12. septembrī Latvijas Nacionālās bibliotēkas korē latviešu komponistu kamermūzikas programmu atskaņos ansamblis Altera Veritas.

Šis neparastais ansamblis - divas kokles, flauta un akordeons - 18 gadu laikā Latvijā kļuvis par tikpat pašsaprotamu kameransambli kā stīgu kvartets vai klavieru trio. Vai paši mūziķi to paredzēja, ka tā notiks? "Pati biju pašā sākumā pie ansambļa tapšanas un atļaušos apgalvot, ka sākotnējā ideja 1999. gadā bija izveidot vienu koncertprogrammu. Tikai un vienīgi! Bet tā nu tas ritenis aizkustējās uz priekšu, uzņēma apgriezienus, un tas mums pašiem bija patīkams pārsteigums," stāsta koklētāja Anda Eglīte un atklāj, ka kopumā speciāli šim ansamblim tapuši jau vairāk nekā 80 jaundarbi, kuru autori - ne tikai latviešu, bet arī ārvalstu autori. Lielākoties iniciatīva nākusi no paša ansambļa puses.

Anda Eglīte un Kaspars Gulbis

Kaspars Gulbis kameransambļa darbībā iesaistījies no 2008. gada, kad notikušas sastāva izmaiņas. Te der atgādināt, ka sākotnēji ansamblī spēlēja Aldis Jurisons, kura dzīves ceļš diemžēl pēkšņi un traģiski pārtrūka. No 2004. līdz 2008. gadam grupā spēlēja Marko Ojala, bet nu jau deviņus gadus - Kaspars.

"Tiku uzaicināts pievienoties ansamblim, kad tas jau bija ieguvis skanīgu vēsturi. Tajā ienācu brīdī, kad notika vairāku jaundarbu pirmatskaņojumi, ierakstu process, darbs pie Ērika Ešenvalda operas "Augļu koks ir Jāzeps." Tas bija jauna ceļa sākums, kuru ļoti labprāt pieņēmu un esmu pateicīgs kolēģiem. Aldis mūžīgi manās acīs būs kā piemērs - jo viņš bija kā celmlauzis mūsu akordeona mūzikas spēlē, ar lielu atbildības sajūtu. Tā ka man nebija viegli ieņemt viņa vietu. Nācies saskarties ar jauniem personiskiem izaicinājumiem, jo komponisti akordeonam raksta ļoti daudz, meklē inovatīvus veidus, kā instruments var ieskanēties, un no nošu partijas tas viss jāspēj iedzīvināt instrumentā."

Spēle ansamblī Altera Veritas it visiem tā dalībniekiem ir darbietilpīgs vaļasprieks... Tālab Anda jau vairāk nekā 20 gadus māca topošos koklētājus, toskait arī JVLMA, Ieva Mežgaile arī jau daudzus gadus ir mūzikas skolotāja, bet flautists Andis Klučnieks - Orķestra "Rīga" mūziķis un pedagogs divās skolās.

"Apbrīnoju Anda talantu redzēt skaņdarba kopskatu - pat brīdī, kad tas vēl nav izstrādāts. Katram tas nav dots," kolēģi slavē Kaspars, kurš bijis akordeona spēles pedagogs gan Siguldas "Baltajā flīģelī", gan Valmieras mūzikas skolā, taču šis laiks viņam ir tik muzikāli piepildīts, ka pedagoģiskais darbs uz kādu brīdi likts malā.

Savulaik Altera Veritas ikgadējie koncerti ar latviešu jaunās mūzikas pirmatskaņojumiem bija regulāra LatviJas koncertdzīves sastāvdaļa. "Vēlamies atkal atgriezties uz šīs takas, tāpēc arī plānojam koncertu," stāsta Kaspars.

"Programmu izveidojām no darbiem, kuri mums pašiem ir ļoti tuvi," atklāj Anda. Tāds, piemēram, ir Imanta Mežaraupa skaņdarbs "Iespējas un ilgas". "Ar viņu mūs vienoja īpaša saprašanās, īpaša sadarbība... Tāpēc šo viņa skaņdarbu allaž iekļaujam savās programmās," stāsta Anda.

Tāpat koncertā skanēs arī Kristapa Pētersona "Divas gravīras", kur izmantotas japāņu haikas, kā arī beidzamajā laikā tapušie darbi - piemēram, Platona Buravicka opuss "Narkoze", kura tapšanai viņš iedvesmojies no jaunās dzejnieces Madaras Gruntmanes tāda paša nosaukuma dzejoļa. "Izaicinājums gan mums, gan publikai," smaida mūziķi un atklāj, ka dzejniece Madara šajā vakarā būs koncerta īpašā viešņa.

Vēl programmā Kaspara Zemīša, Alvila Altmaņa un Agnetas Krilovas darbi.