Šķiet, 2016. gada kalendārā vairs nav nevienas nedēļas, kad mēs nerunātu par kādu skaistu un apaļu jubileju, un šoruden tāda pienākusi arī Skolēnu pils kamerkorim "Tonika", kurš par tādu izaudzis no Daumanta Kaktiņa izlolotā meiteņu ansambļa "Tonika".

Grūti noticēt, bet jānotic, ka laiks steidzies tik ātri, ka šonedēļ ar jubilejas koncertu "Ceļš, kas sauc…" "Tonika" svin jau savu pusmūžu – 50. gadus! Tāpēc "Klasikas" studijā - divas jubilāru pārstāves: "Tonikas" tagadējā vadītāja Inga Cimiņa un viena no dziedātājām - Santa Vancāne. Runājam par to, kas šodien, 50 gadus pēc dibināšanas, ir "Tonika", arī par to, kā "Tonika" gatavojas svinēt savu jubileju, par koncerta programmu, viesiem, kora vēsturi un nākotnes iecerēm.

"Tonika ir tikpat stabila kā tonikas trijskanis, turklāt visus šos 50 gadus," stāsta Inga, kura ar "Toniku" saistīta jau 16 gadu garumā. "Tonika - tā ir dziesmas mīlestība, aizrautība, radošums un mūžīga ceļa sajūta. Jo dziesmas ceļš un "Tonikas" ceļš nekad nepāriet."

Inga atklāj, ka sākotnēji Skolēnu pilī (tolaik - Pionieru pilī) darbojās meiteņu koris "Rīga", ar kuru strādāja "Tonikas" dibinātājs Daumants Kaktiņš. "1966. gadā tautas deju ansambļa "Uguntiņa" vadība uzrunāja Daumantu, vai viņam nebūtu kāds mazāks, ērtāk transportējams sastāvs, kas koncertos varētu aizpildīt pauzes, kamēr dejotāji pārģērbjas. Tā nu pirmās astoņas meitenes sāka savu darbību, vēl nebūdamas "Tonika". Visām tik ļoti tas iepatikās, ka nolēma turpināt. Atceros, kā parasti teica Daumants: "Un tad es meitenēm teicu - ja jums atradīsies laiks, laiks atradīsies arī man.""

80. gados "Tonika" darbojās kā ansamblis, koris - viss bija meiteņu iniciēts, jo Dziesmu svētki bija tas, kas veicināja veidot lielāku sastāvu. 80. gados "Tonika" paralēli darbojās gan kā ansamblis, gan kamerkoris, ar lieliem panākumiem startējot Latviešu vispārējos Dziesmu svētkos. 90. gados "Tonikas" vadītāji Kristīne Janalksne (kura pati nāca no "Tonikas" rindām) un Daumants Kaktiņš saprata, ka vislabāk savus dziedātājus izaudzināt pašiem. Tieši tāpēc tagad mums ir trīs grupas - studija, vidējā grupa un kamerkora grupa, kas ir visatpazīstamākā vienība."

Interesanti, ka nosaukuma autores ir pirmā sastāva meitenes, turklāt vienā no pirmajiem sastāviem savulaik dziedājusi arī Gunda Tīsenkopfa, šodien pazīstama kā Gunda Vaivode!

Tikām Santa Vancāne "Tonikā" dzied kopš 5. klases, tātad kopumā - jau 13 gadus. ""Tonika" ir mana otrā ģimene, tā ir mana dzīve - pie Ingas esmu uzaugusi," atzīst Santa.

Vaicātas, kā notiek gatavošanās lielajai jubilejai, Inga stāsta: "Daumans Kaktiņš mums iemācīja, ka 30. oktobris ir dzimšanas diena, un uz dzimšanas dienu vienmēr jābūt kūkai. Un mēs vienmēr šajā datumā svinam. Šoreiz tikai plašāk. Sākām gatavoties jau iepriekšējā sezonā, turklāt šoreiz esam gatavas ne tikai dziedāt. Meitenes čakli zīmējušas - jau šobrīd apskatāma zīmējumu izstāde, un gandrīz tapusi arī fotoizstāde. Bet visnozīmīgākais, protams, ir koncerts. Programma veidota no skaņdarbiem, kas bijuši nozīmīgi konkursos un konkursu dzīvē beidzamajos piecos gados, bet otrā daļa būs veltījums šī gada jubilāram Imantam Kalniņam: 70. gados "Tonikā" sākās Imanta Kalniņa ēra... Nozīmīgs šai sakarībā bija TV konkurss "Ko tu proti?", un arī kora himna ir Kalniņa "Dziesma, ar ko tu sācies"."