Svētdien Rīgas Latviešu biedrības namā skanēs koncerts "Rainis un Bruno Skulte Latvijai". Tā iedvesmotājs un idejas autors ir diriģents Andrejs Jansons.

"Līdz ar to, ka Bruno Skulte bija mans pirmais skolotājs kompozīcijā un abi bijām tuvi draugi, vēlējos sarīkot koncertu viņa piemiņai," stāsta diriģents un atklāj komponista dzīves gājumu, likteņu līkločus un abu radošo sadarbību. "Biju tikko kā atbraucis uz Ņujorku no Virdžīnijas, lai studētu Džuljarda mūzikas skolā. Bruno Skulte bija ērģelnieks - viņš tūlīt mani paņēma savā paspārnē un ātri pieņēma kā savu kolēģi: spēlēju oboju dievkalpojumos, kuros muzicēja viņš, tāpat Skulte apskatīja manus darbus un deva padomus."

11. oktobra koncerta programmā iekļauta Raiņa iedvesmotā Bruno Skultes simfoniskā poēma, sērdieņu dziesma - mistērija "Daugava", kantāte "Dziesmu vairogs", kā arī sieviešu, vīru un jauktā kora dziesmas.

Andreja Jansona pārziņā būs "Dziesmu vairogs" un mistērija "Daugava", ar kuru maestro saista īpašas attiecības. Viņš stāsta, ka savulaik trimdā ierobežoto finanšu dēļ "Daugava" sākotnēji tikusi rakstīta ērģelēm un korim. "Pirmatskaņojumā tā atstāja spēcīgu iespaidu... Visu laiku par to domāju - reti kad kāds darbs mani tā iespaidojis.

Kad pēc pirmatskaņojuma piegāju klāt, sacīju Bruno Skultem, ka šo darbu vajag instrumentēt orķestrim. Viņš tikai nopūtās...

Taču iecere ar laiku tomēr tika īstenota. 1975. gadā sāku strādāt ar Ņujorkas latviešu kori, un jau pēc gada lūdzu maestro, lai sāk šo darbu instrumentēt."

Diemžēl smaga slimība liedza pašam komponistam šo darbu veikt pilnībā, un pēc autora nāves to pabeidzis pats Andrejs Jansons.

"1977. gadā "Daugava" izskanēja pilna orķestra pavadījumā. Kritiķi cildināja, salīdzināja ar Musorgski... Kad 1989. gadā Ņujorkas latviešu koris pirmo reizi apciemoja Latviju, "Daugavu" dziedājām Latvijas Nacionālajā operā un baletā: manuprāt, tas bija kalngals visā kora pastāvēšanas vēsturē."

Savukārt 11. oktobra koncertā piedalīsies Kristīne Gailīte, Andžella Goba, Mihails Čuļpajevs, Rihards Millers, kamerkoris Fortius un Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijas sieviešu koris "Balta", Rīgas kamerkoris Ave Sol, Vidzemes kamerorķestris, Nacionālo Bruņoto spēku štāba orķestris un Gruzijas Bruņoto spēku centrālā orķestra klarnešu kvartets. Koncerta diriģenti līdz ar Andreju Jansonu būs Māra Marnauza un Andris Veismanis.

Bruno Skulte (1905-1976) bija viens no ievērojamākajiem latviešu komponistiem, kuru bēgļu gaitas aizveda svešumā. Viņa skaņdarbu sarakstā ir krietns skaits jauktā, vīru, sieviešu, bērnu kora dziesmu, kantātes, opera, baleti, instrumentālā un vokālā kamermūzika, simfoniskie sacerējumi, skaņdarbi balsij ar orķestra vai ērģeļu pavadījumu, miniatūras koklēm, ērģelēm, kinomūzika.

Skultes partitūras allaž bijušas atskaņotāju uzmanības lokā. To vidū Raiņa dzejas inspirētā sērdieņu dziesma "Daugava", "Dziesmu vairogs", "Lielā junda", "Lūgsna", rapsodija par latviešu tautas ganu dziesmām "Ganiņš biju" un daudzi citi darbi, to vidū arī opera "Vilkaču mantiniece".