16. oktobrī plkst. 18:00 Latvijas Radio I studijā un Latvijas Radio 3 "Klasika" tiešraidē klausītājus iepriecinās Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas maģistrantes – flautiste Alisa Klimanska un pianiste Elīna Gaile, kuras šogad martā ieguva I vietu 25. konkursā "JVLMA labākais studentu kameransamblis".

Koncerta apmeklējumam klātienē var pieteikties, zvanot pa tālruni 67206647 (darbdienās) vai pa e-pastu lr3koncerts@latvijasradio.lv (vietu skaits ierobežots). Ierašanās Latvijas Radio (Doma laukumā 8) 16. oktobrī no plkst. 17.30, uzrādot personu apliecinošu dokumentu. Ieeja koncertā – bez maksas.

Taču jau šobrīd ar abām mūziķēm tiekamies "Neatliekamajā sarunā"...

"Mūs abas saveda kopā Latvijas Mūzikas akadēmija – kad iestājos kameransambļa katedrā, nebija ansambļa partnera – meklēju kādu jauku cilvēku, ar kuru kopā varētu muzicēt. Elīna piekrita apvienot spēkus un kopā darīt ko jauku. Tā arī sākām muzicēt kopā, un darām to jau kopš pagājušā gada oktobra," stāsta Alisa.

"Tā bija brīnišķīga iespēja - muzicēt abām kopā un labāk iepazīt vienai otru – mācījāmies Emīla Dārziņa mūzikas vidusskolā, tikai Alisa bija klasi augstāk. Esmu ļoti priecīga par šādu sadarbību! Arvien atrodam jaunu, skaistu mūziku, ko varētu atskaņot."

“Flautu sāku spēlēt deviņu gadu vecumā Bolderājas Mākslas un mūzikas skolā, kur tagad pati esmu skolotāja. Jau bērnībā man ļoti patika mūzika – jutos tajā kā zivs ūdenī. Bērnību Dārziņskolā atceros kā labāko laiku savā dzīvē – tur valdošā atmosfēra iedvesmoja un audzināja,” atklāj Alisa Klimanska.

Dārziņskolā, kuru absolvējusi 2008. gadā, viņa mācījusies pie Imanta Sneibja. Mācības turpinājusi Gildhola Mūzikas un drāmas skolā Londonā, 2012. gadā to absolvējot ar bakalaura grādu. "Gildhola skolā bija brīnišķīgi skolotāji – neparasti, interesanti cilvēki, kuri man iedeva citu skatījumu uz mūziku.

Kādu laiku padzīvoju Londonā – divus gadus ar flautu nedraudzējos. Bija brīdis, kad sapratu – tās nupat ir par daudz, gribu ko citu dzīvē pamēģināt, un mūzika tobrīd nebija tas, ko vēlos.

Strādāju sociālajā sfērā - ar bērniem, kuriem ir autisma diagnoze. Taču ar laiku atgriezos mūzikā un Rīgā, par ko ļoti priecājos.”

Pašlaik Alisa ir JVLMA maģistrante. Ar panākumiem piedalījusies dažādos konkursos, sniegusi solopriekšnesumus Latvijā, Vācijā, Lielbritānijā. Darbojas arī neakadēmiskās mūzikas žanros (elektroakustiskajā trio JAA, Evelina de Lain Trio). Veido arī pati savas kompozīcijas, eksperimentējot elektroakustiskās mūzikas jomā.

Tikām Elīnas Gailes ceļš mūzikā sācies sešu gadu vecumā. Sākumā – Siguldas mūzikas skolā, bet ātri vien Elīna jau sākusi mācīties Dārziņskolā pie Ilzes Treijas.

“Tie bija skaisti 12 gadi, piepildīti ar dažādiem notikumiem, koncertiem, konkursiem, iespēju sevi attīstīt un parādīt. Paldies skolotājai par to,” saka Elīna.

