"Mana dzīve pierādījusi, ka darbs - tā ir mana atpūta. Vienmēr to tā arī esmu uztvēris. Tas ir mans sirdsdarbs, ko daru ar visu sirdi un tas dod piepildījumu," saka maestro Edgars Račevskis - "Lielās mūzikas balvas 2016" laureāts par mūža ieguldījumu.

Kordiriģents, pedagogs, komponists un Dziesmu svētku virsdiriģents pagājušajā vasarā nosvinēja 80. dzimšanas dienu, taču, par spīti gadiem, joprojām ir dzīvesprieka, enerģijas un radošu ideju pārpilns, ar kurām viņš dalījās arī 20. februārī notikušajā intervijā Rīgas Latviešu biedrības namā, kur katru pirmdienas vakaru joprojām notiek mēģinājumi ar Latvijas Nacionālo vīru kori.

Inta Pīrāga ar maestro runā par sajūtām, kādas rodas, saņemot balvas, par radošo mūžu un pēdējā laika atklāsmēm, kuras aizvedušas pie jaunām atziņām un idejām, kuras nodarbina viņa prātu un aizņem šobrīd lielāko daļu laika.

Maestro vēlme bijusi, lai raidījumā skanētu arī viņa mūzika, tāpēc iesākam ar  dziesmu "Manai Ventai" no cikla "Ventas lāses" ar Artura Heniņa vārdiem, ko 2016. gada oktobrī Edgara Račevska jubilejas koncertā maestro vadībā dziedāja Latvijas Radio koris...

Edgars Račevskis turpat sešus gadu desmitus veltījis diriģenta profesijai. No tiem 24 – Latvijas Radio korim, 37 aizvadīti ar Tehniskās Universitātes vīru kori Gaudeamus, 20 - arī ar Latvijas Nacionālo vīru kori, pa 10 gadiem ziedoti Tukuma skolotāju korim Vanema, Alūksnes "Atzelei" un jauniešu korim Sonore, vēl šai bilancei pieskaitāms arī darbs Dziesmu un deju ansamblī "Sakta", Valsts Akadēmiskajā korī "Latvija" un Latvijas Nacionālās operas korī. Arī pedagoģiskais darbs 30 gadu garumā Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā ir vērā ņemams fakts viņa mūžā.

Pagājušajā vasarā, gatavojot maestro 80. dzimšanas dienas "Benefici", Inta Pīrāga tikās ar personībām, kuras Edgaru Račevski pazīst gan personīgi, gan arī kā mūziķi un pedagogu.

Par unikālo spēju strādāt ar Dziesmu svētku kopkori stāsta maestro kādreizējais students, šobrīd - kolēģis un darba turpinātājs korī Gaudeamus Ivars Cinkuss, kurš uzsver arī maestro piemītošo tik svarīgo muzikālo intuīciju, strādājot ar skaņdarbiem.

Tikām Latvijas Radio kora dziedātāja Ieva Ezeriete Edgaru Račevski sauc par savu likteņa lēmēju: "Savulaik uz darbu Radio korī viņš pats nāca kā ar vēju - vienmēr priecīgs, vienmēr apņēmības pilns."

Bet meita, Latvijas Nacionālās operas koncertmeistare Ilze Ozoliņa, vaicāta par profesijas izvēli, atzīstas: "Mums abiem ar brāli izvēles iespēju nebija, bet domas, ka varētu darīt ko citu, arī nebija.

Pati neatceros, taču es jau bērnībā esot teikusi, ka brīdī, kad izaugšu liela, būšu tētim koncertmeistare!

Esmu pateicīga, ka 16 gadu vecumā tētis mani piesēdināja pie klavierēm korī Gaudeamus, manas pirmās ugunskristības bija Lielajā aulā. Viņš deva iespēju! Un šodien mans darbs ir mans hobijs, vismīļākā lieta, ko vēlos darīt. Bieži jau tā negadās Un tas viss, pateicoties tētim!"

"Viens no maniem vīriem bija saskaitījis, ka ar koriem darbojos 130 gadus," smej maestro. "Priecājos, ka beidzamajos gados izdevies nesēdēt, rokas klēpī salikušam, un uzjundīt, izkustināt un rosināt daudz ko tādu, kas atstājis paliekošu nozīmi mūsu kormūzikas dzīvē. Gaujienas tradīcija ilgst jau 28 gadu garumā, nupat iznāca arī grāmata. Bet... Aizvien esmu bijis citu kungu kalps - esmu veidojis autorvakarus, iestudējis pirmatskaņojumus, un nesen iedomājos - cik Dieviņš atļāvis, kaut kas jādara sevis labā. Tā pievērsos Skrundai, kas ir mana dzimtene. Ja Gaujiena ir skanīgs punkts Vidzemē, tad Kurzemē tāda punkta nav. Bet nu jau ceturto gadu 15. jūlijā laipni ielūdzu uz Skrundas Kurzemes vīru kora dižkoncertu! Kustība iesākusies, tradīcijas sāk veidoties."

Starp citu, 1993. gadā viena no pirmajām Lielās mūzikas balvām par izciliem sasniegumiem koru skatēs tika tieši Edgaram Račevskim un viņa vadītajiem koriem Gaudeamus un jauniešu korim Sonore.

Vaicāts, kā izvairīties no rutīnas, maestro saka tā: "Viss atkarīgs no vienas nianses - ja tu pats spēj sevi dažādot, pilnveidot, ja pret sevi esi neatlaidīgs, prasīgs, vienmēr esi virsotnē, tad viss kārtībā. Mana dzīve pierādījusi, ka darbs - tā ir mana atpūta. Vienmēr to tā arī esmu uztvēris. Tas ir mans sirdsdarbs, ko daru ar visu sirdi un tas dod piepildījumu."