Šoreiz bez katliem, pannām un priekšauta, atstājis mājās savas 10 ģitāras, par savu mūziku stāsta kādreizējais Dārziņskolas zēnu kora dziedātājs, tagad – viens no Latvijas vadošajiem šefpavāriem Lauris Aleksejevs.

"Klasiku" Lauris klausās bieži, īpaši pec darba: tā pieder viņa mīļākajām radiostacijām. Bet darbā gan vislabāk noderot klusums.

Laura muzikālās gaumes spektrs ir ļoti plašs. Pavārs prāto, ka gaumi nepārprotami ietekmējuši akadēmiskās izglītības pamati mūzikā: tāpēc pārraides gaitā skan gan Bahs un Bērds, gan Verdi, Bēthovens un Jāzeps Vītols.

Bet ar dziesmiņu "Par mazo ciemu ielejā", kurā Lauris dziedājis soprāna solo, vēsturē viņš iegājis kā pirmais solists, kurš to varējis darīt oficiāli: padomijas dzelzs priekškars jau sācis nolaisties.

Taču reiz, mācoties Dārziņskolā, vecāku draugi trīspadsmitgadīgajam puikam iedevuši kaseti, kurā bija roks. Un tas bija Deep Purple...

Tad 14 gadu vecumā iepazinies ar vietējiem puišiem Jūrmalā, kuri spēlējuši ģitāru. "Biju gan akadēmiski mācīts un skolots, bet ļoti gribējās pamēģināt ģitāru... Bija 1991. gads, un vietējie puiši paņēma savā grupā. Taču dziedāšana man tik ļoti nepatika kā ģitāras draivs. Jā, mammai mājās gan bija ģitāra, bet lielas poņas no tās nebija, arī laika ne. Taču elektriskās ģitāras skaņa šķita tik interesanta... Sāku mācīties. Ar laiku sapatu, ka smagā ģitāra ir forša, bet tomēr pamati meklējami citur. Citi puiši iedeva slavenu ģitāristu ierakstus - tur bija gan Als di Meola, gan Džons Maklāflins..."

Ar daudziem saviem elkiem Lauris iepazinies, strādājot viesnīcas "Rīdzene" restorānā, kur ik pa laikam apmetušās daudzas zvaigznes. Citstarp viņš atceras šādu piedzīvojumu: "Ar ģitāristu Alu di Meolu savulaik iepazinos konkursa "Jaunais vilnis" laikā – viņš bija konkursa žūrijā un jutās stipri noslogots. Toreiz vēl strādāju viesnīcā "Rīdzene", apkalpojot visus konkursa tusiņus.  Viendien virtuvē saņēmu zvanu no meistara: viņš pasūtīja kaut ko dzidru, diezgan pikantu. "Tādu, lai atvērtos manas čakras", viņš teica. Uztaisījām labu vistas zupu, un viņš atdzīvojās. Bija pat iespēja rokā paturēt viņa ģitāru..."

Starp citu, Laurim ir īpaša pavārjaka, kuras vienu pusi rotā pasaulslaveno ģitāristu autogrāfi (protams, arī Ala di Meolas paraksts), bet otru - NHL hokeja zvaigžņu autogrāfi, jo hokejs ir Laura otrā aizraušanās.

Vēl Laura muzikālo prioritāšu sarakstā ir Portugālē dzimušais amerikāņu ģitārists Nuno Betenkorts.

"Svarīgākais, lai ģitāra ir uzskaņota - citādi griež ausīs, tāpēc arī savā restorānā cenšos neļaut spēlēt mūziķiem, kuri ar to nenodarbojas ikdienā..." 

Vaicāts, vai pavārmākslā, tāpat kā ģitārspēlē, iespējamas neierobežotas improvizācijas, Lauris smej, ka konditoriem esot sarežģītāk - viņu gatavoto galaproduktu vairs nav iespējams labot. "Taču kulinārijā ir vienkāršāk - vēl piecas minūtes pirms pasniegšanas iespējams kaut ko uzlabot!" 

Runājot par klasisko mūziku, Laurim Aleksejevam tuva ir Viljama Bērda kormūzika a cappella - tas no tiem laikiem, kad dziedājis kamerkorī "Vidus". Tikpat tuvs ir arī Hiljarda ansamblis.

Joprojām Lauris dzied arī pats un apgūst jaunu repertuāru: šobrīd mācās Baha čellsvītu pārlikumā ģitārai, reizēm klausās "Traviatu". Ja par operu, tad savulaik, vēl mācoties Dārziņskolā, Lauris uzstājies arī uz Latvijas Nacionālās operas skatuves, piedaloties "Turandotas" un "Borisa Godunova" iestudējumos. Tiesa gan, ar tiem laikiem saistīts arī kāds kuriozs...

Vēl šefpavāru uzrunā grupa Sigur Ros: "Tomēr šo mūziku tā īsti iespējams izprast, vien esot Īslandē."

Tāpat viņa elku vidū ir Ēriks Kleptons, slavenais basģitārists Markuss Millers un labprāt vēlreiz Lauris apmeklētu koncertu, kurā uzstātos Bobijs Makferins, ar kuru iepazinies restorānā Amerikā, nododot sveicienus no grupas Cosmos.

Lai gan Dārziņskolā aizvadījis daudzus gadus, paspējot ne tikai izdziedāties, bet nodiriģēt arī Emīla Dārziņa kordziesmas, Lauris atzīstas, ka Dārziņskolas absolventu vidū diemžēl neesot bijis. Taču Latvijas pavārmāksla toties ieguvusi izcilu meistaru! Bet no Dārziņu laikiem latviešu klasiskais kora repertuārs, īpaši jau dziesmas vīru korim, Laurim ir ļoti tuvas, tāpēc raidījumā skan arī Jāzepa Vītola "Mežezers".

Ak, jā, un vēl arī Ludviga van Bēthovena "Mēnesnīcas sonāte" pārlikumā ģitārai...