspilsētas programmas ietvaros Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, mākslas muzejā "Rīgas birža" un Ungurmuižā norisināsies starptautiskā zinātniskā konference "Destrukciju kārtība un haoss kārtībā. Brīvība" ar vienlaicīgu tēmas teorētisko un māksliniecisko apskatu.

"MetaMind būtība un sūtība ir risināt tēmas, kuras teorētiskiem līdzekļiem ir grūti tveramas, kaut arī tās mums šķiet pašsaprotamas," uzsver filozofijas profesore, Latvijas Kultūras akadēmijas prorektore, Semiotikas pētījumu centra vadītāja un projekta MetaMind iniciatore Daina Teters.

Viņa arī atgādina, ka šogad MetaMind veltīts haosam un kārtībai. "Turklāt ne tikai šiem atsevišķajiem jēdzieniem, bet arī tam, kādā veidā haosā eksistē kārtība un otrādi, un kā šīs divas kategorijas saistītas ar brīvību. Robežas un "nerobežas" starp haosu un kārtību konferences ietvaros tiks atklātas visai daudzpusīgi, tostarp tvertas arī caur māksliniecisku prizmu," intervijā "Klasikai" stāsta Daina.

Konference iekļauta divu pasaules mēroga pētījumu organizāciju – Starptautiskās Semiotisko pētījumu asociācijas (AISS/IAS) un Starptautiskā Komunikoloģijas institūta (ASV) pasākumu kalendārā, tālab tajā piedalīsies zinātnieki no vairākām pasaules valstīm un tajā iekļauti divi starptautiski pētījumu projekti: Francijas-Bērklijas metaforu pētniecības grupa un Osmose (Francija-Latvija). Referātiem būs sinhronais tulkojums.

2014. gada MetaMind konferences mērķis ir tematizēt iespējamos kārtības un haosa veidus muzikālās un matemātiskās racionalitātēs, sociālpolitiskās stratēģijās, juridiskā un medicīniskā diskursā, mākslinieciskās aplikācijās un citos kultūrā iestrādātos kārtošanu veidos un paradumos, akcentējot gan to pozitīvās un radošās, gan uz stagnāciju, stereotipizāciju un regresu sliecošās iezīmes.

Konferenci 25. septembrī Latvijas Nacionālajā bibliotēkā ievadīs domājumi par dažāda veida zināšanu kolekcijām un krāšanu kā nereti psihopatoloģisku fenomenu. Pirmās dienas lasījumus Rīgas Biržā turpinās trīs Latvijas mūziķu – Jura Žvikova, Rolanda Kronlaka un Kristapa Pētersona koncerts-lekcija par muzikālās skaņveides īpatnībām un Olivjē Mesiāna 20. gadsimta leģendārais skaņdarbs "Kvartets laika galam" Egīla Šēfera (klarnete),  Hertas Hansenas (klavieres), Jāņa Rinkuļa (čells) un Arvīda Zvaguļa (vijole) izpildījumā. Skaņdarbu skaidros muzikologs Orests Silabriedis un Rīgas arhibīskaps – metropolīts Zbigņevs Stankēvičs. 

26. septembrī  Rīgas Biržā un Astor Rīga ievērojamas zinātniskās pasaules personības diskutēs par haosa un kārtības konceptuālajām un etimoloģiskajām īpatnībām, kā arī demonstrēs to pielietojamību plašā sociālpolitiskā, vēsturiskā un mākslinieciskā kontekstā.

Konferences pēdējā darba diena notiks ārpus Rīgas – Ungurmuižā, un tā veltīta mājas kārtībām Latvijā jeb veidam, kā mēs apzināmies un mācām savu valodu, kā esam ieraduši veidot latvisko identitāti un tiekam ārā no sociālām kataklizmām.

Ungurmuižas programmu vainagos JVLMA sagatavots koncerts un režisora Pētera Krilova eksperimentāli inscenēts Fjodora Dostojevska darba "Velni" fragments – Kirilova un Ļiputina saruna aktieru Viļa Daudziņa un Anda Stroda izpildījumā. Sarunas ar velnu un pretenzijas ieņemt dieva vietu ir paradoksālākais un sāpīgākais mūsdienu cilvēka, tai skaitā kādas lielas valsts politiķa, prāta un darbu pavadonis.