Fizikas zinātņu doktors Edgars Spārniņš savulaik spēlējis oboju, arī dziedājis, bet šodien pazīstams kā lampu pastiprinātāja DIMD PP10 radītājs.

Raidījumā "Mana mūzika" - Edgara Spārniņa mūzikas izvēle un stāsti par viņa dzīves pagriezieniem no obojas pie matemātikas un no fizikas atkal pie mūzikas.

"Mūzika jau kopš bērnības ir svarīga manas dzīves daļa - bērnībā mācījos mūziku, un kopš tā laika lielākais paziņu loks un domubiedri ir tieši mūziķi, arī dzīvesbiedre ir vijolniece,” stāsta Edgars. "Bērnībā mamma dziedāja tautasdziesmas – tā bija pirmā mūzika, kuru dzirdēju. Būdama latgaliete, mamma dziedāja latgaliski. Latgale, manuprāt, ir vieta, kur cilvēki vēl saglabājuši tik ciešu saikni ar pirmatnējām lietām, fokloru. Un to var sajust.”

Mamma labi dziedāja, un Edgaram šķita – tautas mūzika ir vienīgā iespējamā. Izšķirošu pagriezienu Edgara apziņā iezīmējis Atmodas laiks. "Tolaik daudz latviešu sanāca kopā un darīja to, ko mācēja – dziedāja.

Un noskaņa bija savādāka, nekā tad, kad dziedāja mamma. Sapratu, ka mūzika var nozīmēt ko citu, kāds spēks tajā mīt! Tas neatgriežami mani mainīja.

1988. gadā man bija 8 gadi, bijām uz barikādēm, mācījāmies skolā, kurai visapkārt bija OMON ķēdes, janvāra apšaudi dzirdēju pa logu. Tas bija atklājums, kas latvieši tādi ir, uzzināju nozīmīgu daļu mūsu vēstures."

Lielu pagriezienu Edgara dzīvē nozīmējusi sastapšanās ar Haraldu Bārzdiņu. "Viss, kas ar mūziku saistīts, manā apziņā ir kaut kas ļoti liels, nozīmīgs. Paldies vecākiem, kuri ļāva no 1. vidusskolas pāriet uz 6. vidusskolu, lai septiņos no rīta dotos uz orķestra mēģinājumu, kuru vadīja Haralds Bārzdiņš...

Atceros pirmo orķestra mēģinājumu: bija ārkārtīgi skaļi, bet – brīnišķīgi!

Pirmo reizi dzirdēju Endrū Loida-Vebera popūriju par "Operas spoka" tēmām. Biju šokā... Ja visu notikumu nebūtu bijis, mana dzīve būtu pilnīgi savādāka."

Edgars arī labi atceras laiku, kad dziedājis korī "Kamēr..."

“Sapratu, cik dažādi varbūt. Kad spēlēju orķestrī, nācu mājās enerģijas pilns, uzlādējies, bet pēc kora mēģinājumiem bija grūti – biju ļoti noguris. Taču labi atceros, ka ar kori “Kamēr...” piedalījāmies Latvijas Radio 3 “Klasika” raidstacijas atklāšanas koncertā pirms 20 gadiem!”

Tomēr vienā brīdī sapratu, ka raustīties nevar – tolaik gadi šķiet vērtīgāki. Jo no tā, ko izvēlies, būs atkarīgi ļoti daudzi tavas dzīves gadi. Biju izlēmis, ka nodarbošos ar mūziku, gatavojos patstāvīgi, lai iestātos Mediņos. Likās - ja nepamēģināšu, sev to nepiedošu. Tolaik, deviņdesmitajos, jau visiem bija skaidrs, ka mūziķis – tā ir bezperspektīva, nabadzīga nākotne. Iestājos Latvijas Universitātē, Fizikas un matemātikas fakultātē, kur studēju fiziku, bet oboju paralēli apguvu Mediņos. Taču apvienot bija ļoti grūti, tāpēc to nevienam neiesaku.

Biju atradis cilvēku, kuram bija trīs augstākās izglītības – tas bija Alberts Šveicers, kurš bija izstudējis mūziku, medicīnu un teoloģiju. Likās – nu, ja viens cilvēks var trijās jomās darboties, tad es taču varēšu divās. Bet nevarēju. Cieta abas puses.

Vienā brīdī bija jāizvēlas, un šai ziņā palicis atmiņā kāds koncerts. Tas bija Ilzes Graubiņas piemiņas koncerts, kura ievadā zīmīgus vārdus sacīja Arnis Zandmanis. Ka ir divu veidu mūziķi – tādi, kas mīl mūziku, un tādi, kuri mīl sevi mūzikā. Tas bija izsķiroši.

Protams, mūzika sniedz milzīgu gandarījumu – nevar būt nekā labāka par spēli orķestrī, bet laikam jau nebiju tik ļoti talantīgs šajā jomā, nebija arī tādu darba spēju, kādas mūzikā ir nepieciešamas.

Domāju, ka klausītājiem būtu daudz ciešanu sagādājis, ja paliktu mūzikā...

Matemātika un fizika tomēr padevās labāk, kaut nekad tā nav sagādājusi tik lielu gandarījumu kā mūzika."

Edgara Spārniņa mūzikas izvēle:

* Latgaliešu tautas dziesma "Zīdi, zīdi, rudzu vorpa"
* Andrejs Jurjāns "Nevis slinkojot un pūstot"
* Endrū Loids-Vebers - "Operas spoks"
* Queen - Somebody to Love
* The Beatles - Hey Jude
* King Crimson - Red
* Pink Floyd - Hey You
* Francis Šūberts - 5. simfonija (Leonards Bernstains un Amsterdamas karaliskais Concertgebouw orķestris)
* Johans Sebastiāns Bahs - Mesa siminorā
* Glens Gūlds Baha mūzikas ierakstos
* King's Singers - Spānijas komponistu madrigāls
* Tautas dziesma "Nāk rudentiņis"

Aiz kadra - Bēthovena simfonijas, Berlioza "Fantastiskā simfonija", Marija Kallasa, operas "Karmena" un "Pīķa dāma", Šostakovičs, The Doors, Jethro Tull, Janis Joplin, Pink Floyd, senā mūzika, blūzs, džezs, utt.