Haiti mūzikā zinātājs saklausīs franču, afrikāņu un spāņu kultūru ietekmes – visu šo tautu pārstāvji savulaik ieceļojuši salā, ietekmējot vietējo taino iedzīvotāju dzīvi un kultūru. Haiti kreolu valodas pamatā ir franču valoda un tā ir vairums haitiešu vienīgā valoda. Albumā 12 Voices oh Haiti (Silenzio, 2016) dzirdams ducis slavenāko Haiti dziesminieku, kuri dzied galvenokārt šajā valodā pašu sacerētās dziesmas.

Savukārt, somu grupa Päre albumā Hausjarvi Beat (Zebo records, 2016) pierāda, ka dūdas Somijā savulaik tiešām spēlētas, kaut 19.gadsimta vidū jau praktiski aizmirstas. Šodien nākas zīlēt – kādas somu dūdas kādreiz izskatījušās un kāds bijis to repertuārs. Šī grupa ar to arī nodarbojas.

Čehu dziedātāja un vijolniece Jitka Šuranska pretēji skaļajai dūdu mūzikai ir smalku noskaņu cienītāja, par ko varam pārliecināties albumā Dive husy (Indies Scope, 2016).

Un ceļojumu noslēgsim Parīzē, kur nu jau pāris desmitgades dzīvo senegālietis Dabī Turē (Daby Touré), kurš savā piektajā solo albumā Amonafi (Cumbancha, 2015) savu Āfrikas izjūtu apvieno ar Eiropas pieredzi. Albuma nosaukums fulani valodā nozīmē “Reiz sensenos laikos”.