Visu nedēļu "Klasika" godina Jāni Ivanovu 110. gadskārtā, bet Rūtas Paulas sarūpētajā pārraidē domās par Meistaru tiekas daudzas brīnišķīgas mūsdienu mūzikas personības.

Komponistam laimējās, ka jau dzīves laikā viņš tika atzīts un pelnīti daudzināts. Bet pēc tam bija laiks, kad Ivanova mūzika tikpat kā pazuda no koncertu aprites. Nu pa laikam parādās, bet - vai pietiekami? Šīs stundas laikā atgādinām, kas ir Jāņa Ivanova mūzikas lielums, spēks un skaistums. Visupirms ekskursijā pa to ved komponists Imants Zemzaris, kurš savā esejiskajā stāstījumā kolorīti raksturo meistara simfonijas, to mūzikas valodu, stāsta par izpētīto un pirms divdesmit gadiem Latvijas Radio ieskaņoto klavieru versiju svītai no mūzikas kinofilmai "Salna pavasarī" un to, kas būtu veicams vecmeistara mūzikas atgriešanai dzīvē...

"Kad dzirdu Jāņa Ivanova mūziku, jūtu garīga un fiziska spēka pieplūdus.

Tas ir kā pavasarī vai rudenī iziet lauka malā un ievilkt pilnu krūti ar spēcinošo lauku gaisu, vai ar rokām aptvert kādu ozola stumbru…

Tik tiešām Ivanova mūzika ir ārkārtīgi blīva, ekspresionistiski sastrēdzināta. (..) Intonatīvi un harmoniski šī mūzika ir atpazīstama no dažām taktīm," atzīst Imants.

Savam skolotājam ir pateicīgs Juris Karlsons, kurš iedziļinās un uz klaviertaustiņiem ilustrē Ivanova muzikālo un saturisko tematismu, harmonisko valodu:

"Nezinu otru latviešu komponistu, kuram būtu tik spēcīga, dramatiska mūzika… Šajos akordos ir tāds saturisks, jēdzienisks piepildījums…"

Maija Einfelde atceras mācību laiku un studentes izjūtas līdzās monumentālajai personībai: "Profesora personība bija tik spilgta, ka visi viņa studenti bija zināmā mērā viņa mūzikas kopijas…Es negribēju, lai uzreiz pēc vienas takts pasaka - ā, tas ir atšķaidīts Ivanovs…"

Uzklausām arī pianistu Juri Žvikovu, kurš sistematizē Jāņa Ivanova klavierdaiļradi, tās būtību un vietu latviešu mūzikā, kā arī Juri Kalnciemu, kurš stāsta par savu darbu pie cikla "24 skicējumi" un tikko sakārtoto un izdoto meistara jaunības gadu Sonāti klavierēm. "Ar ārkārtīgu esenci tā mūzika ir… Ļoti labi viņš jūt klavieru faktūru… Var just, ka komponists pats ir spēlējis klavieres.Ivanovs bijis liels meistars visās jomās, katra nots savā vietā…"

Domu plejādi noslēdz diriģenti - Andris Sējāns, kurš skatu uz vecmeistara mūziku atklāj no jauna mūziķa pozīcijām ("Kad skolā tika mācīts par Jāņa Ivanova mūziku, galīgi nebiju gatavs iedziļināties!"), kā arī Imants Resnis, kurš dalās personiskajā pieredzē darbā ar Jāņa Ivanova simfoniskajām partitūrām un sadarbību ar pašu meistaru kādā 80. gadu autorkoncertā.

"Viņš teica: vissvarīgākais ir fermātas noņemšana!"

Ar maestro Imantu Resni būs arī garāka saruna tiešraides starpbrīdī svētdien, kad "Klasika" tiešraidīs Jāņa Ivanova 110. jubilejas koncertu no Rēzeknes koncertzāles "Gors".