Kopš 9. septembra Mākslas, zinātnes un inovāciju tīkla RIXC galerijā Lenču ielā skatāma Rasas un Raita Šmitu kopīgi radītā izstāde "Mikropasauļu svārstības". Edgars Raginskis devās ciemos, lai ar abiem progresīvajiem māksliniekiem parunātu par mākslu purvā un dīķī...

Veidojot savu izstādi, abi mākslinieki Ķemeru tīreļa purvā uzstādīja vides novērošanas kameras un «baktēriju baterijas» ar sensoriem. Līdz vasaras beigām uzkrāti dažādi purvu ekosistēmas dati un attēli, kā arī veikti bezpilota lidaparātu lidojumi ar 360 grādu kamerām.

Rasa Šmite: "Izstādē skatāmi jauni un Latvijā neredzēti mūsu darbi - kaut arī ar šo sēriju jau kādu brīdi strādājam. Proti, strādājam ar alternatīvās enerģijas tehnoloģijām - tādām kā dubļu baterija. Tās ir baktērijas, kas ražo enerģiju, un mums šī tehnoloģija šķiet tāda, kas atspoguļo sabiedrības nepieciešamību pēc enerģijas, vienlaikus meklējot alternatīvo enerģiju. Nonākam pie purviem, jo tā ir brīnišķīga lauksaimniecības neskarta zeme, kur esam uzsākuši jaunākos pētījumus. Un daļa no šiem pirmajiem eksperimentiem redzami šajā izstādē," stāsta Rasa.

"Esam tik ilgus gadus strādājuši ar tehnoloģijām... Mums ir lauki, kurp aizbraukt nedēļas nogalēs, bet nebūt nevēlamies atteikties no mūsdienu ērtībām - mūsdienu tehnoloģijas ir labas, bet labprāt kaut ko darītu lietas labā, mēģinot atrast balansu. Apceram alternatīvo enerģiju un, izmantojot sensorus, vērojam, kas vēl notiek šajā neskartajā vidē. To mēģinām vizualizēt. Esam tāda kā zaļā enerģijas poētika."

Raitis: "Ideja ir pilnveidot darbu un šūnas, kas purvā ieliktas, izveidot tā, ka tās spēj izveidot tik daudz enerģijas, lai mazus radio raidītājus varētu pielikt klāt, nolasīt informāciju, kas tiku apkopta kopīgā datu bankā. Runājot par repertuāru, baktērijas ir tās, kuras uzstājas, un tās arī nosaka repertuāru, kāds tas būs - būtībā dzīvā improvizācija. Protams, māksliniekam ir grūti strādāt ar to, ko nevar ne redzēt, ne dzirdēt. Mums bija jānonāk pie tā, kā to parādīt un padarīt redzamu, dzirdamu, kā varētu ierosināt padomāt par šīm lietām. (..) Baktēriju dzīve ir neredzama, bet tā notiek 24 stundas dienā."