Sācies Rīgas vēsturiskās mūzikas un dejas festivāls, kas ilgs līdz pat  3. septembrim, tālab "Klasikas" studijā tiekamies ar festivāla iniciatoru un galveno rīkotāju - diriģentu un senās mūzikas specu Māri Kupču.

Festivāls, kas ieskandināts jau 2. augustā, notiek jau piekto reizi, un mēneša garumā skanēs dažnedažādi koncerti, kuros piedalīsies gan pašmāju mūziķi, gan viesi.

"Ar lielu prieku vēlamies tajā redzēt latvisko un kurzemisko akcentu, un pie tā strādājam," saka Māris. "Prieks, ka ir daži pārsteigumi. Un prieks, ka to visu kāds ir pamanījis... Programmas ir dažādas - cik nu tas iespējams šāda veida kameriskā festivālā, kas iecerēts, lai cilvēki atnāktu un mēģinātu saklausīt tās aizmirstās noskaņas, kas ir gēnu atmiņā un ko mūsu senči baudījuši Rīgā vai citviet."

Pārlūkojot festivāla afišu, redzam,ka ikkatram atskaņotājsastāvam piemeklētas labākās un atbilstošākās koncertvietas: "Svētās Magdalēnas baznīcai piestāv 17. gadsimta noslēguma un 18. gadsimta sākuma mūzika, mākslas muzeja "Rīgas birža" gleznas pašas par sevi rada noskaņu, Pēterbaznīca ir vēsturiska vieta, kas saistīta ar Rīgas svētkiem un daudziem ievērojamiem komponistiem, un šodien ir interesanti skatīties, kā baznīca lēnām attīstās - cerams, ar laiku šeit būs arī baroka ērģeles."

Bet jau 9. augustā jādodas uz Rīgas vēstures un kuģniecības muzeju: "Daudz koncertu tur nerīkojam, jo apzināti necenšamies radīt muzejisku noskaņu, taču 18. gadsimta bibliotēkas zālē labi skan šāda veida kamermūzika un vitrīnās ir mūzikas instrumentu izstāde. Koncertā pārstāvēta mūzika, kas sarakstīta tajā laikā un, visticamāk, domās skanējusi to cilvēku galvās, kas tur apgrozījušies."

Koncerta nosaukums ir "BACH - sonātes flautai ar klavesīnu.

"Jā, kurš Bahs tas ir? Kurš tolaik bija populārāks? Noteikti ne Johans Sebastiāns, bet gan Filips Emanuels, kas ietekmējis visus, ko vien varēja ietekmēt - Mocartu, Bēthovenu, mūsu Mītelu un visus pārējos, kas darbojušies 18. un 19. gadsimtā. Bez viņa nebūtu nekā - arī romantisma ne," ir pārliecināts Māris Kupčs.

Rīgas svētku laikā divās dienās skanēs veseli seši koncerti, un kopumā viss festivāls izceļas ar to, ka ieeja tā koncertos ir bez maksas! "Jā gan, ne uz vienu koncertu nav jāpērk biļetes, izņemot "Rīgas Biržu", kur jāpērk muzeja biļete. Bet tad tā ir burvīga iespēja pie reize apskatīt arī pašu muzeju," stāsta Māris un uzsver, ka šī festivāla koncertos velti gaidīt stīvu sēdēšanu krēslos. Viss ir demokrātiski, un publika ērti iekārtojas uz grīdas starp mūziķiem, ieskaitot gados cienījamus sirmus profesorus. Un visi jūtas labi!