Izglītību viņa turpinājusi JVLMA, kur ieguvusi maģistra grādu, absolvējot prof. Arņa Zandmaņa klasi. Papildinājusies meistarklasēs pie pianistiem Normas Fišeres un Danga Thai Šona. Ieguvusi godalgotas vietas konkursos Latvijā, Francijā, Lietuvā, sniegusi solokoncertus ASV, Itālijā un Latvijā. Pašlaik – maģistrante JVLMA Kameransambļa un klavierpavadījuma katedrā prof. Alda Liepiņa klasē. “Tieši akadēmijas telpās jūtu vēlēšanos arvien vairāk sevi pilnveidot, strādāt, meklēt, kā sevi attīstīt. Mīlestība pret mūziku manī ir ļoti augusi un aug vēl joprojām,” atklāj Elīna.

Radošu sadarbību abas mūziķes sākušas tieši pirms gada un ne tikai labi saspēlējušās, par ko liecina iegūtā I vieta konkursā "JVLMA labākais studentu kameransamblis", bet arī cieši sadraudzējušās.

“Alisa ir tik spilgta flautas spēlē – gan toņa un tehnikas, gan krāsu ziņā! Visu, ko Alisa dzīvē piedzīvojusi un par ko stāstījusi, jūtu viņas muzicēšanā. Ikvienam jādzird, kā viņa spēlē savu brīnišķīgo flautu,” saka Elīna par Alisu.

“Elīna ir brīnišķīgs cilvēks, kurš it visur ienes gaišumu. Vienmēr smaidīga. Pret visu, ko dara, izturas ar lielu pietāti un nopietnību, bet tajā pašā laikā – arī ar kaisli un mīlestību. Visu dara ar lielāko atdevi, jo grib labāko rezultātu. Augstākās klases profesionāle! Dziļi jūt mūziku, piedāvā interesantas interpretācijas,” – tā Alisa par Elīnu.

16. oktobra koncerta vienojošā tēma būs daba: skanēs gan Aivara Kalēja "Vēja dziesma" flautai un klavierēm, gan Jāzepa Vītola “Viļņu dziesma” Elīnas Gailes solopriekšnesumā, savukārt Alisa atskaņos pati savu skaņu gleznu – Eclipticae alta flautai solo. Pievērsties kompozīcijai Alisu mudinājis viens no viņas pedagogiem Londonā – flautists un komponists Īens Klārks: “Viņš mani iedrošināja, teikdams – sāc kaut ko pati rakstīt! Vēl gan neesmu neko pierakstījusi – komponēju savā prātā, improvizēju, tāpēc arī koncertā piedāvāšu mazu gabaliņu no tā, ko daru.”

Bet par centrālo darbu šajā vakarā izvēlēta Latvijā tikpat kā nezināmā beļģu komponista Jozefa Jongena apjomīgā Sonāte flautai un klavierēm op. 77. “Jau ļoti sen gribēju to nospēlēt – tas nav viegls darbs, taču viens no monumentālajiem darbiem flautai un klavierēm. Nolēmām, ka esam gatavas to izmēģināt,” atklāj Alisa.

Abas mūziķes gan tuvā, gan tālā nākotnē sevi redz tikai un vienīgi mūzikā. “Galvenais – jātic saviem spēkiem, bet tas nenozīmē, ka jābūt par sevi sajūsmā. Jātic, ka tam, ko dari, ir jēga; ka tas ir skaisti un kādam sagādā prieku. Tieši mūzika mūs paceļ un dara labākus,” uzsver Alisa. Savukārt Elīna ir pārliecināta:

“Mūsu sabiedrībā ir un būs cilvēki, kuriem vajadzīga klasiskā mūzika – tā nekad nezudīs, nezaudēs vērtību. Zinu, ka vienmēr spēlēšu. Jo mūzika ceļ mani un vispār dara cilvēkus labākus – gan klausoties, gan spēlējot.”