Raidījums "Mūsu leģendas" atkal dodas ciemos pie dzejnieka un diplomāta, Latvijas Republikas pirmā vēstnieka Krievijā – Jāņa Petera, lai turpinātu dzīvās vēstures stundas par laiku, cilvēkiem un notikumiem, kas 1991. gadā atnesa Latvijai tik ilgi gaidīto, domās, dzejas rindās un zemtekstos saukto un beidzot sasaukto Neatkarību.

Dzejnieka atmiņās šis laiks neapsūb, kaut pagājis vairāk nekā gadsimta ceturksnis. Sev raksturīgajā filozofiskajā mierā Jānis Peters stāsta par Latvijas Republikas vēstniecības Krievijā pagalmā uzbūvēto baznīcu, kuras tapšanā roku un prātu pielikuši četri Jāņi, par latviešu kora "Tālava" izveidošanu tā vietā, lai Maskavas latvieši viens par otru rakstītu pārstāvniecības darbiniekiem sūdzību vēstules, un kā iemigt neļaujoša sirdsapziņa viņš ceļ no aizmirstības laukā vārdus, bez kuriem lielie vēstures grieži varbūt nemaz nebūtu notikuši, vai būtu notikuši citādāk...

Mūsu leģenda – dzejnieks Jānis Peters – atklāj, kādi bijuši viņa pirmie soļi diplomāta statusā un kāpēc ticis uzskatīts par "grūtu vēstnieku", runājam par diplomātijas svarīgāko atslēgu, ar kuru bijis iespējams atslēgt pat visciešāk aizvērtās durvis – kultūru.

"Domājām, ko lai ielūdz... Tā, lai Maskava ir sēdus," sarunas gaitā saka dzejnieks.

Viņš stāsta arī par savu pirmo kultūras gājienu diplomāta statusā uz Māra Liepas atdusas vietu, neslēpjot, ka "Māris Liepa tolaik bija kritis tādā kā nežēlastībā".

Tāpat runājam par dažu Raimonda Paula dziesmu autoru, krievu dzejnieku un PSRS Ārlietu ministra Gromiko pirmo vietnieku Anatoliju Kovaļovu, kuram pateicoties, atklātībā nāca Molotova-Ribentropa pakta slepenie protokoli.

Sarunas gaitai ik pa laikam asistē arī dzejnieka četrkājainais mīlulis, suņu puika Emanuels, bet mūzika, kas ieskanas pārraidē, ir paša dzejnieka izraudzīta.

Klausāmies taktis no Arama Hačaturjana baletiem "Spartaks" un "Gajanē", Pētera Vaska dziesmu ar Jāņa Petera vārdiem "Māte saule", ko dzied VAK "Latvija", kora vīru grupas priekšnesumā ieskanas pants no Emīla Dārziņa dziesmas "Mūžam zili", fragmentā no Pētera Plakida "Brīvdabas mūzikas" solists ir Gidons Krēmers, apvienoto koru sniegumā skan Raimonda Paula dziesma ar Jāņa Petera vārdiem "Manai dzimtenei", bet raidījumu noslēdz Maestro dziesma ar dzejnieka un PSRS Ārlietu ministra pirmā vietnieka Anatolija Kovaļova dzeju Nino Rotas piemiņai, ko LR bigbenda pavadījumā dzied Olga Pīrāgs.

Aicinām noklausīties arī sarunas pirmo daļu!